Posviťte si na terasu

Pokud žijete v bytě v centru města, je vaším jediným spojením s venkovním prostředím balkon nebo terasa. Využijte tohoto prostoru a přizpůsobte jej každodennímu životu – to znamená hlavně večernímu posezení se sklenkou vína v ruce! To správné osvětlení dodá vašim odpočinkům po práci tu pravou atmosféru!
shutterstock_1116603131.jpg Zdroj: shutterstock.com

Všechno, co na balkoně nebo terase potřebujete, je vlastně jen pár židlí, stolek, květiny a to správné osvětlení. To stejné platí i pro terasu na zahrádce – určitě máte malý plácek, kam se večer posadíte unavení po celém dni, a který je potřeba nenápadně osvítit. Tady jsou tipy, jak nejlépe na to.

Klasika ze stropu nebo ze zdi

Klasická světla můžete instalovat buď na stěnu domu nebo na strop. Pokud se vám nelíbí klasické osvětlení, zvolte tolik oblíbená zápustná světla, která dokáží z balkonu vytvořit skutečně romantický koutek. Buď můžete koupit slabší světla s napětím 12V nebo pak mnohem silnější s napětím 220V, na které si pozvěte odborníky.

Oblíbená jsou i LED světla, a to hlavně díky nízké spotřebě, dlouhé životnosti a v neposlední řadě taky díky tomu, jak elegantně vypadají. Můžete je instalovat i do podlahy. Nezahřívají se, takže se o ně nemůžete spálit.

Moderní solární energie

Ještě úspornější jsou solární světla – ta vlastně svítí zadarmo, musíte investovat jen do jejich pořízení, a to mnohdy ne moc, do tisíce korun se určitě vejdete. Můžete je rozmístit, kam chcete, nejlépe jimi olemujte například místo kolem posezení nebo je dejte podél celé terasy.

Sluneční světlo je přes den doslova nabije svým zářením a v noci pak světla sama od sebe pokračují v práci. Světla můžete zapíchnout do truhlíků s rostlinami  nebo je přišroubovat k podkladu.

Venkovní vybavení

Dál pak existují například tyčová osvětlení tvořená z kovových hranatých těl. Ta se hodí hlavně do minimalisticky vybavené terasy. Ať už pořídíte cokoliv, vždycky dbejte na to, aby světla či lampy nijak nepřekážely, naopak o nich samotných téměř nesmíte vědět, důležité je hlavně osvětlení, které poskytnou.

Osvětlete posezení, zajímavou květinu nebo sošku, ale vždy dávejte pozor na to, jak jsou světla odolná proti vodě. Přece jen je terasa venkovním prostorem, proto pořizujte pouze osvětlení určené do venkovního prostředí, a to i přesto, jste-li přesvědčeni, že na vaši terasu rozhodně nikdy nezaprší.

Martina Gajdošová

25.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist