Pokojové květiny po dovolené

Léto – čas dovolených pro lidi, obtížné období pro květiny. Pokud odcestujeme a nezajistíme si zalévání někým z rodiny, mohou být naše pokojové květiny ohroženy nedostatkem vody, případně i některým onemocněním. Jakmile se tedy vrátíme domů, je vhodné květiny co nejdříve prohlédnout a zajistit svým zeleným dekoracím ozdravnou kůru.

Než jste odjeli na dovolenou

Zatímco s kaktusy a sukulenty jste si před odjezdem na dovolenou nemuseli nijak lámat hlavu, protože klidně i několik týdnů přežijí bez zálivky, u ostatních druhů bylo třeba zajistit je buďto zapuštěním do větších květináčů vyložených keramzitem, který pak postupně uvolňoval nasátou vláhu anebo jste je museli naskládat do samozavlažovacích truhlíků, či případně zvolit jiné řešení.

Jak mohou rostliny strádat

Květiny pochopitelně bez naší dlouhodobé, v létě takřka každodenní, nutné péče chřadnou a strádají. Proto nejprve doplníme zálivku odstátou nebo převařenou vychladlou vodou, prohlédneme rostliny, zda je po dobu naší nepřítomnosti nenapadli škůdci.

Rostliny zbavte starých květů

Rostliny, které ještě kvetou, zbavíme všech zavadlých a zaschlých květů. Jednak tím osvěžíme a zlepšíme jejich vzhled, a jednak je nenecháme vyčerpávat se tvorbou semen.

Plánujeme rychlení rostlin

Rostliny kvetoucí v zimním období nebo ty, které chceme rychlit, jako například amarylis, bramboříky, hyacinty nebo mini kosatce, je třeba právě nyní přesadit anebo jejich cibulky vysadit do kvalitní zahradnické zeminy.

Konec letnění

Jestliže jste květiny letnili na zahradě nebo na balkoně, nezapomeňte na jejich včasné přenesení do bytu. První podzimní mrazíky mohou přijít náhle a květiny by to velmi poškodilo.

Text: Zuzana Bohdalová

15.8.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist