Podzimní množení pelargonií pomocí řízků

Zvláště pro ty pěstitele, kteří mají problém s uskladňováním rostlin v zimním období, je výhodné zimování pelargonií v podobě řízků. Malé zakořeněné řízky jistě zaberou daleko menší prostor, než celé vzrostlé pelargonie.
muskat-pelargonium-pelargonie-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Správné období pro řízkování závisí na zvolené odrůdě pelargonií. Nevýhodou je, že mateční rostliny anglické pelargonie po odřezání řízků již nepokvetou. Převislé a vzpřímené druhy řízkujeme na jaře, nebo na podzim. Anglické pelargonie množíme velmi brzy na jaře.

Řízkujeme výhradně zdravé rostliny

Na řízkování je dobré rostliny připravit, a to nejlépe tak, že jim dopřejeme hnojivos vyšším obsahem draslíku asi 1 až 2 měsíce před řízkováním. Měkké řízky s nevyzrálým pletivem často velmi špatně zakořeňují a navíc bývají napadány hnilobou a plísněmi. Nikdy neřízkujeme jakkoli napadené a poškozené rostliny! Řezací nástroj vždy při změně rostliny ponoříme do lihu, čímž ho dezinfikujeme.

Odlamování, odřezávání, odstřihování

Rostliny před odběrem řízků dostatečně zalijeme, aby bylo odlamování řízků snadné. Odlamujeme rostlinu v místě kolínka. Rostlinám můžeme řízky také odřezávat ostrým nožem, případně je odstřihovat nůžkami. Jednotlivé řízky odřízneme přímo anebo si uřízneme celý dlouhý stonek, který pak následně dále řízkujeme.

Jak vypadá takový správný řízek?

Správný řízek muškátu je dlouhý asi 10 až 15 cm a měl by mít 2 nebo 3 patra listů. Z řízků odstraňujeme všechny listy a palisty, které by byly po zaschnutí v kontaktu se substrátem. Vhodné je ponechat na řízku 2 až 3 listy. Jestliže namočíme dolní okraje řízků do práškového stimulátoru, podpoříme tím růst řízků.

Na řízkování jsou nejvhodnější sadbovače anebo větší květináče. Do jednoho květináče o průměru 10 cm můžeme napíchnout až 5 řízků. Ušetříme takto místo a navíc po vysazení do truhlíků příští rok budeme mít bohatší kvetení.

Hotový množitelský substrát

Hotový množitelský substrát je tím správným substrátem pro řízkování. Zakoupíme jej běžně ve všech zahradnických centrech. Nebo si připravíme vlastní zeminuz písku, perlitu a rašeliny v poměru 3:2:1. Substrát nemá zadržovat vodu, aby v něm řízky nezahnívaly. Řízek by měl být umístěn v substrátu 2-3 cm hluboko. Malým nástrojem si uděláme do substrátu důlky a řízky do nich vkládáme.

Řízky v sadbovačích

Řízky budou dostatečně zakořeněné asi po 3 až 6 týdnech. Na tuto dobu umístíme řízky v sadbovačích na světlé místo, nikoli však na přímé slunce. Po dobu 4 týdnů je pro ně ideální teplota kolem 20 stupňů. Řízky zaléváme ideálně do podmisek. Půda tak zůstane lehce vlhká, nikoli však přemokřená. Zakořeněné řízky nakonec z malých sadbovačů přesadíme do klasických květináčů. Řízky z květináčů o průměru 10 cm nepřesazujeme. Při zimování řízků platí známé pravidlo: čím nižší teplota prostředí, tím méně zálivky. Řízky do jara několikrát zaštípneme, aby se hezky rozvětvovaly.

Text: Zuzana Bohdalová

9.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist