Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Škůdci na zahradě jsou noční můrou každého zahrádkáře. Ohrožují naši úrodu, nutí nás k ostražitosti a přivádějí k šílenství ve chvíli, kdy vypěstovaná zelenina skončí místo na talíři v žaludku nežádoucího hmyzu. Mezi takové parazity patří i krtonožka obecná. Jak se zbavit škůdce, který žije zcela nenápadně pod zemí?
depositphotos_265942094_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Škůdci na zahradě trápí každého zahrádkáře

Škůdci na zahradě mohou napáchat neskutečné škody

Mezi nebezpečné škůdce na zahradě, kteří dokážou potrápit nejednoho zahrádkáře, patří např. krtonožka obecná. Malý hmyz žije po většinu svého života v podzemí. Je velice nenápadný. Jeho přítomnost bývá našemu oku velice dlouho skryta a tím dokáže napáchat závažné škody. Jeho přední nohy jsou uzpůsobeny k odhrabávání půdy stejně, jako je tomu u krtka. I když má krtonožka pouze pár centimetrů, její přítomnost na zahrádce může být pro nás likvidující.

Krtonožka žije pod zemí, hloubí si své cestičky a klade tam vajíčka. Při hloubení chodeb ukousává kořínky rostlin, které následně vadnou a schnou. Největší škody působí na zelenině jako např. mrkvi, rajčatech, okurkách či mladém salátu, ale miluje i jahody. Ke svému životu preferuje spíš vlhčí prostředí blízko vodních toků či nádrží. Narazit na ni můžeme však i v ovocných sadech a zahrádkách. Velice rády si vegetí ve sklenících, v pařeništi nebo záhonech zakrytých fólií.

Jak se zbavit škůdců na zahradě

Proti škůdcům na zahradě můžeme bojovat buď chemickou cestou za pomoci otrávených návnad, nebo použít biologickou ochranu. Největšími nepřáteli krtonožky jsou kočky, ptáci a krtci. Nejúčinnější a zcela ekologickou zbraní proti krtonožce jsou hlístice. Jejich pole působnosti se nezaměřuje pouze na tento druh nežádoucího hmyzu. Je daleko širší. Nezahubí bezpečně pouze krtonožky, ale zbaví nás i jiného otravného hmyzu.

Hlístice se přidávají do půdy na jaře či na podzim. Zcela spolehlivě napadají larvy krtonožky. Zároveň vylučují bakterie, jež se vstřebají do napadeného těla, a to za několik dní umírá. Z půdy se postupem času hlístice samy zcela vytratí. Jejich nespornou předností je, že svou přítomností neohrožují ani člověka ani domácí zvířata. Likvidace hmyzu se tak stává velice efektivní.

  • Další možností, jak se zbavit nežádoucí krtonožky, je směs uvařené kukuřice smíchaná s modrými granulemi proti slimákům. Jestliže víme, kudy vedou chodbičky nezvaného hosta, stačí nalíčit tuto pochoutku na vhodné místo a počkat, až modré granulky udělají svou práci.
  • Některým zahrádkářům se v boji proti krtonožce osvědčila voda se saponátem, kterou stačí nalít do děr, které škůdce vyhloubil.
  • Stejně tak můžeme proti škůdcům na zahradě použít směs skořápek od vajíček smíchaných s jedlým olejem. Tato směs je pro nezvaný hmyz smrtelná. Nám však pomůže hned 2x. Nejen, že zahubíme hmyz v podobě krtonožky, ale získáme i báječné hnojivo pro naši zahrádku.
  • Jestliže se chceme škůdce ze zahrady zbavit ekologicky a naprosto humánně, můžeme se pustit do vysazování vhodných rostlin kolem záhonů. Chryzantémy či měsíček lékařský krtonožkám silně zapáchají a ty se budou od nich držet dál.

Jestliže se chceme včas připravit na likvidaci krtonožky, můžeme v obchodě zakoupit odpuzovač. Kromě škůdců na zahradě, jakými krtonožka bezpochyby je, pomůže odpuzovač navíc v boji proti krtkům, hrabošům a jiným hlodavcům.  Odpuzovač funguje na bázi lisovaných semínek skočce a zápach, který vydává, je pro krtonožky nesnesitelný.

3.9.2023 12:30| autor: Beáta Boháčová | zdroj: www.krejsashop.cz, www.levnepostriky.cz, www.pasti.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist