Plánujeme zahradu: Krok 1. – styl zahrady a koncept

Koupili jste si pozemek a jste na prahu s plány, co a jak uděláte? Připravili jsme pro vás seriál o projekci zahrady, který vás plánováním provede krok za krokem. Ať se do projekce pustíte sami nebo povoláte zkušeného zahradního architekta, je nutné si předem promyslet několik důležitých aspektů.

Plánování zahrady poměrně často zanedbáváme. V praxi totiž mnozí zahrádkáři při budování své vysněné zahrady postupují zcela neplánovitě, a to z různých důvodů. Na výsledku to samozřejmě pak poznají i oni sami. Nejen že je taková zahrada poměrně nefunkční, vše je špatné dostupné, údržba je časově mnohem náročnější, než bychom sami potřebovali a než jsme schopni zvládnout, ale ve výsledku se z ní ani netěšíme.

Stejně jako potřebujeme vše dopodrobna naplánovat při stavbě domu nebo při jeho rekonstrukci, i zahrada potřebuje specifický přístup. Víte, z čeho vychází kvalita zahrady? Především z dobře naplánovaného konceptu, který ale může vzniknout až poté, když si ujasníte, co od zahrady chcete, kde budou jaké plochy a jak náročnou budete zvládat údržbu.

Každá zahrada je originál

Pro každého není zrovna snadné si poskládat všechny své požadavky na zahradu. Určitě vám ale pomůže, když si hlavní funkce své vysněné zahrady sepíšete na papír. Žádný pozemek není nafukovací, takže na svou zahradu zřejmě nenaskládáte úplně vše, co byste si možná představovali.

Zvláště u pozemků do jednoho tisíce metrů čtverečních platí, že méně je mnohdy více. Snažte se plánovat zahradu co nejefektivněji. Všechny plochy by měly být dobře dostupné.

Pokud se rozhodnete navštívit zahradního architekta, určitě mu pomůže, když si do plánu zahrady předem vyznačíte, kde byste chtěli mít například odpočinkovou terasu, zeleninové výsadby a kde byste chtěli vytvořit například okrasné květinové záhony. Zahradní architekt si pak mnohem lépe vytvoří představu o tom, co vše od zahrady očekáváte.

Styl zahrady – duše zahrady

Jakmile budete mít představu o konceptu, určitě se zamyslete také nad zahradním stylem. Každý je svým způsobem specifický a vyžaduje zcela originální přístup. V posledních letech je čím dál tím vyhledávanější styl ekologické či přírodní zahrady, která je méně náročná na údržbu.

Mezi další oblíbené styly patří také prérijní, květinová či anglická zahrada. Zatímco v Anglii a Holandsku se zcela běžně setkáte s formální, tedy pravidelnou, zahradou, u nás se s tímto stylem téměř nesetkáte a pokud přeci jenom ano, tak jen na části pozemku. Styl zahrady mnohdy již dopředu vypovídá o náročnosti na péči.

Současným trendem jsou hlavně styly, které nevyžadují pravidelnou péči. Většina dnešních majitelů pozemků je totiž poměrně dost pracovně vytížena a nemá tolik času na péči o zahradu, jak tomu bylo třeba u předešlých generací. Právě proto jsou tolik oblíbené přírodní nebo prérijní zahrady, které jsou typické vysokým stupněm autoregulace.

Zahradní styly v kostce

Někteří zahrádkáři na své zahradě rádi kombinují dva i více nesourodých stylů, ale výsledek obvykle nebývá valný. Ačkoliv i zde existují výjimky.

Květinovou zahradu lze skombinovat například s bylinkovou zahradou a anglickou zahradu zase s tou květinovou. Asijská zahrada si ale zase těžko bude rozumět s anglickou a podobně.

Pokud se v této tematice příliš neorientujete, přinášíme vám výběr nejčastěji používaných zahradních stylů, které se objevují na zahradách v České republice.

 • Přírodní, ekologická, permakulturní zahrada
 • Květinová zahrada
 • Prérijní zahrada s vysokým stupněm autoregulace
 • Užitková zahrada se zeleninovými záhony a výsadbami ovocných dřevin
 • Bylinková zahrada
 • Moderní minimalistická zahrada
 • Asijská zahrada
 • Anglická zahrada
 • Formální zahrada
 • Stinná lesní zahrada

Tvorba konceptu

Konceptem rozumíme úplný základ projektu zahradních úprav, je to pomyslná kostra, bez které se neobejde žádná zahrada. Již z konceptu jasně poznáte hlavní tematické náplně vybraných ploch.

Konceptem rozumíme hrubou představu o zahradě, ale v této fázi ještě nevíte, kde se nachází jaký druh rostliny, což je předmětem osazovacího plánu. Při tvorbě konceptu se zamyslete, kam umístíte různé funkční celky. Přehled nejčastěji používaných celků přinášíme v přehledu níže.

 • Plochy pro odpočinek a relax
 • Plochy pro aktivní odpočinek, sport, hry
 • Prostor pro užitkové výsadby
 • Plochy okrasných výsadeb
 • Zahradní stavby – skleník, domek na nářadí, stavby pro umístění technologií, garáž aj.

Foto a text: Lucie Peukertová

14.12.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist