Pozdně kvetoucí trvalky

Jaro a léto je obdobím, kdy na našich zahradách kvete nejvíce rostlin. Konec léta a začátek podzimu už je však na výběr kvetoucích rostlin poměrně skoupý. Podívejme se tedy blíže na ty trvalky, které nám budou dělat velkou radost na zahradách ještě i v pozdním létě nebo začátkem podzimu.
retezovka-s-ruzovym-kvetem-physostegia-virginiana-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Většina z nás má zafixovány jako pozdně kvetoucí trvalky chryzantémy. Mezi pozdně kvetoucími druhy však najdeme mnohem více půvabných rostlin s neméně půvabnými květy, které rozzáří každou zahradu.

Vybírat můžete z mnohých druhů, jejichž květenství mají nejen odlišnou barvu, ale i strukturu a typ růstu. Vybere si z nich jako milovník modře kvetoucích druhů tak ten, kdo má v oblibě květy růžové, bílé, modrofialové, oranžové nebo purpurové.

Kvete v červnu až červenci

Hvězdnice alpská (Aster laevis) dobře prospívá jak na slunných místech, tak v částečném stínu. Dává přednost hlinitopísčitým půdám a opoře, díky níž se nebude vylamovat. Rozkvétá ve velkém počtu modrofialových jednoduchých květů. Dosahuje výšky okolo 1 metru a hodí se do trvalkových záhonů i jako solitéra.

Kleopatřina jehla (Kniphofia uvaria) miluje slunná místa a dobře propustné hlinitopísčité půdy. Vyniká stejně dobře jako solitér i jako trvalka v hodná ke kombinaci s jinými rostlinami v trvalkových záhonech. Její výrazně oranžové květy rozkvétající na koncích lysých stonků nikdo pohledem nemine.

Kvetou v červenci až srpnu

Řetězovka viržinská (Physostegia virginiana) má květy uspořádané do dlouhých klasů, které mohou kvést buďto růžově, nebo bíle. V půdě bohaté na živiny dokáže růst nejen na slunném místě, ale i v polostínu. Velmi dobře vynikne mezi nižšími trvalkami. Vysazuje se do smíšených trvalkových záhonů. Je vhodná i k řezu.

Kvetou v srpnu až září

Rozchodník nachový (Sedum telephium) je vhodnou rostlinou pro pěstování v suchu. Ve svých dužnatých listech je schopen zadržet dostatečné množství vody, s nímž vystačí i v době přísušků. Hustá vrcholičnatá květenství plná hvězdovitě otevřených purpurově červených květů jsou příjemnou změnou mezi běžnými zahradními barvami.

Ploštičník (Cimicifuga ramosa) vynikne jako solitéra. Výhodou je schopnost prosperovat i v severně orientovaných zahradách. Neobvyklá vonná květenství s latami bílých květů dokonale vyniknou, neboť se objevují na rostlinách až ve výšce 1 až 1,5 metru.

Liriope (Liriope muscari) patří mezi méně známé, ovšem velmi efektní rostliny. Na jednom stvolu vyrůstá velké množství levandulově fialových drobounkých kvítků. Lesklé tmavě zelené listy rostou v růžici u země. Kvete ve stínu i na slunci. Nejlépe její kvetení podpoříte pěstováním v živinami dobře zásobené půdě.

Kvetou v srpnu až říjnu

Lilie hadí (Tricyrtis hirta) své okouzlující exotické květy ukazuje až ve výšce okolo 60 cm. Dává přednost kyselejší půdě, která nevysychá. Ocení stinná místa a polostín.

Olověnec (Ceratostigma plumbaginoides) zaujme nejen svými krásnými modrými květy rostoucími ve shlucích, ale i netradičním zbarvením listů, které se na podzim vybarví do červena. Vyhovuje mu dobře propustná, mírně vlhká půda a umístění v polostínu či na slunci.

Sasanka zahradní (Anemone hybrida) a zvláště její kultivar ‘Rosenschale‘ přinesou do zahrad krásné purpurově růžové velké květy o průměru okolo 10 cm. Rostliny kvetou velmi dlouho. Aby vynikly co nejvíce, vysazují se k sobě alespoň tři rostliny. Hodí se pro pěstování v trvalkových záhonech i jako solitéry. Vyžadují humózní a mírně kyselou půdu.

Kvetou v září až říjnu

Oměj Carmichaelův (Aconitum carmichaelii ‘Arendsii‘) bývá vzhledem k době svého kvetení často označován jako podzimní. Prosperuje v chladnější a spíše vlhké půdě. Krásně sytě modrofialová barva a tvar jeho květů nás lákají k jeho pěstování, i když se jedná o jedovatou rostlinu.

Lomikámen ‘Maigrün‘ (Saxifraga cortusifolia var. fortunei ‘Maigrün‘) nabízí bohatá bíle kvetoucí soukvětí. Rostliny milující vlhčí propustnou a na živiny bohatou půdu se vysazují nejčastěji do kamenných koryt a do skalek. Vzhledem k tomu, že rostliny odolávají mrazům jen do minus 17 °C, je třeba je na zimu přikrýt chvojím a chránit je tak před mrazem i zimním sluncem.

20.8.2021 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist