Pozvěte do své zahrádky plané druhy bylinek

V současném sortimentu bylinek mnohdy převládají druhy ze středomořské oblasti, ačkoli generace před námi si snadno vystačily pouze s bylinami, které rostly v našich lesích nebo na loukách. Pokud jste i vy propadli kouzlu našich domácích bylinek, pak není nic snadnějšího, než si tyto rostliny vypěstovat i na své zahradě. Možná vás překvapí, jak je jejich pěstování snadné, prakticky bez jakékoli údržby. Vypěstovat si můžete třezalku, chrpu, heřmánek, kostival, jitrocel a plno dalších léčivých rostlin.

Středomořské byliny jsou a zůstanou jedničkou léčivých rostlin vůbec, přeci jen nabízejí trochu jiný požitek než naše květena. Levanduli či yzop bychom jen těžko nahrazovali českými rostlinami. Přesto se určitě vyplatí si vzít do hledáčku divoké bylinky, se kterými se setkáte na loukách, pastvinách, v lesích nebo na suchých stráních. Tyto druhy se vyznačují vysokým obsahem léčivých látek, které jistě oceníte ve chvílích, kdy na sobě zpozorujete příznaky nachlazení, chřipky či virózy.

Mnohdy se jedná o plevel, který chceme ze zahrady spíš vyhnat.
Když se řekne pojem léčivý plevel, možná si vybavíte jednu z nejuniverzálnějších léčivek, kterou najdete prakticky na každém kroku. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) s oblibou vyhledává ruderální stanoviště, obzvláště dobře roste podél cest, na starých skládkách či suťovištích. Jenže tato stanoviště mají jednu velkou nevýhodu, a to silný stupeň znečištění. Pokud máte dostatečně velkou zahradu, co vzít několik rostlin kopřivy na milost? Stačí jen nechat zplanit skrytý kout zahrady, který běžně neužíváte, kopřiva se tam během pár sezon jistě objeví. Jedině tak si zajistíte stoprocentně čistou sklizeň, která nebude kromě léčivých látek obsahovat četná rezidua chemických látek.

Pokud nechcete čekat

Plané druhy bylin se do zahrad rády stěhují stejně ochotně jako obtížný plevel, který zrovna nepatří mezi zvané hosty. V případě, že si chcete vypěstovat některé specifické druhy a nechce se vám čekat na přirozený vývoj, pak si stačí sehnat jejich osivo. Na semenářském trhu seženete různé druhy těchto planých bylinek.

V posledních letech je o ně poměrně velký zájem, proto je i semenářské firmy začaly nabízet. Kromě mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum) seženete osivo jitrocele kopinatého (Plantago lanceolata), divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum), třezalky tečkované (Hypericum perforatum), dobromysle obecné (Origanum vulgare), kterou opravdu najdete i na českých loukách, dále pak řepíku lékařského (Agrimonia eupatorium) či mařinky vonné (Galium odoratum).

Mařince  vonné nebo česneku medvědímu (Allium ursinum) bude vyhovovat stinné nebo polostinné stanoviště v podrostu stromů. Mateřídouška zase prosperuje nejvíce na půdách vysýchavých a co nejdéle vystavených slunci, proto může na některých místech nahradit klasický trávník. Dobře se jí ovšem povede také na extenzivní střešní zahradě nebo v kamenném korytu.

Další plané bylinky, jejichž osivo seženete ve specializovaných obchodech

  • lopuch větší (Arctium lappa)
  • máta rolní (Mentha arvensis)
  • heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
  • pupalka dvouletá (Oenothera biennis)
  • merlík všedobr (Chenopodium henricus)
  • česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Kam s nimi

Plané byliny se rády usazují na všemožných místech. Někdy je objevíte v květnaté louce, jindy osídlí klidně i spáry ve dlažbě. Kopřiva se uhnízdí všude tam, kde je půda bohatá na živiny.

V případě předpěstované sadby lze pro bylinky vymezit část zahrady, která poslouží jako klášterní zahrádka nebo lékárenský záhon. V každém případě se jedná o rostliny vesměs nenáročné. Nebudou vyžadovat zálivku, hnojení ani postřiky proti škůdcům. Právě chemické prostředky na ochranu rostlin v každém případě zcela vynechte, zbytečně by byliny kontaminovaly cizorodými látkami, což je v případě léčivých rostlin, které budeme v různé podobě konzumovat, absolutně nežádoucí.

Slovo autorky: „Některé bylinky není mnohdy ani nutné speciálně vysévat, pokud poznáte jejich semenáčky, zkuste je ve výsadbách zachovat, určitě se tam objeví mezi klasickým plevelem. Na zahradu se mi tímto přirozeným způsobem časem nastěhovala divizna velkokvětá, třezalka tečkovaná, lesní forma jahodníku a v posledních letech i hluchavka bílá. Občas nebyl čas se na sběr planých bylin vydat do volné přírody, proto jsem byla vděčná, že stačilo vyjít jen na naši zahradu a v klidu si tyto bylinky sklidit.“

Foto a text: Lucie Peukertová

25.6.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist