Praktické tipy: Jak si uspořádat zahradu?

Na zahradě trávíme mnoho času, zde pracujeme i relaxujeme. Jak zahradu uspořádat, aby byla estetická a funkční pro život.
magazinzahrada.cz_-1100x618.jpg Zdroj: eVisions Advertising s.r.o. / Foto: Marissa Price, Unsplash

Začněte úklidem

Neuspořádaná zahrada vám potřebný klid k odpočinku nedodá. Nejprve tedy odstraňte všechno harampádí, ukliďte plochu a vyhraďte místo pro nářadí a nástroje. Na žádné zahradě by také nemělo chybět posezení – na dražší zahradní sety si nejspíše budete muset našetřit, stojí klidně i 20 000 Kč. Pomoci vám mohou úspory ze spořícího účtu nebo vlastní invence. Spoustu toho můžete sehnat po bazarech nebo si sami vyrobit. Díky upcyklaci, tedy zužitkování starých předmětů pro nový účel, ušetříte peníze i planetu.

Jak rozmístit „zahradní zóny“?

  • Než se pustíte do stěhování zahradního setu, bazénu a trampolíny, zahradu si několikrát projděte a ideálně i nakreslete. Rozdělte ji na pomyslné zóny a ty umístěte podle preferencí i s ohledem na bezpečnost a praktičnost.
  • Posezení umístěte v blízkosti dveří do domu, potažmo kuchyně. Pokud nemáte venkovní kuchyň, jistě se vám nebude chtít chodit pro džbán vody přes celou zahradu. Proto stůl s křesílky umístěte do blízkosti dveří do domu. Zamyslete se i nad denním světlem – nepálí sem slunce přespříliš? Vyřešte ostré paprsky slunečníkem, altánem, vzrostlým stromem nebo baldachýnem z popínavých rostlin.
  • Kde bude dětská zóna s pískovištěm a domečkem? Z bezpečnostních důvodů určitě ne v blízkosti vody, jímky nebo plotu. Ideálně byste na dětskou zónu měli vidět od stolu, abyste mohli dětské hry okem kontrolovat.
  • V klidném koutě zahrady pak můžete instalovat malou lavičku, kterou využijete při výhledech do okolí a večerní chvilce zamyšlení. Neměla by však být příliš na očích. Umístěte ji spíše na kraj pozemku nebo záhonu.
  • Bazény by měly být blízko posezení, ale dostatečně vzdálené od domu kvůli stříkající vodě i snadnější obsluze a čištění. Zároveň byste měli vybrat slunné místo bez stromů v nejbližším okolí (stíní a znečišťují vodu listy, pylem aj.) a kryté před zraky sousedů.
  • Scházíte se často s přáteli u ohně? Místo pro ohniště vybírejte s ohledem na bezpečnost (dostatečně daleko od staveb, stromů apod.) i na velikost party. Mělo by být ve vzdálenějším koutě zahrady, abyste případně nerušili spánek obyvatel domu. Stejně tak myslete i na sousedy, blízký hluk a kouř by je mohl obtěžovat. Ideálně by u ohniště mělo být i posezení, kde budete buřty konzumovat – pokud to s ohledem na bezpečnost nelze splnit, investujte do lehkého stolu, který si k ohni vždy přenesete.
  • Okrasné záhony, skalky a podobné dominanty zahrady umístěte poblíž posezení v blízkosti domu. Na těchto místech se budete procházet nejčastěji, a tak si zde krásu květin užijete nejvíce. Naopak zeleninové záhony můžete umístit do vzdálenějších míst zahrady, případně je opticky napojte na estetickou zónu.
  • Nezapomeňte nechat volný prostor pro hry s míčem, čtení na dece a další zahradní zábavu. Přeplněná zahrada by vás zbytečně omezovala a hůře by se v ní relaxovalo.

Využijte místo pro oblíbené aktivity

Na zahradě by měl mít každý člen domácnosti prostor pro svou oblíbenou činnost. Pokud jste spíše klidnější a sportování pro vás moc není, jistě bude vaše zóna se stolem a křesly mnohem větší a důležitější než u aktivní rodiny, která chvíli neposedí. Doufáme, že vám naše tipy pomohou s ideálním rozmístěním prvků po zahradě a vy si tak začnete užívat letní sezóny naplno.

22.7.2020 2:05| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist