Podzimní zakládání trvalkových záhonů

Na podzim máme na zahradě o zábavu postaráno. Nejen že nás čeká sklizeň zeleniny a ovoce, ale stejně tak je skvělá doba pro úpravy zahrady. Pokud jste si během léta naplánovali nové výsadby, právě na podzim je vhodná doba pro jejich realizaci. To platí i pro výsadbu okrasných trvalek a bylinek, které ještě do zimy stihnou zakořenit.
05_shutterstock_1781436899-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

V dnešní době je velká část rostlinného materiálu v okrasných školkách dostupná v kontejnerech, ve kterých jsou rostliny nějakou dobu pěstovány, než se dostanou ke svému majiteli. Právě tento rostlinný materiál je vhodný pro výsadbu během celé sezony, tedy od jara do podzimu včetně léta.

Výhodou podzimní výsadby jsou nižší teploty ve srovnání s létem a vyšší úhrn srážek, takže se rostliny mnohem lépe ujímají. Navíc nepotřebují ani tak častou zálivku. Podzimní výsadba je tedy podobně efektivní jako ta jarní. S výsadbami ale moc nečekejte, čím dřív rostliny vysadíte, tím lépe.

Do kdy sázíme

Podzimní výsadba má menší nevýhodu v tom, že dopředu nikdy není jasné, kdy teploty klesnou pod bod mrazu. Většinou je rostliny možné sázet prakticky až do konce října, někdy i během listopadu, ale mějte vždy na paměti, že musí mít alespoň měsíc na to, aby kvalitně prokořenily a ujmuly se na stanovišti.

Malé doporučení pro výsadbu

Abyste ujímání rostlin urychlili a vyhnuli se tak úhynu rostlin z důvodu nedokonalého prokořenění s nástupem mrazů, je dobré dodržet několik pravidel.

Před výsadbou dobře připravte stanoviště. Pokud v místě výsadby není příliš kvalitní zemina, je dobré půdu do hloubky zrýt a obohatit ji dobře zetleným kompostem nebo zahradním substrátem. V případě těžké jílovité půdy udělá pravé zázraky přídavek křemičitého písku a kompostu, který do půdy dodá organickou hmotu a živiny, které společně zaktivují půdní život.

Kyselomilným druhům trvalek dopřejte rašelinu nebo listovku, kterou neberte z lesa, ale vyrobte si ji sami ze spadaného listí. Jakmile vyjmete rostliny z kontejnerů, mechanicky jim rozrušte kořenový systém. Tento postup může mnohým přijít poněkud drastický, ale pokud se vám rostlin zželí a kořeny jim nerozvolníte, jen těžko budou kořenit do okolní půdy. Kořenový systém nemusíte rozvolňovat příliš, stačí ho narušit zahradnickou lopatkou nebo ho na různých místech natrhněte rukou.Tento postup je zvláště důležitý u rostlin, které během sezony zaplnily kontejner kořeny.

Po výsadbě rostlinky pečlivě zalijte i v případě, že jste do záhonu položili kapkovou závlahu. Při pečlivé zálivce se totiž zapojí výsadbová zemina a rostliny dostanou okamžitě svůj příděl vody, což také značně urychlí zakořenění.

Zakládání trvalkových záhonů v podrostu dřevin

Pokud si chcete na své zahradě založit trvalkový záhon pod vzrostlými dřevinami, počítejte se silnou kořenovou konkurencí, která na tomto stanovišti bude panovat. Mnohdy je půda natolik prokořeněná, že dodatečná výsadba rostlin nepřipadá v úvahu.

Ale i v tomto případě si můžeme snadno pomoci. Stávající terén urovnejte hráběmi. Pokud se zde nachází vrstva spadaného listí, tak ji shrabejte. Pak na místo navrstvěte výsadbovou zeminu, která musí být kyprá a dobře propustná pro vodu a vzduch. Většinou se skládá ze zahradní zeminy, písku, štěrku nebo keramzitu. Vrstva by měla být vysoká asi dvacet centimetrů.

5.10.2022 5:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist