Pěstujte kapradí i v bytě

Ne každý má štěstí na světlý byt, i v domku se najde místnost, zastíněná větvemi stromů. I tady ale můžete pěstovat pokojové rostliny, ne všechny totiž trvají na množství slunce a přímého světla. Kapradí v zahradě se nejlépe daří ve vlhku a stínu pod větvemi stromů a keřů. V bytě bude tedy mít stejné nároky.
kapradina_shutterstock_556843378-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Kapradiny patří k nejstarším rostlinám na naší planetě. Z mohutných stromů se sice proměnily v zelený podrost lesů a pralesů, ale podařilo se jim přežít a adaptovat se nejrůznější klimatické podmínky. Najdeme je tedy od lesů chladného pásma až tropické pralesy na všech kontinentech. U nás se hojně vyskytuje například kapraď samec, kapraď rozložená, kapraď bahenní, naopak některé druhy najdeme jen ve vymezených lokalitách a patří k ohroženým rostlinám – kapradina Braunova, kapradina hrálovitá nebo kapradina laločnatá. Najdete-li jim na zahradě správné místo – některé totiž preferují vlhký humus pod stromy, jiné kamenité prostředí mezi kosodřevinami – o jejich růst se nemusíte starat. Podzemní oddenky přečkají snadno naše zimy a výtrusy se postarají i o růst nových rostlinek. Jiné je to ovšem s kapradinami dovezenými z exotických krajů. Většině z nich sice svědčí letnění na zahradě, právě tak ale mohou celoročně zdobit interiér domu.

Do haly, do koupelny i do terária

Chcete obra nebo trpaslíka? Mezi pokojovými kapradinami najdete obojí. Jestli máte prostornou vstupní halu nebo chladnější zimní zahradu, vyzdobí vám ji dicksonie antarktická. Zakoupíte nejspíš rostlinu s pár listy vyrůstajícími přímo ze substrátu, nedejte se ale zmýlit. Za dobrých podmínek má rychlý přírůstek i několik desítek centimetrů za rok a v bytě se z ní vyvine až třímetrový strom s vějířem i dvoumetrových listů. Mohutný vzrůst mají také žebrovice hrbatá a tečkovka zlatá, jako pokojové rostliny ale většinou nevytvoří kmínek, jen bohatý trs dlouhých a širokých listů, u tečkovky zajímavě namodralých. Obě potřebují stálou vyšší teplotu, takže ideálně prosperují v teplých zimních zahradách i v moderním velkém obytném prostoru, kde je kuchyně spojená s jídelnou a obývacím pokojem. Rozložité listy vypadají dobře i ve velkých závěsných nádobách.

Chcete rostlinu do koupelny? Netypicky podlouhlé nečlenité listy má sleziník hnízdovitý, kapradina vděčná za skutečně vysokou vzdušnou vlhkost, snášející přitom i příšeří osvětlené jen malým oknem, na jehož parapetu se vám rozroste do krásného modrozeleného vějíře. Jedna z mála kapradin, které naopak snesou i sušší vzduch je ledviník ztepilý, který se najdeme v řadě šlechtěných odrůd s různými dekorativními tvary třepení listů, vzpřímených i převislých. Pro své efektně tvarované listy, připomínající parohy losa, je mezi pěstiteli pokojových rostlin velmi oblíbená parožnatka. I ona dobře prospívá i v místnostech s méně světlem, takže může být ozdobou vaší koupelny. Skrývat ji je ale škoda, patří mezi právem obdivované pokojové krásky.
Jako milovnice vlhkého vzduchu jsou kapradiny vhodný doprovod k orchidejím pěstovaným v paludariích s jezírkem nebo v teráriích s želvami či mloky. Je ovšem potřeba najít drobnější druhy. Dobře se tu bude dařit různým peleámnetíkům.

Nebojte se pěstování kapradin

Mnoho začínajících pěstitelů si stěžuje, že se u nich kapradinám nedaří, listy jim žloutnou, zasychají, rostliny rychle odumírají. Ano, kapradiny potřebují svou specifickou péči, jakmile ji ale dostanou, rostou ochotně a rychle. Základem je koupit kvalitní sazenice – miniaturním květináčkům za pár korun se raději vyhněte, ty jsou určené spíše jako náhrada řezaných květin, když chcete někoho obdarovat chvilkovou krásou. Kupujte rostliny větší, se zdravým vějířem listů a pokud možno s rozvíjejícími se novými přírůstky uprostřed trsu. Dokladem dobré péče prodávajícího je i vlhký substrát vonící rašelinou – kapradiny nesnášejí vyschnutí, dokonce ani občasně. Pokud je přesazujete, kupte speciální substrát. Ideální je osadit květináč do větší nádoby nebo na misku, naplněnou perlitem nebo jinými kamínky, které natáhnou vlhkost a kolem rostliny ji pak stále uvolňují. Kapradinám se bude výborně dařit také v pokojovém miniskleníčku, ve skleněné polouzavřené kouli nebo prostě ve velké zavařovací lahvi osázené rostlinami – vytvoříte tak mimořádně zajímavou dekoraci, kde se vlhkomilným rostlinám bude dobře dařit. Zeminu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou – v bažině kapradina rychle uhnije. Většina druhů má ráda rosení, ale nesnáší otírání listů, které jim poruší jemná vlákna na jejich povrchu, kterými přijímají vzdušnou vlhkost. Pokojové kapradiny, které jsme vám doporučili, jsou vesměs teplomilné, mají rády rozptýlené světlo, nesnášejí přímé slunce (spálí jim listy) a neporadí si ani s průvanem. A to je vše. Když najdete některému kapradí v bytě dobré místo a budete na něj pamatovat pravidelnou zálivkou (stačí dvakrát týdně) a občasným přihnojením pro tvorbu listů, bude vám určitě dělat radost.

Text: Gabriela Koulová

27.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist