Plánujeme na příští sezonu zahradní posezení

Zahrada pro většinu zahrádkářů představuje prostor pro seberealizaci a odpočinek. Tento prostor si bez posezení prakticky ani neumíme představit. Typ posezení, jeho velikost, ale také umístění rozhodnou o četnosti využívání a také o tom, zda bude plnit svou funkci na sto procent. Místo odpočinku na zahradě si rozhodně zaslouží trochu plánování dopředu. Pojďte se společně s námi podívat, na co se zaměřit.
shutterstock_176553032-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

S místem zahradního odpočinku a relaxu si často pojíme nějaký zahradní nábytek, který libovolně umístíme do prostoru, ale jistě jste si všimli, že na některých místech na zahradě nebude posezení příliš úspěšné. K tomuto účelu se hodí pouze určití místa, která nám musí být již na první pohled příjemná.

Pokud plánujete posezení na zahradní terase, určitě si dobře rozmyslete jeho velikost. Pokud terasa dosahuje jen několik málo metrů čtverečních, posezení by mělo určitě proporčně korespondovat s touto plochou. Posezení určitě nikdy neplánujte na plochy se studeným průvanem nebo tam, kam doléhá hluk z okolních komunikací.

Kam ho umístit

Pro odpočinek zcela převážně vyhledáváme zahradní terasy, které většinou bývají situovány hned u samotného domu. Pokud je terasa celý den vystavena ostrému slunci, měla by zde určitě existovat možnost zastínění pomocí markýzy nebo slunečníku. Stinná terasa má sice své výhody během horkého léta, ale jen těžko se sem budete uchylovat na jaře nebo koncem podzimu.

Zajímavé možnosti, co se týče umístění posezení, naskýtají i další plochy na pozemku. Pokud si například rádi čtete nebo jen tak v klidu odpočíváte, bude pro vás ideálním řešením lehátko nebo závěsná houpačka pod vzrostlým stromem v klidném koutu zahrady.

Posezení s kulinářským koutem

V posledních letech je velmi oblíbená varianta sezení s možností grilování. Pokud ho máte v plánu i vy, rozmyslete si dobře jeho umístění. Ideálně by mělo být v blízkosti domu nebo ještě lépe přímo napojené na vchod do kuchyně, odkud byste si pohodlně rovnou na grilovací terasu s posezením odnesli všechny potřebné ingredience. Menší nevýhodou je kouř, který může z této terasy pronikat do domu, proto je mnohdy lepší grilování situovat dále od domu třeba v otevřeném zahradním domku, který tak bude umožňovat relax na zahradě i v méně příznivém počasí.

Relax v zeleni

Posezení může mít různé podoby, ale často se spokojíme s málem. Pokud se rádi posadíte na lehátko nebo lavičku do zahradní zelně, měli byste pamatovat i na styl osázení okolí. Pokud patříte mezi alergiky, rozhodně se vyhněte silným alergenům. Pro senzitivní jedince nejsou ani příliš vhodné silně aromatické rostliny, které by nás svou vůní mohly spíše obtěžovat.

„Záda“ posezení by měla být krytá. Jedná se o psychlogický vjem, kdy se člověk cítí lépe, pokud nemá na posezení odhalená záda. Dobrým pozadím bude například trvalkový záhon s vyššími druhy nebo výsadba stálezelených keřů.

Na kvalitu odpočinku má velký vliv výběr barev. Zatímco teplé odstíny reprezentované červenou, žlutou nebo oranžovou navozují dobrou a veselou náladu, ale některé jedince mohou naopak silně rozptylovat, studené odstíny v podobě modré, sivě zelené, růžové a bílé navozují pocit klidu a nostalgické nálady. Pokud si tedy na svém zahradním lehátku nebo v houpačce chcete opravdu odpočinout, raději zvolte květiny v tlumených studených barvách.

25.10.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist