Petúnie, královna truhlíkových letniček

Petúnie patří mezi nejoblíbenější jednoleté květiny, protože velmi rychle vytvoří velké, stále kvetoucí trsy. Jsou nesmírně dekorativní ozdobou oken, balkonů, teras i zahrad, zvláště pokud si je namixujete do různobarevných gejzírů.

Petúnie, královna truhlíkových letniček
Petúnie, královna truhlíkových letniček (Zdroj: shutterstock.com)

Petúnie (Petunia x hybrida) se řadí do čeledi lilkovitých a mezi její příbuzné patří nejen tabák, ale také brambory, rajčata, paprikylilky. Jejich domovem byla Střední Amerika, první vyšlechtěné odrůdy se objevily v anglických a francouzských zahradách až kolem roku 1850. Pravý boom pěstování petúnií nastal až po druhé světové válce, kdy byly na trh uvedeny první hybridy. Šlechtitelé se soustředili na velikost a barvu květu, ale i na keříčkovitý kompaktní vzhled, který postupně nahradil původní otevřený růst. Kompaktní rostliny nejen dobře vypadají, ale také lépe odolávají nepříznivému počasí. Zajímavostí petúnií je, že jejich květy jsou jedlé. Můžete jimi zdobit letní saláty nebo chlazené míchané nápoje.

Malé i obří květy

Jsou k vidění převislé nebo vzpřímené druhy. Nejlépe se uplatní v balkónových truhlíkách, kde nejlépe vynikne. Rostlina je poměrně nízká, tvoří však bohatě větvené lepkavé lodyhy. Listy jsou drobné a vejčité a spolu s květy tvoří hustý koberec. Květy mají nálevkovitý tvar a mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Kromě toho můžete vybírat z jednobarevných, dvoubarevných, vícebarevných nebo s pruhovaných. Rostlina není náročná na pěstování. Za slunné a teplé stanoviště se odmění bohatým květenstvím.  Zahradníci stále dodržují dělení petúnií na velkokvěté (grandiflory) a mnohokvěté (multiflory). Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale ty zase nebyly tak ničeny dešti a rychleji regenerovaly. Toto dělení už ale pomalu ztrácí opodstatnění, neboť intenzivní práce šlechtitelů smazala rozdíly mezi oběma skupinami. Nové multiflory (někdy označované jak floribunda) se velikostí květů blíží petúniím velkokvětým. Velmi oblíbená je skupina Surfinie, jde o jediný převislý druh s až 1,5 m dlouhými šlahouny.

Miliony zvonečků

Poměrně nová skupina Million Bells je keříčkovitá odrůda druh, vysoká do 20 cm. Kvete po celou sezonu bohatě drobnými květy nejrůznějších barev, mají však vždy žlutý střed. Jde o samočisticí rostlinu, která se nemusí vyštipovat. Klasická petúnie totiž vyžaduje odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí. Drobné květy odrůdy millionbells tuhle péči nevyžadují.

Chtějí slunce a vodu

Petúnie milují slunce. Dopřejte jim je, zastínění rostlinám nesvědčí – vytahují se a slabě kvetou. Do kontejnerů, truhlíků nebo větších nádob vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků. Pro petúnie s velkým převisem (Surfinie) jsou zvlášť vhodné samozavlažovací truhlíky. Za chladných a vlhkých dní nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody v truhlíku. Dopřejte petúniím kvalitní substrát s pH 6–6,5 a s dostatečným obsahem hořčíku a vápníku. Substráty prodávané specielně pro petúniesurfinie splňují právě tyto parametry. Prvních 7–10 dní po výsadbě rostliny nepřihnojujte. Za tuto dobu kořeny prorostou až k okraji pěstební nádoby a rostliny se stabilizují. Pravidelné hnojení je podmínkou získání výstavních rostlin.

