Podzimní střih rostlin na kmínku

Podzim je nejen obdobím, kdy stěhujeme nádobové rostliny do interiéru, ale je to také doba, kdy bychom měli upravit rostlinám střih. Na rozdíl od kadeřníků, kteří vymýšlejí neustále nové a nové kreace, střih na rostlinách nepotřebuje žádné nové nápady, ale pevnou ruku a ostré zahradnické nůžky.

Rostliny vytvoří v průběhu léta velkou záplavu květů, ale rovněž velké množství nových výhonů. Ty je třeba v jejich růstu usměrnit a rostlině tak dát tu správnou frizúru. Odstřižením či odstraněním některých jejich částí výrazně napomůžeme rostlinám zbavit se některých možných škůdců a správný řez jim na jaře pomůže bohatě obrazit.

Jak dodržet kompaktní tvar lilku

Jestliže máte v oblibě lilek Rantonnetův (Lycianthes rantonnetii), častěji nazývaný jako hořcový stromek, měli byste vědět, že zakoupené rostliny bývají ošetřeny hormony. To je důvod, proč většina z nich má tak kompaktní tvar. Jakmile přestanou aplikované hormony účinkovat, dojde k rychlému nárůstu výhonů. A právě ty je nutné zakracovat již během léta, v době kdy je jejich expanze nejsilnější. Po několika letních zástřizích zůstane koruna lilku pěkně hustá a budou se na ní tvořit ve větším množství i nové květy.

Podzimní střih před přezimováním

Jestliže se chystáte provést u rostlin na kmínku podzimní střih před přezimováním, je zapotřebí zastřihnout korunku na třetinu původního objemu. Ačkoli je to poměrně silný zásah, je bezpodmínečně nutný, neboť bez něj se vám nepodaří u lilku dodržet kompaktní tvar tvaru koule. Až začne stromek na jaře opětovně rašit, bude zapotřebí další zaštipování.

Před zazimováním vyžadují zástřih hlavně opadavé rostliny. K těm řadíme brugmansie známější pod označením andělské trumpety, dále fuchsie a olověnec.

Text: Zuzana Bohdalová

21.8.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist