Předjaří – nejvhodnější doba na přesazování pokojových rostlin

Při přesazování pokojových rostlin je stejně důležité zvolit správnou nádobu stejně jako zeminu, do které rostlinu zasadíme. Každý typ rostliny vyžaduje své, a pokud splníme rostlinám tyto podmínky, budeme se radovat z jejich přirozených přírůstků a těšit se z jejich zdraví.

Předjaří je ideálním obdobím pro přesazování, neboť rostliny teprve začínají vstupovat do fáze svého hlavního období růstu. Přesazením do čerstvé půdy a větší nádoby jim zajistíme optimální pěstební podmínky. Dobře se bude dařit pouze rostlinám se silným a zdravým kořenovým systémem, uloženým v odpovídajícím substrátu a s dostatečnou zálivkou.

Jak na přesazování?

Rostliny, které hodláme přesazovat, nejprve dobře prohlédneme, zda nejsou napadené škůdci nebo nemocemi. Pokud zjistíme napadení škůdcem či chorobou, rostlinu raději zlikvidujeme, abychom si nerozšířili nákazu na další rostliny v interiéru.

Před přesazováním každou rostlinu důkladně zavlažíme. Ideální je ponořit ji i s květináčem do kbelíku s vodou. Tím zaručíme rostlině dostatečnou počáteční výživu po přesazení a navíc se původní kořenový bal dobře propojí s čerstvým substrátem. Nalomené nebo uvadlé části rostlin odstraníme.

Protože rostliny bývají v květináčích silně zakořeněné, potřebujeme většinou rostlinu nejprve uvolnit z květináče. Jemným klepnutím o hranu stolu dojde k uvolnění. Je-li rostlina v plastovém květináči, stačí pro uvolnění rostliny květináč stisknout.

Po vyjmutí zkontrolujte kořeny. Měly by být spíše světlé a působit vitálně. Hnilobné kořeny, rozpadající se baly a poškozené kořeny jsou méně hodnotné a měly by se odstranit a dále nepoužívat.

Volba nádoby

Kameninové nebo hliněné nádoby či keramické květináče jsou vhodné pro velké pokojové rostliny a pro palmy, protože takové rostliny musí mít stabilní oporu. Na menší rostliny můžeme používat i plastové květináče, ale ty je lepší pak ještě vložit do obalů. Vždy dbáme, aby prostor mezi květináčem a obalem byl alespoň dva cm.

Vhodně zvolený květináč musí splňovat dva zásadní požadavky. Hlavně musí poskytnout kořenům dostatečný prostor, aby byla zajištěna stabilita rostliny. Druhým zásadním požadavkem je možnost odvádět přebytečnou zálivku.

Jak na palmy a velké pokojové rostliny

Pokojové rostliny a palmy tvořící výběžky potřebují spíše širší nádoby. Obecně však platí, že palmy by se měly pěstovat spíše v menších nádobách. V příliš velkých květináčích hrozí častější výskyt onemocnění kořenů. Kořeny nejsou schopny rychle proniknout do veškeré zeminy, kterou mají najednou k dispozici. Substrát hůře vysychá, chladne a pak zůstává studený.

Pozor, důležité!

Některé velké rostliny a hlavně palmy reagují na přesazování velmi citlivě. Proto je někdy vhodnější vyměnit pouze svrchní vrstvu zeminy za novou a rostlinu pak v období vegetace raději častěji hnojit.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

16.3.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist