Zkrášlete si interiér pokojovkami s výraznou žilnatinou

Máme-li potřebu starat se o kytky celoročně, přichází právě teď vhodná doba na to, upřít svou pozornost k pokojovkám. Velmi zajímavou skupinou jsou ty, které zkrášlují náš interiér výraznou žilnatinou a okouzlující kresbou. Právě takové dokážou náš interiér doslova rozzářit.

Zkrášlete si interiér pokojovkami s výraznou žilnatinou
Zkrášlete si interiér pokojovkami s výraznou žilnatinou (Zdroj: Shutterstock)

Pochopitelně máme všichni raději rostliny, které nejsou příliš náročné na péči. Z těch jsme udělali malý výběr a nabízíme vám o nich několik zásadních informací ohledně pěstování.

Begonie (Begonia)

Poměrně snadno pěstovatelnou rostlinou je begonie královská (Begonia rex). Tato odrůda je více než svými květy okrasná právě velmi zajímavými listy. Existuje mnoho jejích odrůd, které mají například hluboce zvrásněné listy (Begonia masoniana), jiné odrůdy jsou spíše zubovité.

Odrůda King Eduard IV. s purpurově a červeně zbarvenými listy nebo Silver Queen se zelenými a stříbrnými listy vás zase okouzlí svými barvami. U begonií musíme ovšem nutně zabránit přelití, to se pro ně může stát osudným. Jinak jsou na pěstování vcelku nenáročné a vystačí si s rašelinovým substrátem anebo běžnou jednotnou zeminou pro pokojové rostliny.

Hypoestes (Hypoestes phyllostachya)

Optimální teplota pro hypoestes se pohybuje v rozmezí 18–25 °C. Ale krátkodobě nebo při přivyknutí rostliny vegetují i při 10 °C. Potřebovat bude hlavně hodně světla, ne však přímé slunce, to by mu mohlo způsobit popálení. Čím více světla dostane, tím bude rostlina probarvenější a výraznější bude zabarvení jejích skvrnek.

Právě zajímavá žilnatina a pro rostliny netypické barvy jsou tím, co na nich nejvíce obdivujeme. Do květináče mu dejte dobře propustnou rašelinnou zeminu, v době vegetace ho dostatečně zalévejte a uvidíte, jak se mu bude skvěle dařit.

Diefenbachie (Dieffenbachia maculata)

O difenbachiích je všeobecně známo, že se jedná o jedovaté rostliny, navzdory tomu se ale těší neustále velké oblibě. Nemáte-li tedy doma malé děti nebo nenechavé čtyřnohé mazlíčky, bez obav si tuto rostlinu pořiďte.

Všechny druhy diefenbachií mají velké oválné listy buďto bíle skvrnité, zeleně lemované, anebo zlatavě mramorované. Pěstitelsky jsou to spíše jednoduché rostliny. Pro vývoj listů a jejich kresbu je ideální světlé, nikoli však slunné místo. V létě se diefenbachiím zavděčíte rosením a přes sezonu také 1x týdně přihnojováním.

Iresine (Iresine)

Tuto mexickou ohnivou krásku můžete pěstovat jak v interiéru, tak venku. Aby si její listy zachovaly svou okouzlující kresbu a syté barvy, musí mít dostatek světla. Listy této rostliny jsou velmi nápadné svou nervaturou.

Často se u nás pěstuje jen jako jednoletka, ale je to škoda, neboť v bezmrazých prostorách ji můžeme spolehlivě přepěstovat i do další sezony. V zimní zahradě nebo zasklené verandě přečká zimu a v příštím vegetačním období může jít opět do zahrady.

Náročnější na pěstování

Existují však další druhy, které jsou neméně půvabné a jejich žilnatina je opravdu krásnou ozdobou, jsou však na pěstování poněkud náročnější. Patří k nim například užovník (Caladium hortulanum), kroton (Codiaeum) nebo rhoeo (Rhoeo spathaceae).

 

Publikováno: 12.01.2023, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová | zdroj: Urban Jungle

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování begonií

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Rybková představuje různé druhy begonií a radí, jak se o ně starat v bytových podmínkách.

Novinky a zajímavosti v oblasti balkonových rostlin

Roman Koupý představuje Přemkovi Podlahovi a divákům novinky a zajímavosti v oblasti pěstování balkonových květin.

Jak používat smáčedlo

Jak používat smáčedlo

Choroby a poruchy pokojových rostlin

Choroby a poruchy pokojových rostlin.

Nové druhy pokojových rostlin

Nové druhy pokojových rostlin

Jak pěstovat tořivku

Tořivka je rostlina, která je příbuzná africké fialce. Pokud nevíte, jak ji můžete pěstovat, poradíme vám.

ČTĚTE DÁLE

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?