Pěstujte ovoce jako stromky na terase nebo balkoně

K tomu, abychom si vypěstovali vlastní ovoce, nepotřebujeme nutně ovocný sad. Stačí nám na to prosluněná terasa anebo balkón, kontejner nebo velký květináč, substrát, hotový roubovanec ovocného stromu vlastního výběru na podnoži od ověřeného pěstitele. Není nad ovocné plody vypěstované vlastní rukou, pojďte to s námi vyzkoušet!
ovocny-strom-v-kontejneru-mandarinka-v-kvetinaci-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Začneme výběrem kontejneru, do kterého celý strom usadíme. Doporučujeme vybírat kontejner o objemu alespoň 100 až 120 litrů. Ze začátku takový objem může působit zbytečně nadměrně, strom ale později nemůžeme přesazovat, takže je dobré mít nutný rozměr již na počátku.

Jelikož nebudeme měnit nádobu, nebudeme měnit ani substrát, to znamená, že bychom měli použít obzvláště kvalitní substrát k vyplnění kontejneru. Omezený prostor můžeme stromu vynahradit substrátem s mykorhizními houbami, díky kterým se zároveň vyvarujeme i nedostatku živin. Do kontejneru nemůžeme vysadit celý ovocný strom, protože nedokážeme zamezit jeho růstu a za pár let by v malém kontejneru uhynul. Jelikož strom nemůže sát živiny z hlubších vrstev půdy, je dobré přibližně od druhého nebo třetího roku začít přihnojovat.

Šikovnější a zručnější pěstitelé si mohou zkusit naroubovat vlastní ovocný strom na podnož. Při výběru vhodné podnože zvolíme dřevinu slabě rostoucí nebo zákrsek, pomůže to brzké tvorbě plodů a velikost kontejneru zůstane adekvátní po dlouhá léta. V opačném případě si můžeme pořídit již vypěstovanou naroubovanou podnož.

Strom zaléváme větším množstvím odstáté vody v delších časových intervalech. Při zazimování stromu dbáme především o kořeny. Je potřeba obalit kontejner bublinkovou fólií, kokosovou rohoží nebo vícero vrstvami netkané textilie a nezapomeneme, že kořeny musíme chránit také z horní strany kontejneru. Sláma nebo chvojí takovou ochranu zajistí dokonale. Během jarní a letní sezóny je pro strom i jeho plody důležité, aby byl umístěn na slunném místě, ideálně v polostínu, abychom docílili velkých a šťavnatých plodů.

Jako stromky se dá pěstovat nejen ovoce, ale i okrasné rostliny, trvalky a některé druhy bylin, jako například rozmarýn nebo tymián, ale o tom zase někdy příště.

Hodně štěstí při pěstování vlastního ovoce vám přeje redakce Magazínu zahrada.

Text: Zuzana Bohdalová

8.7.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist