Pokojové rostliny vhodné do kuchyně a jídelny

Některé místnosti pokojovým rostlinám přejí, ale kuchyň a jídelna mezi ně ale nepatří. V nich se musí rostliny vypořádat s mnoha podmínkami, které jim právě nesvědčí. Při výběru proto více než na vzhled dbejte na vlastnosti, které specifické podmínky kuchyně zvládnou.
shutterstock_664737667-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: shutterstock.com

Specifikovat přesné podmínky v kuchyních a jídelnách není zrovna snadné, protože i zde může docházet k různým odchylkám. Všeobecně ovšem platí, že menší městské kuchyně bývají o něco tmavší než prostorné venkovské kuchyně spojené s jídelnou. Pokojové rostliny proto vybíráme i s ohledem na tyto podmínky.

V kuchyních je ovšem všeobecně třeba počítat především se změnou teploty během krátkého časového úseku, ale také s párami, kolísáním vlhkosti a výpary obsahujícími různé chemické látky. Kromě tradičních pokojovek sem lze perfektně začlenit i různé krátkodobé „zelené“ dekorace v podobě bylinek nebo okrasných papriček, které lze samozřejmě použít i k dochucení pokrmů.

Jaké rostliny se sem hodí

V různých zdrojích se můžete dozvědět o tom, že by v kuchyni neměly být použity pokojové rostliny jedovaté. Problém je v tom, že valná většina pokojovek není jedlá nebo je dokonce jedovatá, proto si dovolíme toto tvrzení poněkud opravit. Vyhněte se především rostlinám prudce jedovatým, a to zvláště tehdy, když zde čas tráví malé děti, které mají tendenci vše ochutnávat nebo osahávat a poznávat.

Výsostné postavení by zde měly mít především rostliny, které mají schopnost čistit vzduch. V kuchyních se totiž můžeme setkat s chemickými sloučeninami různého původu, nejen tedy z jídel, ale také z obalových materiálů. Mezi ty nejběžnější řadíme oxid uhelnatý, amoniak, formaldehyd, xylen nebo třeba benzen. Některé rostliny dokáží fungovat jako skvělé lapače těchto látek, proto je sem určitě umístěte.

Dávejte přednost především rostlinám s lesklým povrchem listů, které se dají snadno očistit od prachu nebo případného znečištění mastnými výpary nebo samotnými pokrmy, zvláště pokud jsou rostliny umístěny poblíž pracovní desky u kuchyňské linky.

Doporučené pokojovky, které vám vydrží po dlouhou dobu

 • šplhavnice – Epiprmenum aureum
 • zelenec – Chlorophytum comosum
 • toulitky – Anthurium
 • begónie – Begonia elatior a další druhy kvetoucích begonií
 • klívie – Clivia miniata
 • dracény – Dracaena, různé druhy a kultivary
 • lopatkovec – Spathiphyllum
 • ibišek – Hibiscus rosa-sinensis
 • pantoflíček – Calceolaria herbeohybrida
 • hořepník – Exacum affine
 • korálovka – Nertera granadensis
 • pepřinec – Peperomia obtusifolia
 • břečťan popínavý – Hedera helix

shutterstock-411810433.jpg

Zdroj: archiv redakce

Krátkodobé dekorace, které kuchyni zútulní

Zajímavou kategorii pak tvoří především rostliny, které v kuchyni nebo v jídelně nelze pěstovat či uchovávat dlouhodobě. Kuchyňské prostředí si většinou spojujeme s jedlými rostlinami, poblíž pracovní desky lze krátkodobě pěstovat chilly papričky (Capsicum annuum) nebo různé druhy bylinek. Především bylinky by měly být dobře k dispozici, proto je lze pěstovat ve speciálních květinových stěnách nebo v závěsných nádobách nad kuchyňským ostrůvkem.

Určitě využijete bazalku pravou (Ocimum basilicum), mátu peprnou (Mentha piperita), meduňku lékařskou (Melissa officinalis) nebo pažitku (Allium schoenoprasum).

S bylinkami to ovšem opravdu není na dlouho, počítejte, že v bytě vydrží v dobrém stavu jen několik málo týdnů, proto je vhodné je sklidit a vyměnit zase novými přírůstky. Mezi vhodné krátkodobé dekorace řadíme také pryšec nazývaný také jako vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), chryzantémy (Chrysanthemum) a hvězdník (Hippeastrum).

Foto: Shutterstock

26.10.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist