Pozdně kvetoucí trvalky

Jaro a léto je obdobím, kdy na našich zahradách kvete nejvíce rostlin. Konec léta a začátek podzimu už je však na výběr kvetoucích rostlin poměrně skoupý. Podívejme se tedy blíže na ty trvalky, které nám budou dělat velkou radost na zahradách ještě i v pozdním létě nebo začátkem podzimu.
retezovka-s-ruzovym-kvetem-physostegia-virginiana-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Většina z nás má zafixovány jako pozdně kvetoucí trvalky chryzantémy. Mezi pozdně kvetoucími druhy však najdeme mnohem více půvabných rostlin s neméně půvabnými květy, které rozzáří každou zahradu.

Vybírat můžete z mnohých druhů, jejichž květenství mají nejen odlišnou barvu, ale i strukturu a typ růstu. Vybere si z nich jako milovník modře kvetoucích druhů tak ten, kdo má v oblibě květy růžové, bílé, modrofialové, oranžové nebo purpurové.

Kvete v červnu až červenci

Hvězdnice alpská (Aster laevis) dobře prospívá jak na slunných místech, tak v částečném stínu. Dává přednost hlinitopísčitým půdám a opoře, díky níž se nebude vylamovat. Rozkvétá ve velkém počtu modrofialových jednoduchých květů. Dosahuje výšky okolo 1 metru a hodí se do trvalkových záhonů i jako solitéra.

Kvetou v červenci až srpnu

Kleopatřina jehla (Kniphofia uvaria) miluje slunná místa a dobře propustné hlinitopísčité půdy. Vyniká stejně dobře jako solitér i jako trvalka v hodná ke kombinaci s jinými rostlinami v trvalkových záhonech. Její výrazně oranžové květy rozkvétající na koncích lysých stonků nikdo pohledem nemine.

Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana) má květy uspořádané do dlouhých klasů, které mohou kvést buďto růžově, nebo bíle. V půdě bohaté na živiny dokáže růst nejen na slunném místě, ale i v polostínu. Velmi dobře vynikne mezi nižšími trvalkami. Vysazuje se do smíšených trvalkových záhonů. Je vhodná i k řezu.

Kvetou v srpnu až září

Rozchodník nachový (Sedum telephium) je vhodnou rostlinou pro pěstování v suchu. Ve svých dužnatých listech je schopen zadržet dostatečné množství vody, s nímž vystačí i v době přísušků. Hustá vrcholičnatá květenství plná hvězdovitě otevřených purpurově červených květů jsou příjemnou změnou mezi běžnými zahradními barvami.

Ploštičník (Cimicifuga ramosa) vynikne jako solitéra. Výhodou je schopnost prosperovat i v severně orientovaných zahradách. Neobvyklá vonná květenství s latami bílých květů dokonale vyniknou, neboť se objevují na rostlinách až ve výšce 1 až 1,5 metru.

Liriope (Liriope muscari) patří mezi méně známé, ovšem velmi efektní rostliny. Na jednom stvolu vyrůstá velké množství levandulově fialových drobounkých kvítků. Lesklé tmavě zelené listy rostou v růžici u země. Kvete ve stínu i na slunci. Nejlépe její kvetení podpoříte pěstováním v živinami dobře zásobené půdě.

Kvetou v srpnu až říjnu

Lilie hadí (Tricyrtis hirta) své okouzlující exotické květy ukazuje až ve výšce okolo 60 cm. Dává přednost kyselejší půdě, která nevysychá. Ocení stinná místa a polostín.

Olověnec (Ceratostigma plumbaginoides) zaujme nejen svými krásnými modrými květy rostoucími ve shlucích, ale i netradičním zbarvením listů, které se na podzim vybarví do červena. Vyhovuje mu dobře propustná, mírně vlhká půda a umístění v polostínu či na slunci.

Sasanka zahradní (Anemone hybrida) a zvláště její kultivar ‘Rosenschale‘ přinesou do zahrad krásné purpurově růžové velké květy o průměru okolo 10 cm. Rostliny kvetou velmi dlouho. Aby vynikly co nejvíce, vysazují se k sobě alespoň tři rostliny. Hodí se pro pěstování v trvalkových záhonech i jako solitéry. Vyžadují humózní a mírně kyselou půdu.

Kvetou v září až říjnu

Oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii ‘Arendsii‘) bývá vzhledem k době svého kvetení často označován jako podzimní. Prosperuje v chladnější a spíše vlhké půdě. Krásně sytě modrofialová barva a tvar jeho květů nás lákají k jeho pěstování, i když se jedná o jedovatou rostlinu.

Lomikámen ‘Maigrün‘ (Saxifraga cortusifolia var. fortunei ‘Maigrün‘) nabízí bohatá bíle kvetoucí soukvětí. Rostliny milující vlhčí propustnou a na živiny bohatou půdu se vysazují nejčastěji do kamenných koryt a do skalek. Vzhledem k tomu, že rostliny odolávají mrazům jen do minus 17 °C, je třeba je na zimu přikrýt chvojím a chránit je tak před mrazem i zimním sluncem.

14.8.2019 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist