Předjarní a jarní cibuloviny, které dodají zahradě barvy

Pokud jste na podzim neotáleli a vysadili si na zahradu cibuloviny, nastává doba, kdy tyto květiny raší a některé už dokonce kvetou. Jarní i předjarní cibuloviny v zahradě zastávají důležitou funkci. Vnáší totiž do zahrady první pestré barvy. Cibuloviny si užijete v podrostech pod vzrostlými stromy, kde vás potěší záplava jemných květů, v nádobách na terase i mezi tradičními trvalkami v rabatu.
cibuloviny-vzdy-sazejte-po-vice-kusech-nebo-po-vetsich-plochach.-1100x618.jpgCelá galerie 9 Zdroj: Lucie Peukertová

Cibuloviny v klasickém rabatu

Důvodem, proč cibuloviny tak rádi do zahrad nebo přesněji řečeno do květinových záhonů vysazujeme, je fakt, že značně prodlužují jejich působnost. Některé druhy mnohdy vykvetou již koncem ledna, takže výsadby oživí prakticky ještě během zimy. Do trvalkového záhonu volíme takové druhy, které odpovídají jeho měřítku a také tomu, zda je záhon určen pro detailní pohled nebo se jím kocháme na větší vzdálenost.

Drobné cibuloviny jsou určené spíše pro pohled z blízka, na větší dálku vyniknou nejosvědčenější a také nejoblíbenější tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus). Při výběru kultivaru se také zamyslete nad barvou mulče. Například květy sněženek poměrně dost zaniknou v případě mulčování světlým štěrkem.

Cibuloviny v prérijním trvalkovém záhonu

Tato skupina rostlin do prérijních trvalkových záhonů patří tak nějak samozřejmě. Jde opět především o prodloužení sezony, tak jako tomu je u klasického rabata. Při výsadbě volíme sesazování většího množství jednoho druhu do hnízda, většinou sázíme po pěsti až deseti kusech.

Do prérijního trvalkového záhonu lze použít i takové cibuloviny nebo hlíznaté druhy, které se šíří i samovýsevem a mají tendenci se rychle rozrůstat, což je případ ladoňky sibiřské (Scilla sibirica), talovínu zimního (Eranthis hyemalis) i sněženky podsněžník (Galanthus nivalis).

Cibuloviny v nádobách

Pokud vlastníte jen terasu nebo balkon, ani zde se cibulovin nemusíte vzdávat. Drobné květy krásně vyniknou i v nádobě, jen je třeba ji správně zvolit, aby umožnila květinám vyniknout. Pokud cibule sázíte na podzim, je třeba nádobu ochránit před vymrznutí obalením jutou nebo geotextilií. Z vhodných druhů do nádob je třeba zmínit opět narcisy, šafrány (Crocus) či řepčík kostkovaný (Fritillaria meleagris).

Cibuloviny v trávníku

Výsadba cibulovin v trávníku má své výhody i negativa. Takový trávník zahradu doslova zaplaví barvami, je ovšem třeba vybírat cibuloviny pro zplanění, ne všechny druhy tento typ výsadby zvládnou. Jistým negativem je poměrně pozdní nástup seče, většinou totiž rostlinám trvá jejich úplné zatažení do půdy asi tak do konce května. Do té doby bychom trávník neměli sekat. Pokud přeci jen nevydržíte a plochu posečete, výrazně tím zkrátíte vegetační dobu cibulovin, které tak nestihnou získat maximum asimilátů a živin. Rostliny pak mohou časem z trávníku zcela vymizet nebo se nestihnou přesít do okolí. Ke zplanění se skvěle hodí hlavně narcisy, sněženky, šafrány, vhodné naopak nejsou tulipány.

Cibuloviny určené pro řez

Pokud plánujete pěstování cibulovin k řezu, určitě se zaměřte na vzrůstné druhy s dlouhým a pevným stonkem. K tomuto účelu se vyplatí založení samostatného záhonu, na kterém vám nebude líto rostliny řezat.

Cibuloviny jako přírodní společenstvo v podrostu stromů

Díky cibulovinám a hlíznatým rostlinám můžeme na zahradě vytvořit obdivuhodnou podívanou také v podrostech dřevin. Opět jsou vhodné druhy ke zplanění jako narcisy, šafrány, sněženky, do vlhké půdy také bledule (Leucojum), dále pak talovíny, ladoňky, puškinie (Puschkinia scilloides), z hlíznatých druhů lze doporučit sasanku hajní (Anemone nemorosa) a konvalinku vonnou (Convallaria majalis). Ideální jedlou cibulovinou, která se rychle rozrůstá i šíří semeny, je česnek medvědí (Allium ursinum), na jehož listech si pochutnáte od dubna do května.

15.2.2019 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist