Pěstujte borůvky – zeštíhlují a zlepšují zrak

Borůvky jsou velice zdravé ovoce, které zlepšuje zrak a navíc pomáhá spalovat břišní tuk. Každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, má díky borůvkám nyní možnost vyzkoušet borůvkovou dietu. Zdravotní a kosmetické účinky borůvek jsou prokázané. Na vás už bude postarat se o to, aby za vás borůvky z vaší zahrady nesklidili ptačí mlsounové – kosi a špačci.
shutterstock_321102602-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Borůvky jsou velmi bohaté na antioxidanty, které dokážou měnit způsob zpracování a ukládání cukrů v těle. Takže už tato informace samotná by mohla být pro nejednu pěstitelku důvodem k jejich vysazení na zahradě.

Pro většinu z nás jsou borůvky spojené spíše s lesem než se zahradou.  Nejinak tomu bylo po dlouhá období i v Americe, pouze s tím rozdílem, že pro nás znamenají borůvky Vaccinium myrtillus, ale pro Indiány amerického východního pobřeží Vaccinium corymbosum. Období složitého šlechtění a neúspěšných pokusů o domestikaci původních druhů borůvek jsou naštěstí dávno za námi a my můžeme dnes pohlížet na jejich pěstování jako na poměrně snadnou záležitost.

Borůvky lze pěstovat poměrně úspěšně i na balkonech a terasách, pokud budou v dostatečně velkých kontejnerech. V zimě je však nutné chránit kořenové baly kontejnerovaných rostlin, neboť kořenový systém těchto rostlin na rozdíl od nadzemních částí, je vůči mrazu jen velmi málo odolný.

V zahradě bude pro borůvkové keře ideální osluněné místo v lehké, dobře propustné půdě s kyselou reakcí. Pro jejich výsadbu vykopejte díru  1×1 m do hloubky asi 60cm, tu vyplňte světlou rašelinou. Rašelinu navlhčete a můžete ihned začít s výsadbou keřů. Obdobným způsobem je možné vysazovat keře například do zvýšených záhonů z rašeliny. Jako bezkonkurenčně nejlepší materiál pro získání živin se pro borůvky ukázala být štěpkovaná borová kůra. Budeme-li potřebovat upravit půdní pH, lze k tomu využít práškovou síru. S jejím zapravováním do půdy však musíme začít už šest měsíců před jejich výsadbou.

Současný trh nabízí velké množství odrůd borůvek, existuje jich dokonce několik desítek. Pro výsadbu do zahrady však vybírejte spíše odrůdy velkoplodé. Vždy také zohledněte místní klimatické podmínky. Pokud ve vaší oblasti hrozí výskyt jarních mrazíků, nevybírejte ty nejranější odrůdy.  V případě, že u vás hrozí spíše brzký příchod podzimních mrazů, zvolte odrůdy ranější.

Borůvky jsou rostliny samosprašné, ale cizosprašnost u nich může velmi pozitivně ovlivnit násadu plodů, případně i jejich velikost. Proto je dobré na stanoviště vysazovat nejméně dvě odrůdy.

K nejranějším odrůdám patří Duke, keř dorůstající výšky až 180cm s poměrně pozdním kvetením. Plody má středně velké až velké a sklizeň je v jeho případě možná již v půli července. Tyto keře vyžadují silnější řez. Odrůda Spartan je keř s rozvolněným habitem. Hodí se právě do míst, kde se mohou vyskytnout jarní mrazíky. Kvete později a dozrává časně. Má velmi chutné kulaté plody, které dozrávají v druhé půlce července. Jedná se o poměrně vzrůstný typ s rozvolněným habitem, který může dosáhnout výšky také až kolem 180 cm. Na zahradách lze také velmi často spatřit odrůdu Patriot, která je poměrně tolerantní k zamokření a snáší i těžší půdy. Tyto keře mívají velmi početné kvetení, takže někdy je zapotřebí část květů odstranit. Typické jsou pro ni velké pevné plody oválného tvaru, středně modré barvy. Odrůda má skvělou odolnost vůči mrazu.

Text: Zuzana Bohdalová

19.5.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist