Předpěstujte si sadbu zeleniny, letniček a dalších rostlin

Nastává čas užitkové zahrady. Už víte, kde seženete sadbu? Pokud se chystáte na vlastní výsevy, je poslední chvíle na dokoupení osiva. Ve skleníku nebo na okně si můžete předpěstovat sadbu bylinek, zeleniny či letniček. Vlastní sadbu si vypěstujete v potřebné kvalitě a ve větším množství, takže ve finále ušetříte i nemalé peníze.

Pokud nepěstujete zeleninu nebo bylinky ve velkém, jistě se vám nevyplatí pěstování vlastní sadby, o kterou se musíte pravidelně starat. Pokud ovšem vlastníte pařník, skleník nebo větší užitkovou zahradu, pak je to možnost, jak si zajistit dostatek rostlin v dobré cenové relaci.

Na trhu seženete neskutečné množství druhů a odrůd, které jsou poměrně obstojně odolné vůči chorobám a škůdcům. Navíc můžete i zajímavě experimentovat s druhy, které byste zde před několika lety jen těžko pěstovali. Pokud se chcete pustit do pěstování vlastní sadby, měli byste počítat s několika fakty.

Co potřebujete pro předpěstování

Sadbu můžete pěstovat v nádobách za oknem nebo mnohem lépe ve skleníku. V období, kdy už nehrozí mrazy, lze některé rostliny pěstovat i v pařníku, což se týká hlavně okurek či tykví, které se vysévají později.

Klíčící rostlinky jsou poměrně náchylné na houbové choroby, proto je třeba pěstební nádoby umýt čisticím prostředkem. Stejně tak předem ukliďte skleník a vydezinfikujte skla, na kterých se mohou z předchozí sezony držet zárodky chorob.

Vysévat můžete do substrátu nebo perlitu, záleží na vašich preferencích. Výsevní substrát si můžete zakoupit již namíchaný nebo si ho připravte ze směsi písku, rašeliny, zeminy a přídavku kompostu.

Odkud sehnat semena

Na trhu seženete osiva z tradičně pěstovaných rostlin, kterým se dopřává hnojivo a které bývají ošetřovány postřiky proti chorobám a škůdcům. Z takto pěstovaných rostlin se na trhu objevuje naprostá většina osiva.

Zájem o ekologii a stále větší poptávka po ekologicky pěstovaných rostlinách přivedla prodejce osiv k nabídce BIO semen. Rostliny, z nichž se osivo získává, bývají pěstovány ekologicky šetrným způsobem, tedy prakticky bez chemie.

Další možností získání osiva je samosběr. Tento postup se většinou používá hlavně u druhů s velkými semeny, jako jsou tykve nebo u trvalek či letniček.

Poměrně zajímavou možností získání osiva je jeho výměna. Tento „směnný“ obchod praktikují hlavně permakulturní pěstitelé, kteří si tímto způsobem vyměňují semena mnohdy i starých odrůd, které jsou odolné vůči chorobám a škůdcům.

Co si můžete předpěstovat

Nabídka osiv je natolik široká, že si můžete prakticky vše předpěstovat výsevem. Na výběr máte bohatý sortiment osiv letniček, dvouletek, trvalek, zeleniny i bylinek. Některé druhy je třeba vysévat poměrně brzy, což znamená již v průběhu února. Rychle klíčící rostliny mnohdy vyséváme až v průběhu dubna nebo v květnu.

Výsev se nesnažte nikdy příliš uspěchat a dodržujte doporučený výsevní termín prodejcem, který ho uvádí na sáčku se semeny. Pokud byste se přeci jen pustili do předpěstování předčasně, dočkáte se slabších rostlin, kterým nebude vyhovovat například nedostatek světla či krátký den nebo nízké teploty.

Foto a text: Lucie Peukertová

2.2.2018 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist