Podražec – pnoucí dřevina, která vám vykouzlí baldachýn nad hlavou

Hledáte-li rostlinu, která v relativně krátké době zastřeší vaši pergolu či loubí, zkuste podražec velkokvětý. Během léta ho ozdobí zajímavě tvarované květy. Co potřebujete k jeho pěstování?
shutterstock_106495739-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Aristrolochia macrophylla – podražec velkokvětý, liána, která dorůstá do výšky 8 až 10 metrů. Její velké světle zelené srdčité listy se během růstu skládají nad sebe. Celkově pak působí rostlina velmi kompaktně, neboť listy jako by vytvářely dojem tašek na střeše. Zajímavě tvarované květy podražce mají hnědozelenou barvu a tak trochu připomínají dýmku. Plodem je cca 12 cm dlouhá zelená tobolka.

Vyhovuje mu vlhko a stín

Důležité je brát na zřetel to, že na slunci a suchu tyto rostliny neprospívají. Podražce mají rády polostín až stín a vlhčí spíše těžkou hlinitou půdu. Důležité je, aby půda držela vodu.

První léta po výsadbě mívají rostliny poměrně malé přírůstky hmoty. Jakmile ale rostliny přivyknou zvolenému stanovišti, dokážou z něj využít více živin, pak jsou přírůstky mnohem znatelnější. Hned po vysazení se vyplatí dřevinu zkrátit. Stejný řez je pak důležité opakovat i v následujících dvou letech, a to proto, aby se rostliny začaly větvit již od země.

Starší rostliny se kvůli novým výhonům seřezávají v předjaří. Je to důležité proto, aby nové výhony stihly do zimy dostatečně vyzrát a nepromrzly.

Podražce se množí obvykle semeny, ale možné je i řízkování. Ideální dobou na výsadbu mladých rostlin je duben.

Přírodní baldachýn

Jako všechny další pnoucí dřeviny se i podražce hodí k výsadbě u pergol, altánků, k besídkám, trelážím atp. Dokážou v létě zabezpečit dostatek stínu a zároveň propouští vzduch. Aby se jim tam však dobře dařilo, musejí být vysazeny v půdě, která jim dokáže poskytnout dostatek vody.

Foto: shutterstock.com

25.1.2022 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist