Pěstujeme rostliny na výrobu domácí kosmetiky a mýdel

Vlastnoručně vypěstované bylinky se nepoužívají jen do jídel, skvělé jsou i na výrobu domácí kosmetiky. Pro kvalitní výrobky jsou důležité ty nejlepší suroviny a u domácího pěstování je máte plně pod kontrolou. Poradíme vám, jaké bylinky si příští rok vysadit a co z nich pak vyrobit.
bylinkova-spirala-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Vlastní sklizeň bylinek má tu výhodu, že přesně víte, v jakých podmínkách jste rostliny pěstovali a jaké látky jste použili na jejich ochranu a výživu. Na svých zahradách si můžete vypěstovat kromě tradičních bylinek často používaných jako koření na ochucení pokrmů také další léčivky, které se mnohdy vyskytují i ve volné přírodě.

Bylinky vždy pěstujte tak, aby nebyly výrazně zatíženy chemickými látkami. Jakékoliv syntetické hnojivo, chemicky nešetrný postřik a další uměle vyráběné látky se odrazí v obsahu látek v samotné rostlině.

Kdo by chtěl používat rádoby přírodní mýdlo s bylinkami, které pravidelně ošetřujete silnými insekticidy nebo fungicidy, které s přírodou a zdravím rozhodně nemají nic společného?

m-s-ek-l-ka-sk-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Pouze bio a proč

Šetrný způsob pěstování si získává mnohé příznivce, kteří již dávno odhalili kouzlo návratu k přírodním zahradám, které byly v minulosti úplnou samozřejmostí. Léčivky potřebují čas od času doplnit živiny do půdy stejně jako ostatní okrasné rostliny a sem tam je nutné zasáhnout i proti některým těm škůdcům, ale věřte, že se bez chemie opravdu můžete obejít.

Většina léčivek je na choroby a škůdce poměrně rezistentní, přesto si můžete pomoci se silně naředěnými bylinnými jíchami z kopřivy nebo vratiče, které nahradí chemické přípravky.

Bez živin to také moc dobře nepůjde, ale v tomto případě si bylinky raději pochutnají na živinách z kompostu než z běžně prodávaných hnojiv. Kompost navíc do půdy dodává důležitou organickou hmotu, která je velice důležitá pro půdní mikroorganismy, které ji přemění na živiny přijatelné pro rostliny.

Co budete ještě potřebovat?

Výhodou výroby vlastní domácí kosmetiky jsou znalosti podmínek, za kterých byla kosmetika vyrobena. Víte, jaké suroviny pro její výrobu používáte a kde jste je získali. Díky mnohým incidentům u některých známých firem se lidé čím dál tím častěji pouštějí do vlastní výroby, která jim navíc umožňuje použití vlastnoručně vypěstovaných rostlin ze zahrady.

Ještě před tím než se pustíte do vlastní výroby, si ujasněte, jestli nejste alergičtí na některé druhy bylin nebo surovin, které mohou tvořit jednu ze složek kosmetiky.

Pro výrobu se často používají včelí vosky nebo propolis, které se řadí mezi běžné alergeny. Ze začátku určitě používejte pouze známé a vyzkoušené bylinky, experimentování nemusí vždy přinést kýžený úspěch. V domácích podmínkách si vyrobíte téměř vše od přírodních mýdel přes bylinné soli až po pleťový odličovač. Vhodné a ozkoušené recepty objevíte v mnohých knihách nebo na internetových stránkách, které se přímo orientují na domácí výrobu přírodní kosmetiky.

na-sv-zahrad-si-m-ete-vyp-stovat-tak-bylinky-na-v-robu-p-rodn-h-m-del-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co si vyrobíme?

Aby byly výrobky trvanlivější, používejte bylinky spíše v sušené formě. Z měsíčku lékařského vyrobíte skvělou hojivou mast s bambuckým máslem, levanduli nebo meduňku přidejte do výživného tělového peelingu společně s mandlovým olejem a hrubozrnnou mořskou solí.

Pokud se věnujete mýdlařské tvorbě, určitě vyzkoušejte do mýdla přidat některé z vašich oblíbených léčivek. Rozhodně neprohloupíte levandulí, meduňkou, měsíčkem, kopřivou nebo svěží mátou.

Foto: Lucie Peukertová

19.11.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist