Poinsettie – hvězda, bez které se neobejdou žádné Vánoce

V posledním měsíci v roce přichází vždy období jejich největší slávy. Nejen že tyto krásné pryšcovité květiny slaví v prosinci svůj svátek, ale tvoří zároveň i většinu našich vánočních dekorací z živých rostlin, pokud nepočítáme živé vánoční stromky, kterých už však také v našich domácnostech rok od roku ubývá, neboť jsou nahrazovány stromky umělými.
poinsettia_vanocni-hvezda-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

S vánoční hvězdou se setkáváme vždy v zimním období, protože se jedná o rostlinu milující krátké dny a dlouhé noci. Na přímém a dlouho působícím světle její krása vadne. Přes veškerou péči, kterou jsme schopni jí věnovat, nám bude dělat radost svými okrasnými listeny pouhé dva zimní měsíce.  Její krásně zbarvené listeny poté opadají a nám zbude jen posmutněle vypadající keřík s holými větévkami. Aby nám tedy vydržela co nejdéle, snažíme se dodržovat alespoň následující pěstební pokyny, ale soustředíme se i na výběr správné rostliny již přímo při nákupu v květinářství.

Vánoční hvězdu si vybírejte jen zcela vybarvenou, s jasně zelnými svěže vypadající mi listy. Na pěstování je vhodná rostlina s 5 až 9 stonky. Rozhodně si nekupujte takovou rostlinu, které padají listy už v obchodě. Doma rostlinu nesmíme umístit ihned do tepla, ale necháme ji po přinesení z venku aklimatizovat například v chladnější předsíni. Doma ji musíme bezpodmínečně chránit před průvanem a hořícím plynem.  Pokud by nám listy začaly žloutnout a následně opadávat, máme doma na květinu pravděpodobně příliš sucho a teplo, což se ještě mohlo zkombinovat s nedostatkem světla.

Je zapotřebí hvězdu tedy pravděpodobně více zalévat a přenést ji na světlejší místo.  Pokud se naší vánoční hvězdě začínají listy stáčet a vysychat, reaguje tak pravděpodobně na hořící plyn v místnosti.  V takovém případě ji musíme přenést do místnosti bez výparů. Jestliže celá rostlina vypadá povadle a schlíple, nechali jsme ji asi v průvanu. Přemístíme ji tedy na chráněnější místo. Listy vánoční hvězdy ale mohou být napadeny i mšicemi, v tom případě jsou její listy lepkavé a také pokroucené, je na nich zelenkavý hmyz.  Rostlinu můžeme postříkat výluhem z vratiče anebo použít systémový insekticid. Nejhorší varianta poškození vánoční hvězdy je listová viroza. Listy rostliny při ní mají stříbrně mramorovaný vzhled. V takovém případě už rostlině nemůžeme nijak pomoci a musíme ji zničit.

Ale přejděme k veselejším věcem. Víte, že vánoční hvězdy, čili Poinsettie slaví dokonce i svůj svátek? Ten připadá vždy na 12. prosince a v tento den se lidé touto nádhernou květinou obdarovávají.  Francouzi jí dali velmi vznosný název, říkají jí „Étoile d’amour“ čili hvězda lásky, ale také „Rose de Noel“ což znamená vánoční růže. A v latině její označení Euphorbia pulcherima  znamená nejkrásnější z euphorbií.

Ať je tedy i vaše letošní vánoční hvězda ta nejkrásnější ze všech.  Snad se vám toho s našimi pěstitelskými radami podaří docílit.

Text: Zuzana Bohdalová

3.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist