Plot – ochránce vaší zahrady i domu

Když dům, tak se zahradou, a když zahrada, tak samozřejmě plot. Nejen takový, který vypadá dobře a doplní dům i zahradu esteticky, ale hlavně ten, který váš majetek uchrání před zloději. Stačí si jen umět vybrat.
shutterstock_470481764-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nejprve je nutné si ujasnit, co vlastně od plotu chcete. Chcete dům úplně zakrýt a mít dostatek soukromí? Nebo naopak nechat dům vykukovat zpoza plotu a ukázat, že stojí za to se na něj dívat? Chcete plot ze dřeva, z betonu nebo snad ze železa?

Nebojte se a se stavbou plotu si pohrajte

Nebojte se experimentovat a se stavbou plotu si pohrajte. Ve chvíli, kdy má váš pozemek se zahradou tvar klasického obdélníku, nestačí jen napočítat, kolik metrů pletiva je třeba, a pozemek jednoduše obehnat. Zkuste si naopak pohrát s materiály a variujte.

Pokud žijete ve městě, mezi anonymními sousedy, nenechte nic ze svého vlastnictví cizím lidem na očích. Na vesnici, kde se výborně znáte se sousedy, může být samozřejmě bezpečněji, doba je ale taková, jaká je, proto se příliš nevyplatí riskovat. Na druhou stranu, někdy se zdá, že čím zabarikádovanější pozemek, tím větší lákadlo pro zloděje, proto je někdy těžké se rozhodnout.

Zabezpečení nade vše

Správné zabezpečení, alarm a hlavně žádná „díra v plotě“, kterou by se mohl kdokoliv dostat dovnitř, by ale měly případné nezvané návštěvě když už ne úplně zabránit, alespoň dostatečně ztrpčit cestu dovnitř. Je k ničemu mít dobře postavený plot a v něm jedno slabé místo – třeba zadní vchod do zahrady, kterým nebude problém se dovnitř dostat.

Zároveň ale dávejte pozor na mezery mezi dřevěnými prkny nebo na mezery mezi dřevemcihlami. Nemělo by se tudy nic protáhnout, ani kočka, ani dítě, už vůbec ne zloděj. Bezpečnost nadevše, estetický dojem by měl být až na druhém místě.

Dřevo? Nebo beton? Obojí vás ochrání před zvědavými návštěvníky

Dřevo je třeba mít bez kůry a samozřejmě napuštěné ochranou proti vlhkosti a houbovitým plísním. Dnes už není problém koupit předem hotové a naimpregnované díly. Dřevo většinou dokáže pozemek úplně zakrýt, pokud dáte jednotlivá prkna dostatečně blízko k sobě.

Je proto dobrou volbou do města. Pokud nejste přímo fandové dřeva, které je na stavbu plotu nejčastější, čeká na vás spousta materálů, mezi kterými si můžete vybrat. Tvárnice, plast, sklolaminátové desky, bambus, železo. Velice oblíbený je poslední dobou beton, který dokáže odolat výkyvům teplot. Ač to zní zvláštně, dokonce i velice dobře vypadá.

Kov – optické zvětšení zahrady

Kov je naopak materiálem, který nechá zahradu hodně otevřenou. Dokáže tak ale zahradu opticky zvětšit i pro ty, kteří se v ní zrovna nacházejí. Kovové části by také měly být ošetřeny, aby nerezivěly. Uvědomte si, že na plot bude pršet, sněžit, svítit slunce, a to vše dokáže nepříjemně zkrátit jeho životnost. Kov můžete galvanizovat nebo pozinkovat.

A v neposlední řadě hlavně dejte pozor na to, abyste stavbou plotu nezasáhli do vlastnictví souseda. Tato zdánlivá banalita by vám totiž mohla ztrpčit život i na několik let.

Martina Gajdošová

8.8.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist