Pistácie pro okrasné použití

Pro oblíbené zelené oříšky si u nás na zahradu většinou nezajdete, pistácie pravá neboli řečík pravý (Pistacia vera) je strom teplých suchých krajů středního Východu a Středomoří. Jeho příbuzný keř řečík lentiškový (Pistacia lentiscus) vám ale nadělá spoustu parády listy i květy třeba na zasklené lodžii nebo v nevytápěné zimní zahradě.
recik-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Řečíky jsou zajímavý druh dřevin, pěstují se jako užitkové už dlouhá tisíciletí nejen pro lahodné oříšky, ale také pro aromatické pryskyřice. Stromové druhy nízkým vzrůstem a pokrouceností kmene a větví trochu připomínají olivy, však také přírodní podmínky, ve kterých rostou, jsou podobné. Vystačí si s chudou kamenitou půdou, potřebují ale dlouhé léto a hodně slunce. U nás se objevují málo, přitom jsou to do teplých zákoutí u chráněné zdi domu velice zajímavé keřestromky. Nejlépe se ale pěstují v nádobách, které můžeme v létě vystavit slunečním paprskům a v zimě ochránit před mrazem v chladném prostoru.

Dominantní voňavý keř 

Hledáte zeleň, která by byla mnohaletým základem interiérové zahrádky na zasklené lodžii nebo verandě? Pak se zárukou sáhněte po řečíku lentiškovém. Na rozdíl od ostatních řečíků je neopadavý a jeho drobné tuhé lístky se košatí na keři od země až po vrcholek, od kmene až po poslední přírůstky větviček. Vzrůst je poměrně rychlý, během několika let by mohl dosáhnout až čtyř metrů, přibrzdíte ho ale velikostí pěstební nádoby a mírným zastřihováním. Přesto když mu ponecháte prostor, bude to keř vévodící osluněnému koutu a na jeho pozadí se budou krásně odrážet menší balkonové rostliny se světlejšími listy a pestrými květy. Řečíky jsou dvoudomé, záleží na tom, jestli si přinesete domů rostlinu samčí nebo samičí – pozná se to ale až podle prvních květů. Samičí jsou drobné žluté, samčí vytvářejí bohaté hrozny s červenými prašníky. Kvetou v červenci a srpnu. Celá rostlina ale příjemně a silně voní, i když nekvete. To způsobuje právě pryskyřice, kterou obsahuje. Říká se jí masticha a dříve ji lidé žvýkali pro vonný dech a proti kazivosti zubů. Dnes se využívá v kosmetice jako přídavek do krémů, které hydratují a zvláčňují pleť, zabraňují vzniku mastnoty a ucpávání pórů, působí antisepticky a jsou i účinným přípravkem pro boj s celulitidou a podkožním tukem. Pravá masticha je certifikovaný produkt výhradně z odrůdy pěstované na řeckém ostrově Chios, voňavou pryskyřici ale obsahují všechny řečíky lentiškové.

Pěstování v nádobách

Protože řečíky rostou v přírodě i do poměrně velké nadmořské výšky, potřebují na zimu chladnější prostor. Právě proto se v nádobách ideálně hodí na zasklené balkony, verandy a lodžie, kde se netopí a teplota nepřekračuje 10 °C. V zimě si rostliny odpočinou a v létě pak bohatě vykvetou. Promrznutí nádoby a tím i kořenového balu by je zahubilo, od jara do podzimu, tedy v době, kdy máte okna na lodžii nebo verandě otevřená dokořán, se jim tady bude velice líbit, snesou i přímé slunce a vysoké teploty. Zálivka v nádobách musí být přiměřená, přes léto by rostlina neměla úplně vyschnout, ale v žádném případě by také neměla stát ve vodě. V nádobě budou vzhledem k vzrůstu keře rychle ubývat živiny, takže od jara do léta pravidelně přihnojujte hnojivem pro subtropické rostliny. V zimě zálivku omezte na minimum a nehnojte. Mladé keříky přesazujte každé jaro, staré keře nemusíte přesazovat léta, ale na jaře opatrně nakypřete a odstraňte svrchní vrstvu substrátu a nahraďte ji čerstvou. Dávejte přitom pozor, abyste příliš nepoškodili kořínky. Řečík lentiškový s vámi může bydlet dlouhá desetiletí, dožívá se i dvě stě let.

Pěstování na zahradě

Čeští zahradníci i zahrádkáři rádi experimentují, a tak se v posledních letech objevily keře řečíku lentiškového a také opadavé řečíky atlantské nebo dokonce řečíky pravé i v našich zahradách. Ukazuje se, že mrazu odolají poměrně snadno, horší je to s mokrou půdou. Tu prostě nemají rády, jsou zvyklé spíše na kamenité suché půdy. Kvalitní substrát jim ovšem nevadí, radostně se rozrostou, musíte ale zajistit perfektní drenáž, zejména v době tání sněhu. V zásadě platí, že na místě, kde se daří vinné révě, přečká zimu i pistácie – řečík. Pokud byste chtěli sklízet oříšky, musíte mít rostliny samčí i samičí, pokud možno blízko sebe. Nejlépe je koupit roubované samčí a samičí odrůdy – k dostání jsou například kombinace samčí Peters a samičí Kerman, léty prověřená odrůda s velkými výnosy a velkými oříšky. Plodnost v našich podmínkách ale bude střídavá, stromy potřebují přece jen poměrně dlouhou vegetační dobu na založení a dozrání oříšků, což v našich krajích prostě každý rok nemají. V každém případě budou ale řečíky zajímavou dekorací zejména na zahradě, kterou si upravujete ve středomořském stylu.

TIP

Půvabné bonsaje

Z řečíku snadno a poměrně rychle vypěstujete krásnou bonsaj. Stačí pravidelně zastřihovat větvičky, minimalizovat nádobu a při přesazování přistřihnout také kořínky. Bonsajpistácie bude mít poměrně rychlý přírůstek v kmeni a přitom ho můžete vedením drátky a provázky zajímavě tvarovat.

Text: Gabriela Koulová

15.12.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist