Plánujeme ekologickou zahradu

Ačkoliv už příroda pomalu, ale jistě dobíhá do své poslední fáze a schyluje se k zimnímu spánku, využijte volný čas k plánování zahrady. Máme pro vás několik rad, které jistě využijete při zakládání zahrady založené na ekologických principech. Nechte se inspirovat nápady přírodních zahradníků, kteří vše dělají pokud možno co nejvíce efektivně. Tyto zahrady vám nespolknou veškerý volný čas a v divoké zelené oáze plné květin, ovoce a zeleniny se budete cítit jednoduše dobře.

Přírodní zahrady mohou na někoho působit poměrně divoce, ale věřte, že vše záleží spíše na zpracování konceptu. I zahrada fungující na ekologických principech může být upravená a rozhodně nemusí vypadat jako chaos. Záleží jen na vás, jak zahradu pojmete a jaké prvky do ní zařadíte. Pokud nejste milovníci užitkových zahrad se zeleninovými záhony, klidně se bez nich obejdete i zde.

Jedno bude ovšem pro všechny typy přírodních zahrad společné – chemie sem má vstup zakázaný. V dnešní uspěchané době jsme si na ni až příliš zvykli. Usnadňuje hnojení, odnikud nemusíme vozit kompost ani chlévskou mrvu a syntetické postřiky na housenky a jiný žravý hmyz zaberou obvykle poměrně spolehlivě. Jenže tento přístup je možný většinou jen krátkodobě. Půda se časem hnojivy zasolí a s chorobami a škůdci vyhubíte i živočichy, kteří by vám za jiných okolností byli nápomocni.

Vše má své hranice. Ekologické zahrady jsou jednou z možností, jak opět hospodařit na svém pozemku šetrně a hlavně efektivně s dlouhodobými vyhlídkami do budoucna, aniž bychom někomu škodili.

Dříve to šlo i bez chemie, tak to zkusme znovu

Nejzajímavější je, že dříve nikdo moc po granulovaných hnojivech nesahal. Ano, je pravda, že na pohnojení zahrady budete potřebovat jen zlomek množství koncentrovaného granulátu ve srovnání s množstvím kompostu, ale má to své mouchy. Koncentrovaná hnojiva se obvykle vyplavují s dešťovou nebo zálivkovou vodou do podloží, kde už nemohou být vstřebány kořeny rostlin. Takže pak dále putují do podzemních vod a způsobují nechvalně známou eutrofizaci, jejímž důsledkem je kontaminace vod řasou a nebezpečnými sinicemi.

Granuláty navíc obsahují jen koncentrované minerály určené na výživu rostlin, zatímco kompost nebo mrva jsou bohaté i na organickou hmotu, která je neskutečně důležitá pro fungování celého půdního systému.

Pokud tedy plánujete, že svůj pozemek změníte na přírodní oázu, bude třeba začít hlavně od změny používaných materiálů. Věřte, že kompostér se vejde opravdu všude. Při údržbě zahrady navíc bude zbývat velké množství posečené trávy, při pletí zase plevel a na podzim budete muset řešit, kam se spadaným listím. Kompostér rychle naplníte i přebytečnou zeminou z květináčů a kuchyňskými zbytky, takže o hnojivo budete mít každý rok postaráno.

Co by v ekologické zahradě určitě nemělo chybět

Každá přírodní nebo permakulturní zahrada je originál, proto nelze jednoznačně říci, co byste v ní měli a co neměli mít. Všeobecně se ovšem opakují zvláště některé prvky, které ovšem mohou mít tisíce podob.

Užitečné opylovače na pozemek nalákáte na květy ovocných stromů, které vám navíc během sezony poskytnou zdravou sklizeň. Stejně tak by zde mohly být zastoupeny květinové záhony. Skvělým řešením jsou staré druhy trvalek, prérijní rostliny na plné slunce, ale třeba i květiny na zelených střechách.

Druhovou diverzitu použitých rostlin lze zvýšit také volně rostlými živými ploty, v nichž upřednostníte hlavně domácí dřeviny a rostliny s plody, které zase během zimy ocení plodožravé ptactvo. Pak se hravě obejdete i bez dodatečného přikrmování, které je mnohdy i navíc na škodu.

Pokud máte dostatek místa, zakomponujte do zahrady vodní prvky, prameniště, ptačí pítka a koupadla. Voda na pozemek vnese zase zcela jiný aspekt a bude rájem pro různé druhy obojživelníků a hmyzu, který je svým životem vázán na vodní prostředí.

Místo nízko sečeného kulturního trávníku vyzkoušejte jeho odolnější verzi. Květnatý trávník nebo dvakrát ročně sečená louka výrazně sníží potřebu údržby, navíc zde porostou i bylinky a plané druhy zeleniny. Zeleninové záhony nejsou samozřejmě žádnou podmínkou, ale je to jedna z možností, jak se vyhnout nákupu na vitaminy chudé běžně dostupné zelenině ošetřované chemickými přípravky.

Desatero přírodního zahradničení

  • podpořit druhovou diverzitu
  • nepoužívat synteticky vyrobené a k přírodě nešetrné přípravky
  • nahradit granulovaná hnojiva a rašelinu kompostem a listovkou
  • šetrně hospodařit s dešťovou vodou
  • změnit přístup k péči o zahradu
  • věnovat kus zahrady užitečným živočichům
  • upřednostnit domácí druhy rostlin
  • nepoužívat nepůvodní druhy rostlin, které se nekontrolovatelně šíří do volné krajiny
  • hospodařit logicky a účelně
  • radovat se z vlastní zdravé sklizně

Text a foto: Lucie Peukertová

19.10.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist