Pokojové rostliny schopné čistit vzduch

Jen málokterá domácnost úplně postrádá pokojové rostliny. Tato skupina rostlin nachází své uplatnění prakticky v celém interiéru od kuchyně až po obývací a dětský pokoj. Víte ale, že některé rostliny dokáží čistit vzduch od různých chemických sloučenin? Patří mezi ně i takové pokojovky, které běžně pěstujeme, jen o nich nevíme, co všechno dokáží. Nejvíce je ovšem oceníte v kuchyni, kde jsou výpary různého původu přeci jen nejčastější.
shutterstock_1859252215-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Je až neuvěřitelné, co některé pokojové rostliny dovedou. Kromě toho, že působí pozitivně na naši psychiku a skvěle doplňují prostor, čímž se podepisují na celkovém zútulnění našich domovů, dokáží i mnohem více. Některé druhy totiž váží chemické sloučeniny ze vzduchu, jako je benzen, xylen, oxid uhelnatý nebo třeba formaldehyd. Tyto látky se uvolňují z odpadu, z obalových materiálů nebo třeba z potravin.

Nejvíce tedy tyto pokojovky čistící ovzduší oceníte v kuchyni a jídelně. Jaké rostliny to jsou? Tak třeba nenáročná klívie (Clivia miniata), toulitky v různých druzích a kultivarech (Anthurium), břečťan (Hedera helix), begónie (Begonia elatior), nenáročný zelenec (Chrophytum comosum) nebo pryšec nádherný zvaný také jako vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima).

Galerie pokojových rostlin, které čistí vzduch

Klívie

Tato oblíbená pokojová rostlina je dostupná v různých kultivarech, nejoblíbenější je ten se sytě oranžovými květy a tmavě zelenými listy. Pokud chcete, aby se květy na dlouhém stonku vyvinuly, je třeba rostlinu od srpna do prosince uchovávat v chladné a světlé místnosti, přičemž výrazně omezíte zálivku. Klívie nesnáší zálivku do květináče, trpí pak různými chorobami, raději tedy zalévejte do podmisky. Dostupné jsou také kultivary s panašovanými listy.

Toulitka

Toulitky jsou na trhu dostupné v mnoha druzích a kultivarech, které se liší vzrůstem, barvou a velikostí toulce, tedy květů. Ačkoli se jedná o relativně nenáročnou rostlinu, přesto má její pěstování několik specifik. Aby vykvetla, je třeba jí od listopadu do února dopřát vegetační klid. Ten spočívá v tom, že omezíme rosení i zálivku, na čemž jinak během roku určitě nešetříme. Toulitky nesnáší sucho a suchý vzduch. Nikdy je také nedávejte na přímé slunce, na listech by se jim objevily skvrny od popálení.

Břečťan

Tato popínavá, převisající nebo dokonce půdopokrvyná rostlina se pyšní celou řadou krásných kultivarů. Některé mohou být dokonce bíle nebo žlutě panašované. Všeobecně lze říci, že se pěstování do značné míry odvíjí právě od zbarvení listů. Světlolisté kultivary vyžadují více světla, ty zelenolisté snesou stín nebo polostín. Na plné slunce ovšem nedávejte žádný kultivar, došlo by k popálení listů. Během roku dopřávejte rostlině vyrovnanou zálivku, pouze během zimy ji omezte a rostlinu přeneste do chladné místnosti.

Begónie

Kvetoucí begónii jsme si oblíbili především pro krásné barvy jejích květů. Druh B. elatior vyžaduje během roku vyrovnanou zálivku, substrát by neměl nikdy vyschnout. Rostlina je náročná i na vzdušnou vlhkost, proto bychom měli květináč postavit třeba na mokrý keramzit. Rostlinu pěstujeme ve světlé místnosti, nikoli ovšem na přímém slunci.

Zelenec

Tento druh pokojové rostliny okrasné listy je prakticky nezničitelný, snese totiž přeschnutí i zamokření. Jediné, co úplně nemusí, je přímý sluneční úpal, na kterém prostě trpí. Na trhu jsou dostupné zelenolisté formy i kultivary s panašovanými listy.

Vánoční hvězda, pryšec nádherný

Málokdo si pojí Vánoce s jinou pokojovou rostlinou. Vánoční hvězda je sice lidový název, je ovšem tolik význačný, že zastínil botanický název. Tento druh většinou pěstujeme jako krátkodobou dekoraci domova, přesto ho lze pěstovat dlouhodobě. Pěstitelé rostliny ošetřují růstovými inhibitory, díky kterým mají kompaktní zahuštěný růst, po čase ovšem inhibitory přestanou působit, takže nebude rostlina až tak dekorativní. Vyžaduje místnost s rozptýleným světlem a pravidelnou zálivku s přihnojováním.

 

24.11.2021 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist