Plánujeme zahradu: Krok 2 – rozdělení zahrady do tematických celků

Chystáte se oslovit zahradního architekta kvůli projektu vaší zahrady? Nebo se do projekce chcete pustit svépomocí? Ať tak či onak, vždy je dobré si předem ujasnit, co na zahradě chcete mít a jednotlivé plochy si rozdělit do tematicky odlišně laděných celků. Mezi ty nejoblíbenější patří například klidné posezení na zahradní terase, zákoutí se zahradním jezírkem, plocha určená pro sport a dětské hry nebo třeba užitková zahrada a květinové záhony.

Jestliže si chcete svou zahradu navrhnout svépomocí, možná narazíte na menší problémy již na začátku plánování vaší budoucí zelené oázy. Projekce zahrad totiž není až tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá a oslovení odborníka má v tomto případě opravdový smysl.

Pokud i přesto trváte na tom, že si zahradu naplánujete sami, jistě vám hned na úvod pomůže, když si zahradu rozdělíte na několik tematicky odlišně laděných ploch, tedy celků.

V první řadě si samozřejmě s rodinnými příslušníky ujasněte hlavní téma zahrady. Pokud si například vysníte květinovou zahradu určenou pouze pro odpočinek po pracovním dni, budete mít zcela odlišné zaměření než aktivní zahrádkář, který chce svou zahradu pojmout jako samozásobitelskou plochu, která pokryje většinu jeho roční spotřeby zeleniny a ovoce.

Tematickým celkům věnujte pozornost

Ačkoliv vám možná přijde, že jednoduchou skicu zahrady budete mít hotovou během pár minut, rozhodně se nesnažte plánování zahrady nějak urychlit. Výsledek pak nemusí být valný.

V první řadě začněte s plánování přímého okolí domu. Ujasněte si, kde chcete parkovat, kde bude postaven zahradní domek nebo kde bude celkové technické zázemí zahrady, kde bude uskladněna nejen zahradní technika, ale kde budete moci také třeba pěstovat sadbu na zahradu.

Představte si celkový chod na vaší zahradě, co děláte nejčastěji a jak snadno musí být tyto plochy dostupné od domu nebo přímo z kuchyně. Pokud už máte alespoň hrubou představu, začněte plánovat směrem od domu.

Je libo odpočinek a relax?

Mezi nejoblíbenější tematické celky patří především plochy určené k odpočinku. Zahrádkáři si velice rádi po pracovním dni odpočinou na odpočinkové terase s grilem nebo si sednou pod korunu vzrostlého stromu s knížkou v ruce.

Odpočinkovým plochám tedy určitě věnujte dostatek času a naplánujte je tak, aby vyhovovaly co nejvíce vašim představám. Pod pojmem „odpočinek“ si totiž každý představí něco jiného. Zatímco někdo si rád vybuduje posezení s grilem poblíž souseda, jiný se raději uchýlí do klidné, ničím nerušené, části zahrady, na kterou není vidět z okolních pozemků.

Máte malé děti?

Velkým tématem jsou také plochy určené pro děti předškolního věku. Pro ně skvěle poslouží nejen herní trávník, který umožní dostatek prostoru pro volný pohyb, ale také herní prvky nebo plochy s naučným podtextem.

Velice užitečné bývají například pěstební záhonky, na kterých si váš potomek vypěstuje svépomocí svou vlastní zeleninu nebo květiny. V posledních letech jsou také oblíbené ekologické koutky, kde se děti učí poznávat různé druhy hmyzu nebo pozorováním ptáků získávají nové poznatky o životě různých druhů.

Zaměření tematických celků se odvíjí nejen od věku vašich dětí, ale také od jejich zájmů. Tyto plochy nebývají stálé, jakmile děti odrostou, je možné změnit jejich účel dle vašich aktuálních požadavků.

Správné umístění celků

Aby byl každý celek nebo plocha na vaší zahradě účelně využívána, musí být také správně umístěna. Například bylinkový záhon vybudovaný v nejvzdálenějším koutě zahrady dobře poslouží jen málokdy, zatímco bylinkoviště u terasy dostupné z kuchyně bude využíváno mnohem častěji. Vždy tedy berte v úvahu, jak často budete tuto plochu využívat a zda jste ochotni k ní docházet i do větší vzdálenosti například během deštivého dne.

Při plánování posezení berte na zřetel pohyb slunce. Celodenně zastíněné posezení sice oceníte během horkých letních dnů, ale na podzim a na jaře se mu obloukem vyhnete. Aby byly všechny plochy na zahradě často a efektivně využívané, musí být také dobře naplánované a dobře dostupné.

Foto a text: Lucie Peukertová
17.1.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist