Phalaenopsis – orchidej vhodná jako dárek i jako dekorace

Pestrá škála barev, neuvěřitelné tvary květů a nádech exotiky - to všechno jsou orchideje. Jejich magická krása upoutá pozornost každého. Nově vyšlechtění kříženci orchidejí ale nevyžadují tolik péče a kvetou po dlouhé týdny.
shutterstock_700807414-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pro poměrnou snadnost pěstování je snad nejžádanější na dnešním trhu orchidej Phalaenopsis, vhodná i pro začínající pěstitele.  Pokud tedy chcete udělat radost kamarádce, sestře, zkrátka nějaké oslavenkyni, věnujte jí Phalaenopsis neboli můrovce jako dárek.  Tyto typy orchidejí patří k nejvíce pěstovaným.

Při správné péči se tyto tropické krásky nemusí pěstovat například ve sklenících nebo jakýchkoli speciálně upravovaných podmínkách. Od běžných pokojových rostlin se však odlišují svými speciálními nároky. Phalaenopsis  dokáže přežít dokonce i v paneláku, ačkoli jejich domovem je Indonésie nebo Filipíny, kde jich roste na 40 druhů.

Vytvářejí hrozny nebo laty bílých, růžových, žlutých, fialových a různě kombinovaných barevných květů.  Phalaenopsis běžně koupíte dnes snad již v každém květinářství i supermarketech.  Vyberte si rostlinu s poupaty a alespoň jedním rozkvetlým květem, abyste měli jistotu, jakou mají přesně barvu. Méně nakvetlé orchideje vám samozřejmě vydrží déle, neboť jejich poupata nakvétají postupně. Nemá-li rostlina již žádné poupě, nekupujte ji, brzy by vám odkvetla.

Mějme na paměti, že při každém zalévání musíte provlhčit dobře celý substrát. Dáme však dobrý pozor na to, aby nadbytečná voda mohla dobře odtékat. Nesmí totiž zůstat v nádobě pod květináčem. Kořeny orchidejí na vlhko citlivě reagují. Obvykle úplně postačí, když rostlinu zalijeme jednou za týden až 14 dní. Kořeny jsou citlivé na přehnojení, takže přihnojujeme jen při každé druhé zálivce, a to hnojivem na orchideje. Od listopadu do února vůbec nehnojíme.

Vzhledem k nápadným květům by orchideje měly dostat vždy své speciální místo a stát pokud možno jednotlivě. Orchideje vyniknou nejlépe ve stylově zařízených místnostech. Hodí se k neobvyklým  klasickým, ale i extravagantním moderním kouskům nábytku.
Ušlechtilý ráz, který je orchidejím vlastní, by měl doplnit vhodný výběr nádoby. Nádoba by však neměla odvést pozornost od nádhery květů. Odborníci se shodují na tom, že orchideje nejlépe vyniknou v jednobarevné nádobě, podřízené barvě květů.  Zkrátka v jednoduchosti je krása.

Zuzana Bohdalová

14.12.2011 4:00

Čtěte dále

  • shutterstock_2273463287-729x410.jpg

  • Nejnovější

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist