Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky

Máte-li doma kočku, nebo psa, pak jste si jistě mnohokrát kladli otázku, zda pokojové rostliny, které doma máte, nejsou pro vaše mazlíčky nebezpečné. Skutečnost je taková, že velká část oblíbených pokojových rostlin, které doma míváme nejčastěji, je ve skutečnosti pro psy i kočky toxická.
pelargonium-odoratissimum-muskat-s-vuni-citronu-–-neni-jedovaty-pro-psy-ani-kocky-1100x618.jpgCelá galerie 14 Zdroj: shutterstock.com

K nejnebezpečnějším, u nichž hrozí při požití intoxikace (otrava), patří skupina pokojových rostlin zmíněných níže v článku. Kromě těchto uvedených pokojových rostlin je pak další skupina, která může způsobit méně závažné trávicí obtíže, dermatitidu nebo poruchy příjmu potravy.

Kočky i psi v rámci svého přirozeného chování často rostliny okusují. Pokud to je tráva na zahradě nebo ta, kterou jsme speciálně pro ně vyseli do květináče, můžeme být v klidu. Tráva jim pomůže pročistit si organismus a vše bude zase v pořádku. Ostatní rostliny jim žvýkat nedovolme.

Jaké další problémy mohou rostliny způsobit

Nebezpečné nemusí být jen rostliny samotné, ale také jejich květy, plody, případně latex, který při poškození roní. Nebo se z jejich kořenů do podmisky po zálivce mohou vyloučit rostlinné jedy. Pokud by taková rostlina byla umístěna v dosahu vašich domácích mazlíčků, byla by pro ně zdrojem možného ohrožení života.

Pro zvířata může být toxická také celá řada chemických prostředků, které využíváme buďto pro zvýšení lesku listů rostlin, nebo jako formu hnojiva, případně látky, které jsou součástí postřiků na hubení rostlinných škůdců.

Důsledný výcvik nebo raději prevence

Jsme-li schopni svého psa, dokud je ještě štěnětem, naučit, že se pokojovým rostlinám musí vyhýbat a můžeme se na výchovu a disciplinovanost psa spolehnout, je to také v pořádku.

Ale u koček je to větší problém. Jsou velmi mrštné a pohyblivé, takže se dostanou i ke květinám, které jsou například v závěsech, na niti nebo na poličkách vysoko na zdi. Pak už zbývá jen květiny umět rozeznávat, a ty jedovaté z dosahu kočky i psa důsledně odstranit.

Jak poznat, že se pes nebo kočka intoxikovali

Svého psa i kočku a jejich chování již znáte velmi dobře, a tak byste případné změny jistě poznali velmi rychle. I minuty totiž mohou rozhodnout o tom, zda otrávený domácí mazlíček přežije nebo ne. Obvyklými příznaky otravy jsou zvracení, průjem, nezájem o jídlo a celková apatie. Jakmile je u svých domácích zvířat zaznamenáte, neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře a psa nebo kočku k němu ihned převezte.

U zvířat, která nereagují, se nesnažte vyvolat zvracení. Pokud zvířeti otekla dutina ústní zevnitř, podávejte mu led k lízání. K veterináři s sebou raději vezměte část rostliny, která způsobila otravu. Do příjezdu k lékaři psa nezatěžujte pohybem a dejte mu vypít vodu s rozpuštěným aktivním uhlím.

Rozdíly mezi kočkami a psy

Zatímco málokterá kočka spolkne list nebo květy rostliny, u psů je to tak, že listy anebo celou rostlinu často rozžvýkají. Proto u psů bývá častým problémem identifikace pozřené rostliny.

Postižená zvířata obvykle třepou hlavou, škrabou se na čenichu, nadměrně sliní a jde jim z tlamy pěna. Může jim otéci jazyk, patro nebo pysky. Otoky tlamy následně způsobí potíže s dýcháním.

Nejjedovatější pokojové rostliny nebezpečné pro domácí mazlíčky

Nejvíce otrav domácích mazlíčků má na svědomí Dieffenbachie (diefenbachie). Jedovatá je celá rostlina. Způsobit otravu může do 4 hodin po pozření. Podobný průběh otravy můžeme zaznamenat i po pozření monstery, filodendronu, anturie, kaly nebo aglaonemy. Tento typ rostlin je jedovatý i pro drobné domácí ptactvo nebo terarijní zvířata. Všechny rostliny této skupiny dráždí sliznici dutiny ústní a v důsledku toho vyvolají lokální zánět.

Azalka (Rhododendron) je rovněž velmi toxická. Kočce či psovi může vyvolat vážnou otravu již při pozření dvou nebo tří listů. Otrava látkami obsaženými v této rostlině působí velmi silně na srdce zvířete a jeho nervové buňky.

Oleandr (Nerium oleander)je rovněž celý jedovatý včetně kořenů. Pes, který se jím otráví, má změněný pulz, trpí kolikou, průjmem a zvracením.

Hvězdník (Hippeastrum) má stejně jako narcis, lilie, hyacint nebo tulipán nejvíce jedovatou cibuli. Kočky bohužel rády okusují těmto rostlinám listy nebo květy, zatímco psi se spíše dostanou k cibulím někde stranou odloženým, třeba na balkoně. Otravou je u zvířat nejvíce zasažena centrální nervová soustava.

Velmi nebezpečné jsou pro domácí zvířata také hlízy irisů (kosatec). Jed těchto rostlin působí nejsilněji na gastrointestinální trakt zvířat.

Vzhledem k výše uvedeným příznakům otrav, které jedovaté rostliny vyvolávají, nepodceňujte rychlost transportu ohroženého psa k veterináři!

9.11.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist