Předpěstujte si rostliny ve vaječných skořápkách nebo kartonech od vajíček

Vaječné skořápky, kartony od vajec, či ruličky toaletního papíru lze využít při výsevu či výsadbě rostlin. Můžete je použít pro pěstování malých až titěrných rostlinek, které už díky nim nebudete muset složitě pikýrovat (rozsazovat).
tento-zpusob-predpestovani-je-vhodny-pro-mnoho-druhu-rostlin-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Ano, díky této skvělé metodě předpěstování je konec pikýrování – nemusíte si dělat starosti, skořápka z vajíčka poslouží jako přirozený zdroj živin. Díky vaječnému obalu máte nádobu i hnojivo v jednom.

Co předpěstovat?

Tento způsob předpěstování je vhodný pro rajčata, okurky, bazalku, tymián, majoránku, dobromysl, pažitku, lichořeřišnici, trávu, hrášek, řeřichu, petržel, celer, levanduli, mátu a také některé druhy letniček, například pomněnky.  Možná vás samotné napadnou ještě mnohé další druhy rostlin, u kterých si lze tímto způsobem výsevu výrazně ulehčit práci.

Jak na výsev do kartonů od vajec

Obdobou tohoto stylu pěstování je výsev do papírových kartonů od vajíček, ani v tomto případě není nutné pikýrování, krabici pouze rozstříháte a zasadíte i s papírovým obalem, který se později v půdě rozloží.  Ještě než začnete do kartonů sypat hlínu, můžete do každé prohlubně v kartonu vložit pár kousků skořápky, která se vám rozpadla na kousky, nebo celou její polovinu a pak teprve nabrat lžící hlínu a vkládat ji do kartonu a nakonec do něj vyset například semínka rajčat pro předpěstování za oknem.

Rajčata milují vápník

Rajčata potřebují vápník k dosažení plného potenciálu jejich chuti a vápník často v naší půdě chybí.  Suché vaječné skořápky z 95 % obsahují uhličitan vápenatý. Při sázení předpěstovaných rostlin rajčat rozdrťte až na prášek asi 4 nebo 5 vaječných skořápek a dejte je do spodní části květináče, k otvoru. Poté nahoru běžným způsobem zasaďte rajče. Skořápky vajec budou poskytovat vašim rajčatům vápník a zabrání tak květ možnému vzniku hniloby rajčat v pozdějším období.

Pěstování v papírové roličce

V naší fotogalerii u článku je jako poslední zobrazena fotka, která je zároveň návodem na to, jak postupovat při výsadbě či výsevu do papírových ruliček od toaletního papíru, který je rovněž ekologickým materiálem v půdě rozložitelným. Bude to chtít jen vhodně nastřihnout jeden z okrajů roličky, pak zahnout a vytvořit z ní na jedné straně uzavřenou papírovou nádobku.

28.2.2020 5:30| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist