Podle čeho vybírat zahradní traktor?

Dostavěli jste dům a řešíte údržbu zahrady? Především u větších ploch je dobré se zamyslet, zda není namístě vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat?
traktor-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

„Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, měli byste zvážit velikost a členitost pozemku, možnost servisu zakoupeného stroje a typ údržby (sběr trávy, mulčování, výhoz trávy),“ říká pan Nečas, největší prodejce traktorů v Brně a dodává: „Nevhodným výběrem si můžete přivodit spoustu starostí. Každý pozemek je totiž jiný a je rozdíl, zda-li sečeme pouze rovné plochy, nebo máme zahradu ve svahu či plnou překážek, jako jsou stromy nebo záhonky.

ŠESTERO rad pro správný výběr:

1) Velikost zahrady – zahradní traktor nad 1500 m2
Velikost plochy je klíčových faktorem. „Pro sekání pozemku nad 1500 m2 doporučujeme zahradní traktory“, říká pan Langer, prodejce travních traktorů z Chocně. Práce s traktorem je mnohem lehčí, rychlejší a pohodlnější než práce se sekačkou. Navíc při údržbě velkých ploch jen se sekačkou musíme zvážit i zdravotní riziko. Klouby kotníků mohou trpět chůzí po často nerovné zahradě, vlivem drobných vibrací trpí i zápěstí a klouby loktů. Možná i z toho důvodu dnes volí traktory i zákazníci s mnohem menšími pozemky.

2) Povaha terénu
Pokud máte větší pozemek nebo je terén kopcovitý či do svahu, uvažujte o modelu s výkonnějším dvouválcovým motorem. Takový stroj má vyšší točivý moment, delší životnost, v těžším terénu i nižší spotřebu paliva a lepší mazání v náklonu. O něco vyšší investice se vám tak dlouhodobě vrátí. Dnes už seženete výborný dvouválcový traktor za méně než 60 tisíc Kč, což bylo ještě nedávno nereálné. Při záběru stroje nad 80 cm by mělo být žací ústrojí traktoru vybaveno pomocnými kolečky, která vám na terénních nerovnostech zabrání poškození trávníku hranou sečení.

3) Členitost terénu
Majitelé pozemku s velkým množstvím překážek (stromy, záhonky, zídky, kameny, ..) ocení traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi , malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou.

4) Mulčování, sběr, výhoz
Mulčování má hned několik výhod. Rozsekané kousky trávy se přirozenou cestou rozkládají a předávají tak půdě důležité živiny. Jedná se tedy o čistě přírodní a ekonomický způsob přihnojování.  „V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku “ sděluje další výhodu Dalibor Hajský ze společnosti Garland. Z hlediska uživatele je potom jasnou výhodou obrovská úspora času a námahy při sekání touto metodou. Není zde žádné zdržování způsobené vysypáváním trávy ze sběrného koše a rovněž odpadá starost, co s posekanou trávou. Zvláště pro velké pozemky je tato metoda ideální. Výhoz bokem nebo zadem bez nasazeného koše má při pravidelném sekání podobné benefity jako mulčování. Navíc je neocenitelný v případech, že chcete posekat přerostlou trávu, která už se nadá pro svoji výšku zmulčovat a při sběru do koše by ucpávala výhozový tunel. Pro dosažení perfektního a profesionálního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně. Většina modelů traktorů umožňuje pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče. Stačí jen použít vhodně umístěnou páku. Pokud je pro vás výhodné způsoby sečení kombinovat, poohlédněte se po strojích, které to umožňují. Většinou mají označení 3v1 nebo 3in1.

5) Převodovka – vybírejte dle typu převodovky a dle výkonu
Transmatic – připomíná běžnou manuální převodovku, ale bez spojky. Ta je součástí brzdového pedálu. Zpomalení se děje přibrzděním nebo podřazením (a obráceně). Výhodou jsou nízké nároky na údržbu a cena případných oprav. Tuto převodovku naleznete na levnějších strojích.

Hydrostat – nejkomfortnější způsob řazení, fungující podobně, jako automatická převodovka v automobilech. Není zde žádná řadící páka, rychlost se reguluje intenzitou sešlápnutí pedálu. Nejdůležitější při volbě traktoru s hydrostatem je věnovat dostatečnou pozornost ergonomii ovládání. Některé systémy jsou málo intuitivní a nekomfortní. Máte-li velkou plochu na sečení, je dobré spojit tuto převodovku s výhodou tempomatu, který vám udrží nastavenou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.

6) Servis – věřte tradičním značkám
Koupě traktoru je velkou investicí. Zde se vyplatí věřit jen velkým tradičním značkám, vyrábějícím tyto poměrně složité stroje desítky let. Největšími světovými výrobci jsou společnosti Husqvarna, Stiga, Honda a MTD.

Text: redakce

30.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist