Praktické i krásné mulče

Je mulčování estetickou, nebo spíše užitečnou zahradnickou praktikou? Kdy používat organické a kdy minerální mulče? Jaký mulčovací materiál zvolit, jak ho správně používat a v jakém množství?

Praktické i krásné mulče
Praktické i krásné mulče (Zdroj: shutterstock.com)

Mulčovací materiály dělíme do dvou základních skupin, a to na minerální a organické. Tyto skupiny se liší původem materiálu, který je tvoří a tím pádem se liší i možnosti použití.

Organické mulče jsou rostlinného původu a používají se především v přírodních, ale také v okrasných zahradách. Mezi nejčastěji používané patří mulčovací kůra neboli borka, sláma, dřevěná štěpka nebo také najemno posečená tráva. Kůra a štěpka se často používají v okrasné zahradě, v případě štěpky se už ale jedná o univerzální použití i pro přírodní zahrady.

Ostatní jmenované materiály mají své místo spíše v přírodní a permakulturní zahradě. Zajímavé použití mají pak mulče minerální, které lze využít na mulčování výsadeb v asijských či okrasných zahradách, ale mohou být použity třeba také jen na některé prvky. Hodí se na povrchové pokrytí cestiček, na skalky, do kamenných koryt nebo na úpravu vodních prvků.

ve-skalk-ch-a-su-ovi-t-ch-se-nej-ast-ji-pou-vaj-miner-ln-mul-e-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Jsou výhodnější organické nebo minerální mulče?

Mezi těmito skupinami materiálů je obrovský rozdíl v jejich stabilitě. Organické mulče podléhají poměrně rychlému rozkladu, je proto nutné je často doplňovat. Kůru a štěpku doplňujeme asi po dvou až třech letech, slámu či posečenou trávu dokonce i několikrát za sezonu.

Minerální mulče jsou perfektně stabilní, samozřejmě že u nich probíhá také postupné zvětrávání, ale to je velice pomalé. Tento materiál se časem spíše více slehne, někdy i roznese do okolí při běžné údržbě, takže po několika letech je dobré ho z estetických důvodů doplnit.

Proč mulčovat?

Mulčovací hmoty se vždy primárně používaly na zamezení vzcházení plevelů, ale fungují i v jiných směrech. Tím, že pokrývají půdní povrch, zamezují nadměrných ztrátám vody, což oceníme hlavně v letním období. Mají také velký vliv na tepelný režim půdy a tím pádem i půdní život. Mulčovací kůra a štěpka jsou silně výhřevné, takže půdu ve svém blízkém okolí mírně ohřívají, což má smysl především v zimě či brzy na jaře. Minerální mulče zase půdní povrch ochlazují. Tento efekt je důležitý během horkých letních dnů, protože se tak zamezuje výparu vody z půdy. Od těchto materiálů vyžadujeme, aby dobře propouštěly vzduch a vodu a aby zároveň umožňovaly také výpar přebytečné vody z půdy.

Většina mulčů opravdu tuto funkci plní na jedničku, ale mnohdy ji sami narušujeme. Jisté komplikace mohou vzniknout při použití tkaných a netkaných textilií na mulčování vlhké a jílovité půdy. Časem se totiž ztrácí přirozená funkce těchto textilií a dochází k postupné degradaci půdy a vyhnívání kořenového systému rostlin. Mulčovací plachetky tedy používejte pouze tam, kde tento efekt nehrozí a tkaným typům se pro tento účel pokud možno vyhýbejte úplně. Také berte v úvahu, že textilie nedokáží vývoji plevelů zabránit na sto procent. Pokud je uložíte pod organický mulč, který se postupně rozkládá, plevele vzklíčí právě v této živné vrstvičce nad textilií.

v-p-rodn-ch-zahrad-ch-se-asto-pou-v-d-ev-n-t-pka-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Další nevýhodou je také zamezování rozrůstání výběžkatých druhů rostlin. V textilii totiž při výsadbě musíte udělat otvor na vysazenou rostlinu, takže se spíše hodí pro trsnaté rostliny. Výběžky se rozrůstají pod půdním povrchem, při čemž mladé rostliny nemohou přes textilii prorůst na denní světlo.

Při mulčování dbejte na použití dostatečného množství materiálu. U minerálních mulčů postačí vrstva okolo pěti centimetrů, u organických typů vzhledem k jejich rychlému rozkladu počítejte spíše s deseti centimetry.

v-pr-rijn-ch-trvalkov-ch-v-sadb-ch-se-pou-v-pouze-miner-ln-mul-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Mulče a jejich vliv na vzhled zahrady

Některé mulče působí vzhledově neutrálně, takže umožňují vyniknout hlavně vysazeným rostlinám. Mezi tyto materiály patří štěpka nebo borka. Existují ovšem také barvené štěpky, které na sebe strhávají mnohdy až moc pozornosti, proto jejich použití na své zahradě zvažte. Mnohdy je lepší je použít pouze na malé plochy, které chcete zvýraznit. Berte ovšem v úvahu, že se pestré barvy štěpky velice těžko kombinují s barvami kvetoucích rostlin.

Minerální mulče mohou působit neutrálně i výrazným estetickým dojmem, záleží na druhu horniny, který vyberete. V asijských zahradách hrají tyto mulče naprosto stěžejní roli, protože se ani v budoucnu neočekává, že budou zakryty vegetací. V zahraničí se můžete setkat také s některými méně běžnými materiály, jako jsou třeba mušle. Ty objevíte například v Holandsku, kde představují poměrně běžný materiál pro pokrytí povrchu cest i některých výsadeb.

Foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 26.02.2020, Autor: | autor: Lucie Peukertová

Mohlo by vás dále zajímat

Sklízení kedluben

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklízení kedluben

Jak na jaře oživit rostliny?

Přesazování rostlin a jeho základy

Mulč proti růstu plevelu

Mulč proti růstu plevelu

ČTĚTE DÁLE

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.

Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě
Černý kořen prospívá nejen tělu, ale i postavě

Péče o zahradu

Černý kořen je sice znám již od 16. století, v naší kuchyni je však stále nedoceněný. Vypěstujte si jej a zařaďte si ho do jídelníčku.