Ploty a zídky v zahradě. Které se hodí na tu vaši?

I přestože je hlavní úkol plotů definovaně ohraničit pozemek a zajistit tak, aby se na něj nedostal někdo nepovolaný, používají se dnes ploty i jako dekorativní prvek, který dává celému konceptu osobitý styl. Jaký vybrat právě pro vaši zahradu?
plot-5-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Typy plotů

Protože v dnešní době slouží plot i jako architektonická součást celého konceptu, najdete v nabídce dodavatelů snad všechny možné styly a typy plotů, které si vůbec dovedete představit od klasických drátěných plotů potažených zelenou bužírkou proti korozi k plotům vyrobeným na míru z kovu.

Vše je samozřejmě otázka peněz. I proto je k vidění téměř na všech místech klasický drátěný plot nebo ploty dřevěné. Nejenže nejsou tyto ploty drahé, ale i jejich instalace je velmi snadná a zvládne ji tak skoro každý.

Má cenu řešit bezpečnost?

Možná jste si také před koupí plotu položili otázku, zda se vůbec vyplatí řešit plot z hlediska bezpečnosti, aby se zabránilo vniknutí cizím osobám na pozemek. Pravdou je, že pokud se k vám někdo bude chtít dostat, dostane se.

Druhá pravda ale je, že čím bude překonání této překážky složitější, tím spíše bude pravděpodobnost vniknutí menší, protože vždy se najde někdo, kdo bude mít „slabší“ řešení a vniknutí tak nebude pracné a pomalé. Musíte proto zvážit sami, jak moc si ceníte nejen své bezpečnosti, ale také vašeho majetku.

Ploty a jejich jednotvárnost

Mnozí z vás si jistě nechtějí s plotem tolik lámat hlavu, a tak zakoupí jedno řešení a to nainstalují kolem celého pozemku.

Věřte ale, že není nutné mít plot všude stejný. Kromě ohraničení pozemku vám plot dobře poslouží i jako ochrana před sousedy a jinou veřejností. To je jeden z důvodů, proč je vhodné kombinovat různé typy plotů, jedna část může být otevřená a druhá uzavřená tak, že nebude nic vidět a vy si můžete v klidu vychutnat soukromí.

Ploty živé a neživé

Živé ploty dávají zahradě přírodní charakter a věřte, že se budete na zahradě, zvláště na té městské, cítit o mnoho lépe. I přestože je nutné se o plot řádně starat a jeho založení stojí mnoho úsilí, nemusíte se bát, že se vám vynaložená práce nevyplatí.

Nejvíce jsou asi zastoupené ploty z tújí, nenechte se ovšem strhnout davem a zamyslete se třeba nad plotem z habrů nebo listnatých keřů s vyšším vzrůstem. Mnohdy vypadají listnaté ploty mnohem lépe než ty z tújí.

S podezdívkou, nebo bez ní?

U dřevěných a drátěných plotů je podezdívka spíše otázkou praktičnosti. Pokud máte například psa, určitě je lepší zvolit plot s podezdívkou, protože nehrozí, že se pes podhrabe pod plotem a uteče. To samé platí, i pokud máte výběh pro slepice nebo jiné hrabavé živočichy.

Základy na podezdívku kopejte do hloubky kolem 40 cm. Dále můžete použít například ztracené bednění nebo můžete výkop vylít betonem. V obou případech ovšem nezapomeňte na proarmování betonu. Díky tomu vám podezdívka vydrží nejednu zimu stále celá.

Pokud jste ovšem zastánci přírodních zahrad, nad podezdívkou vůbec nepřemýšlejte. Kvůli podezdívce se k vám nedostane mnoho užitečných živočichů, které v přírodních zahradách nesmějí chybět.

Zahradní zídky

Stejně jako ploty i zídky se na zahradách využívají na mnoho způsobů. S pomocí zídek můžete zpevnit nejeden svah, můžete rozčlenit svažitý pozemek tak, aby nebyl moc příkrý a lépe se s ním pracovalo.

Mnoho zahradníků nemá sice právě kvůli tomuto svažité zahrady v oblibě, ale věřte, že výsledek je uspokojivý. V neposlední řadě se dají zídky využít jako součást bylinkoviště nebo jiného okrasného záhonu.

Čtěte také:

Co jsou suché zídky?

Mnoho z nás si myslí, že suché zídky už ze své podstaty musí být jen nízké a nemůžou držet žádné větší svahy. To je ovšem mylná představa, suché zídky mohou držet i větší svahy, pouze už je zde nutné dbát na víc aspektů, které je třeba řešit s odborníkem, ať už přímo se statikem nebo schopným architektem.

Stavba suchých zídek je sice obtížnější než u vyzděného řešení, ale například v přírodní zahradě snad ani nic jiného než suché zídky mít nelze. I díky tomu, že jsou postavené čistě z přírodních materiálů, je výsledek vždy o něco lepší a navíc je možné jednotlivé spáry osadit skalničkami nebo menšími keři.

Text: autorský článek Jan Vrbata, Foto: Shutterstock

12.9.2022 7:00| autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist