Použití rostlin se zajímavou texturou

Při plánování zahrady je zřejmě nejoblíbenější etapou výběr rostlin. Určitě se nezaměřujte pouze na druhy s efektními květy, dokonce i textura bývá přidanou hodnotou. Tu ocení hlavně lidé nevidomí, kteří vnímají rostliny kromě jiného také hmatem. Jaké druhy by neměly chybět v zahradě smyslů a které budou bavit i malé děti?
listy-okrasnych-trav-jsou-idealni-pro-poznavani-dotykem-jen-nesmi-byt-jejich-okraje-ostre.-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Textura a povrch listů bývají mnohdy nedoceněnými vlastnostmi rostlin, které si často běžně vysazujeme do zahrady. Při výběru se totiž nejvíce zaměřujeme hlavně na barvu květů a je nám většinou úplně jedno, že má daná rostlina jemně plstnaté listy nebo že jsou díky zvrásněnému povrchu příjemné na dotyk. Tyto „bonusy“ navíc spíše vnímají malé děti, které mají tendenci všechno osahávat a zkoumat. Stejně tak mají vypovídací hodnotu pro nevidomé, pro které je hmat jedním z nejdůležitějších pomocníků při získávání informací o daném prostředí.

Zkuste se na rostliny tentokrát podívat trochu jinak a hmatem zkusit, jak je s nimi kontakt vlastně příjemný.

Tip redakce! Rostliny se zajímavou texturou se skvěle hodí do smyslových záhonů pro nevidomé, kteří by měli mít k rostlinám dobrý přístup, proto se tyto záhony většinou budují jako vyvýšené. Ideální výškou bývá 80 až 120 cm a cesta k nim by neměla být ničím rušená.

Výběr zajímavých rostlin

Zajímavou texturou i strukturou listů se mohou pochlubit stříbřitě zbarvené rožce (Cerastium biebersteinii), celý jejich povrch je pokrytý jemnými chlupy. Rostlina je na omak jakoby hedvábná a hodí se pro půdní pokryv. Silně plstnaté listy má také čistec vlnatý (Stachys byzantina). Zvrásněný povrch listů najdete třeba u některých druhů kakostů (Geranium). Dobrým příkladem je kakost Renardův (G. renardii), který zaujme také výraznou vůní, která se z listů uvolní jen při pouhém dotyku.

Podobné vlastnosti má také šalvěj lékařská (Salvia officianlis), kterou známe také jako léčivou rostlinu vhodnou jako surovina do přírodní kosmetiky.

Na dotyk jsou také velice příjemné listy okrasných trav. Pokud by je měli zkoumat nevidomí, dbejte na správný výběr sortimentu, některé trávy totiž mají poměrně ostré okraje listů, které by mohly nepříjemně poranit pokožku. Proto se zaměřte pouze na druhy trav, které znáte a víte, že kontakt s nimi je opravdu příjemný. Zvláště jemnou texturu listů nabídne třeba kavyl péřovitý (Stipa tenuissima).

Výběr vhodných druhů, možnost použití v zahradě pro děti či nevidomé

český názevlatinský názevcharakteristika
rožec BiebersteinůvCerastium biebersteiniijemně plstnatá rostlina
kosatceIris sp.kožovité listy
pivoňka lékařskáPaeonia officinalis jemná textura
šanta hroznovitáNepeta racemosa     plstnaté listy
šater latnatýGypsophylla paniculatajemná až vzdušná struktura
pelyněk brotan Artemisia abrotanumlehká textura
třapatka zářiváRudbeckia fulgidahrubé listy
lichořeřišnice většíTropaeolum majuszajímavý tvar listů
skupina kapradinjemné listy
šalvěj lékařskáSalvia officinalislisty plstnaté, rostlina hustě olistěná
čistec vlnatýStachys byzantinachlupaté listy, náhrada trávníku
plicník lékařský Pulmonaria officinalislisty hustě plstnaté
kakostyGeranium sp.vzdušná textura, atraktivní listy

 

2.12.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist