Zahrada > Okrasné zahrady > Plánujeme okrasnou zahradu
Plánujeme okrasnou zahradu
Zima je tím nejlepším obdobím na to, abychom si promysleli naše zahradnické plány na další sezonu. Pokud jste ve fázi, že během příštího roku chcete začít realizovat své sny na vlastním pozemku a půjdete si pro radu k zahradnímu architektovi, na nic nečekejte a oslovte ho už nyní. Během jara je většina odborníků totiž značně zaneprázdněná, zatímco v zimě se mohou v mnohem větší míře věnovat projektování zahrad.
Před jeho návštěvou si připravte plán pozemku pokud možno se zaměřenými detaily a stávajícími stavbami či rostlinami od geodetů a sepište si, co od zahrady očekáváte. Stejně tak si ujasněte, jak moc podrobný projekt budete vyžadovat a zda budete zahradu realizovat svépomocí nebo s pomocí zahradnické firmy.
S odborníkem to jde jedna radost
Ačkoli se může na první pohled zdát, že je cena projektové dokumentace neúměrná, věřte, že vám nakonec dokáže ušetřit nemalé finance. Cena projektu se odvíjí od mnoha faktorů, jako je jeho podrobnost, velikost pozemku, zda jsou jeho součástí také technické výkresy atypických stavebních prvků a mnoho dalších detailů, které ovlivňují celkové provedení díla.
Zahradní architekt vám ovšem doporučí jisté úpravy, které mohou značně usnadnit péči o zahradu nebo vám představí svou vizi, která vám sedne na míru.
Plánujeme svépomocí
Ne všichni chtějí hned oslovit zahradního architekta. Jsou mezi námi mnozí, kteří se zahradničením nějakou dobu zabývají třeba i poloprofesionálně, takže jsou schopni svou zahradu naplánovat sami.
Stejně tak ovšem zvažte, zda přeci jen nebude lepší některé technické prvky svěřit do rukou zkušenějším. Řeč je hlavně o automatických závlahových systémech, vodních prvcích či jiných vymoženostech, které vyžadují již pečlivé propočty parametrů a zajištění technického zázemí pro technologii, která se stará o funkčnost celého systému.
Pokud máte se zahradničením nějaké zkušenosti, jistě se můžete pustit do plánování terénních úprav nebo výsadeb.
Čím začít
Ať chcete oslovit zahradního architekta nebo se do projektu pustíte sami, vždy si předem ujasněte, co vlastně od zahrady očekáváte. Sepište si na papír vaše hlavní přání a požadavky. Stejně tak si vyznačte, bez čeho se můžete obejít a co bude naopak prioritou.
Žádný pozemek nemá neomezené možnosti, proto je dobré ho příliš nepřeplňovat různými technickými prvky. Vše by mělo sednout do sladěné kompozice, která bude mít jednoznačnou tematiku.
Pro začátek je dobré si zahradu rozdělit do několika tematicky odlišně laděných sekcí. Ty budou plně záležet na vašich požadavcích, zde vám přinášíme několik doporučení.
Posezení – směřujte ho pokud možno poblíž k domu například tak, že bude dobře dostupné z kuchyně. Tato dostupnost se vám bude hodit zvláště tehdy, pokud budete chtít vařit pod širým nebem a z kuchyně tím pádem bude nutné přinést potřebné pomůcky a suroviny. Vždy se vám bude lépe vařit i odpočívat na slunci s možností přistínění. Posezení v celoročním stínu bude sice příjemné během léta, ale jistě ho neoceníte brzy na jaře nebo na podzim.
Užitková zahrada – bývá mnohdy situována dále od domu, ale není to podmínka. Větší vzdálenost bývá volena spíše tehdy, pokud je součástí této plochy kompostér nebo jiné zázemí, které by si esteticky příliš nerozumělo s obytnou funkcí rodinného domu. Častou součástí užitkové zahrady bývá i bylinkoviště, to ovšem budete spíše využívat v případě, že ho založíte poblíž domu. Pro bylinky si tak budete chodit i v nepříliš přívětivém počasí.
Plochy pro sport a dětské hry – malé i větší děti se skvěle vystačí mnohdy i s trávníkovou plochou. Ta by měla být vystavena slunci, aby z ní rychle oschla ranní rosa nebo roztál sníh. Malé děti budete chtít mít vždy pod dozorem, proto herní plochu situujte poblíž domu nebo odpočinkové terasy.
Vodní plochy – okrasné jezírko budete chtít obdivovat například z odpočinkové terasy. Koupací jezírko by mělo být vždy vystaveno slunečním paprskům, jinak se v něm bude pomalu nebo nedostatečně ohřívat voda. Ačkoli v blízkosti vypadají dobře výsadby vzrostlých stromů, věřte, že vám stín a na podzim padající listí nebudou v případě koupacího jezírka příliš vyhovovat.
Foto: Lucie Peukertová