Deštivé počasí jim nesvědčí

Pokud se petúnie příliš vytáhnou a přestanou kvést, seřízněte je asi o 2/3 a přihnojte. Obnoví růst a opět pokvetou. Déšť a dlouhodobé větrné počasí velkým a křehkým květům petúnií nesvědčí. Po déletrvajících deštích věnujte rostlinám několik minut péče a odstraňte všechny rozmoklé, poškozené a uvadlé květy. Dáte šanci novým poupatůmrostlina bude za několik dní opět v plném květu. Zkontrolujte také, zda v truhlících nestojí voda, kořeny petúnií nesmějí být dlouhodobě přemokřené, uhnily by.

Módní hity

Před několika lety se zdálo, že mezi petúniemi se již nic opravdu průlomového objevit nemůže – vždyť už existují odrůdy převislé i kompaktní, jednoduché i plné, s květy obřími i trpasličími, s hvězdou v květu i s bílým lemem po obvodu. A  poté, co byly na trh uvedeny jasně žluté petúnie Záře F1, se zdála být naplněna i škála zářivých barev petúnií. Ale pak se objevila úplně nová a velmi nezvyklá barevná kombinace starorůžové a žluté barvy. Odrůda Sophistica Lime Bicolor F1 má dokonce na růžovém podkladu podélné sektorové pruhy žluté barvy o nestejné šíři. Odrůda Debonair Dusty Rose F1 je konzervativnější, její velký a výrazný žlutý střed postupně a pozvolna přechází do růžové barvy na okrajích. V záplavě jásavých barev petúnií tyto dvě odrůdy okamžitě zaujmou, neboť nostalgicky evokují zapomenuté časy panských salonů devatenáctého století.

TIP

Z letničky trvalkou?

Přezimování těchto rostlin je obtížné a tak si nejčastěji koupíme na jaře již hotovou rostlinu. Pokud ale rostliny chceme přezimovat, musíme je na podzim seříznout, odstranit všechny nemocné a uschlé části a umístit je do obdobné místnosti jako fuchsie. Během zimy rostliny nesmějí zaschnout. Na konci zimy rostliny zaštípneme a vrcholové řízky můžeme použít k rozmnožení. Napícháme je do substrátu a při dostatečné vlhkosti je necháme zakořenit. Po zasazení do květináče (o velikosti alespoň 11 cm) je znovu zaštípneme. Tím podpoříme růst postranních výhonů a položíme tím základ bohatého kvetení.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Petúnie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petúnie

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Druhy a výsadba petunií

Odrůdy petunií se stále rozšiřují. Jak tyto nové druhy pěstovat a jak je rozmnožovat?

Balkónové rostliny

Je na čase vysadit balkónové květiny. Jaké jsou nejvhodnější, nám poradí pan Martin Čurda.

Hybridní osivo

Hybridní osivo

Jak vypěstovat trvalky na okenních parapetech

Jak vypěstovat trvalky na okenních parapetech

ČTĚTE DÁLE

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.

Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?
Česnek je zdrojem kvalitní úrody, jak jej pěstovat?

Rostliny

Česnek je modlou mezi zahradními plodinami, které si můžete vypěstovat. Pokud pěstování česneku sami zatím nezvládnete, poradíme vám, jak na to.

Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem
Zlatovláska z říše jarních květin, která je požehnáním i postrachem

Rostliny

Léčivá pampeliška roste na každém kroku a patří k našim nejoblíbenějším léčivým rostlinám. Na trávníku se ale může stát postrachem.

Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina
Jetel zvrhlý není zvrhlík, ale kulturní doplňková pícnina

Rostliny

Víceleté plevele, jako třeba jetel zvrhlý, jsou sice užitečné rostliny pro krmení hospodářských zvířat, ale na trávníku v zahradě je vidí lidé dost neradi.

Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte
Chráněné bledule z přírody na záhony neodnášejte

Rostliny

Bledule a další chráněné jarní rostliny v přírodě netrhejte. Ohrožujete tím už tak ohroženou flóru a můžete se těmito jedovatými rostlinami i přiotrávit.

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.