Plánujeme zahradu na příští rok. Kdy najmout architekta?

Zimní klid využijte na plánování zahrady. Možná si myslíte, že najmout zahradního architekta jsou vyhozené peníze, ale ve výsledku vám může hodně peněz ušetřit, protože on má zkušenosti, které vy budete teprve sbírat. Máte nejvyšší čas, abyste vhodného našli a společně vytvořili návrh, který bude odpovídat vašim požadavkům.
shutterstock_310735949-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Zahradní architekt není výstřednost

Zatímco dříve jsme si svou zahradu raději vytvořili svépomocí a odborníka navštívilo pouze několik málo jedinců, dnes služby architektů využívá čím dál tím více majitelů pozemků. Důvodem je větší informovanost v dané oblasti i vědomí toho, že nám odborník může ušetřit nejen čas, ale také nemalé peníze, protože kvalitní projekt i na míru šitá zahrada plně odpovídá i našim časovým možnostem.

Zahradního architekta si velice často vybíráme na základě doporučení našich známých, kteří už tímto procesem také prošli nebo tyto specialisty oslovujeme po zhlédnutí jeho internetových stránek spolu s referencemi a fotogalerií. V

praxi také často nastává situace, že se za zahradním architektem rozhodneme zajít až tehdy, když už jsme se při tvorbě vlastní zahrady spálili a už jsme se z vlastních chyb poučili nebo s jeho pomocí chceme napravit již vzniklé nedostatky.

sou-asn-m-trendem-zahrad-je-p-rod-bl-zk-e-en-kompozice-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Co si připravit?

Zahradního architekta vyhledejte až tehdy, když už máte jasnou představou o tom, co vlastně od své zahrady očekáváte. Ujasněte si, zda chcete na zahradě pěstovat pouze okrasné rostliny nebo jestli kus pozemku propůjčíte pěstování užitkových rostlin.

V současné době jsou obrovským fenoménem přírodní zahrady, na kterých se hospodaří ekologicky šetrným způsobem nezatěžujícím životní prostředí. Právě proto je možné, že se vás architekt zeptá, jakým způsobem se budete o zahradu starat, zda upřednostníte klasický způsob nebo raději přírodní cestu.

Každý člen rodiny by měl mít kus zahrady jenom pro sebe, proto sepište požadavky všech členů. Častou součástí zahrad bývá například kutilský koutek, prostor vyhrazený pro dětské hry, místo pro relax a sportovní vyžití nebo třeba stinný kout pod vzrostlým stromem, kde si rádi otevřete knihu. Čím více budete schopni specifikovat vlastní požadavky, tím lépe se na projektu bude s architektem spolupracovat a tím dříve se dočkáte kvalitního díla.

Jak to probíhá?

První konzultace většinou probíhá přímo v ateliéru nebo ještě lépe přímo na pozemku. Je dobré hned na úvod připravit plán pozemku s měřítkem, který může oslovený architekt použít jako základ pro projekt.

Na základě vašich průzkumů nebo vlastního terénního šetření odborníka je nutné zjistit světelné podmínky, vlhkostní poměry, kvalitu půdy, uložení jednotlivých vrstev půdního profilu, ale stejně tak je dobré vědět, jestli je půda jílovitá, kamenitá, zda se na pozemek dostane těžká technika, zda je zahrada dostupná z komunikací, ale stejně tak nás zajímá blízkost okolních budov a mnoho dalších detailů, které mohou výrazným způsobem ovlivnit výsledný projekt.

spr-vn-kompozi-n-e-en-je-z-klad-sp-chu-nov-vznikl-zahrady-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jak podrobný projekt zvolit

Cena projektu se odvíjí nejen od složitosti úprav a velikosti pozemku, ale také od vámi požadované podrobnosti dokumentace. Cena kompletní projektové dokumentace se pohybuje v rozmezí několika desítek tisíc korun. Pokud vám ale bude stačit zjednodušený projekt, můžete se dostat s cenou něco málo nad deset tisíc. Výsledná částka se také liší v různých regionech republiky.

Podrobnost podkladů závisí také na tom, kdo bude zahradu nakonec realizovat, jestli specializovaná firma nebo vy sami.

Součástí projektové dokumentace bývá poměrně rozsáhlá technická a průvodní zpráva, koncept řešení zahrady, mnohdy i výkres širších vztahů, studie sadových úprav, osazovací plán spolu s tabulkovým přehledem použitých rostlin, vizualizace podoby zahrady po jejím provedení, výkres technických prvků (například zahradní domek, jezírko) nebo také přehled celoroční působnosti rostlin či údaje o jednotlivých druzích. Zahradní architekt si většinou při první konzultaci na místě pořizuje fotodokumentaci, která pak tvoří jednu z příloh dokumentace.

Foto: Lucie Peukertová

8.12.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist