Posviťte si na zahradu za šera!

Máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkon a přemýšlíte, jak jej ozvláštnit? Zároveň rádi sedáváte venku se sklenicí vína, povídáte si s přáteli nebo jen tak relaxujete? Co takhle pořídit zajímavou venkovní lampu nebo exteriér celý osvítit? Světlo dokáže dodat kouzlo a propůjčit nevšední atmosféru jistě i vašemu stánku pohody.
shutterstock_1116603131.jpg Zdroj: shutterstock.com

Přestože se léto chýlí ke konci a na venkovních teplotách je stále více znát, že se blíží podzim, posezení na čerstvém vzduchu nezavrhujte. Právě proto, že jsou večery čím dál kratší, využijete osvětlení mnohem více než v létě. Zároveň nezapomeňte, že se v zimě stmívá už kolem čtvrté hodiny odpoledne, takže pokud budete mít zahradu zlehka osvětlenou, nehrozí vám noční karamboly cestou z práce k domovním dveřím.

Nemusíte se bát, že vás osvětlení zahrady bude stát hodně peněz. Naopak. Osvětlení není vůbec drahou záležitostí, zároveň díky úsporným žárovkám nebude mnoho stát ani samotné svícení. Mnohem důležitější než finanční stránka je spíše plánovací fáze. Osvětlení je totiž třeba pořádně promyslet.

Nemyslete si, že můžete na terasu nebo zahradu posadit jen tak ledajakou lampu, která už vás omrzela v obývacím pokoji. Rozhodně se vyplatí prozkoumat trh s venkovními svítidly. Ta jsou totiž proti světlům do interiérů nebo hal mnohem odolnější, a to především vůči zatékání vody.

Romantická atmosféra na terase

Promyslete si, co chcete nasvítit. Pokud chcete více světla u posezení na terase, zvolte nástěnná svítidla. Ta mohou být i zabudovaná přímo ve zdi. Jsou sice dražší, ale více vydrží. Nemáte-li prostor na zdi, zvolte lampu stojící v prostoru, která dodá terase nečekanou atmosféru tajemna.

Nasvětlené stromy a květiny

Kromě toho můžete nasvítit například i stromy nebo jednotlivé rostliny. Dominanty zahrady jako jsou právě stromy nebo větší keře je lepší nasvítit zespodu, aby mohlo vyniknout jejich větvoví a koruna, která bude ve světle působit přímo monumentálně.

Naopak záhonky rostlin je vhodnější nasvítit seshora nebo ještě lépe zevnitř. Nenápadné světlo uprostřed záhonu mezi květy celou skupinu rostlin prosvětlí a provzdušní. Dávejte ale pozor, kterým směrem bude světlo svítit. Pokud bude záhonek vypadat sice úžasně, ale hosté na terase budou sedět ve slunečních brýlích i dávno po západu slunce, nebude něco v pořádku.

Pozor na sousedy

Není vhodné nechávat osvětlení zapnuté celou noc. Vždy, když zhasínáte doma, měli byste vypnout i světlo na zahradě. Nejenže by mohlo oslňovat vás a nepříjemně se vkrádat do nočního života v interiéru, může rušit i sousedy. Osvětlení můžete ponechat pouze decentní a nenápadné, které nebude nikomu vadit.

Velice šetrné a k osvětlení zahrad vhodné jsou solární zahradní lampy, které umí využít energii ze sluníčka nasbíranou přes den. Pokud na lampu dopadají paprsky celý den, vydrží svítit i osm hodin. Takové lampy se ale hodí více jako svítidlo estetické, rozhodně se na něj nedá spoléhat za horšího počasí, kdy svítivost slábne.A je tady podzim: zateplit dům či nezateplit? Za jak dlouho se investice vrátí?

Martina Tlachová

4.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist