Předpěstujte si rostliny ve vaječných skořápkách nebo kartonech od vajíček

Existuje spousta nápadů, jak se obejít bez titěrného pikýrování. Semínka můžete rovnou vysít do nádob po jednom či dvou. A aby vás to nepřišlo draho, použijte to, co byste jinak vyhodili, například vaječné skořápky, kartony od vajec, či ruličky toaletního papíru. Jak na to?
tento-zpusob-predpestovani-je-vhodny-pro-mnoho-druhu-rostlin-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Tento chytrý nápad slouží jako dva v jednom. Vaječná skořápka, nebo karton poslouží nejen jako nádoba, ale také jako zdroj živin pro mladou rostlinku.

Předpěstovat tak můžete pro rajčata, okurky, bazalku, tymián, majoránku, dobromysl, pažitku, lichořeřišnici, trávu, hrášek, řeřichu, petržel, celer, levanduli, mátu a také některé druhy letniček, například pomněnky.  Možná vás samotné napadnou ještě mnohé další druhy rostlin, u kterých si lze tímto způsobem výsevu výrazně ulehčit práci.

Vyséváme do kartonů od vajec

Obdobou tohoto stylu pěstování je výsev do papírových kartonů od vajíček, ani v tomto případě není nutné pikýrování, krabici pouze rozstříháte a zasadíte i s papírovým obalem, který se později v půdě rozloží.  Ještě než začnete do kartonů sypat hlínu, můžete do každé prohlubně v kartonu vložit pár kousků skořápky, která se vám rozpadla na kousky, nebo celou její polovinu a pak teprve nabrat lžící hlínu a vkládat ji do kartonu a nakonec do něj vyset například semínka rajčat pro předpěstování za oknem.

Vápník pro rajčata

Rajčata potřebují vápník k dosažení plného potenciálu jejich chuti a vápník často v naší půdě chybí.  Suché vaječné skořápky z 95 % obsahují uhličitan vápenatý. Při sázení předpěstovaných rostlin rajčat rozdrťte až na prášek asi 4 nebo 5 vaječných skořápek a dejte je do spodní části květináče, k otvoru. Poté nahoru běžným způsobem zasaďte rajče. Skořápky vajec budou poskytovat vašim rajčatům vápník a zabrání tak květ možnému vzniku hniloby rajčat v pozdějším období.

Toaletní  rulička nepatří do koše

Papírové ruličky od toaletního papíru jsou rovněž ekologickým materiálem v půdě rozložitelným. Bude to chtít jen vhodně nastřihnout jeden z okrajů roličky, pak zahnout a vytvořit z ní na jedné straně uzavřenou papírovou nádobku, jak vidíte na obrázku výše.

11.2.2022 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist