Přeměna okrasného trávníku na květnatou louku

Dokonalá zahrada s nízko sečeným trávníkem a perfektně tvarovanými živými ploty je sice opravdu krásná, ale péče o tuto krásu nás stojí čas i nemalé peníze. Navíc potřebuje i velké množství hnojiv a pesticidů, takže o ní nelze říct, že je zdravá. Zájem o ekologii a nedostatek volného čas má na svědomí, že se stále častěji obracíme k přírodní zahradě, která dává lidem i rostlinám mnohem více volnosti.
kvetnate-druhy-zvysuji-odolnost-travniku-vuci-suchu-a-navic-plni-i-ekologickou-funkci-diky-ni-jsou-navic-stale-oblibenejsi-1100x618.jpgCelá galerie 7 Zdroj: Lucie Peukertová

Péče o perfektní a intenzivně udržovaný trávník není vůbec jednoduchá. Takový trávník vyžaduje sečení jednou až dvakrát do týdne, vertikutaci, hnojení, postřiky proti dvouděložným plevelům, úpravu terénu po návštěvě hlodavců a jiných záškodníků i častý boj s trávníkovými chorobami.

Zásoba chemických prostředků určených pro péči o trávník mnohdy připomíná spíše válečný arzenál než naši volnočasovou aktivitu.

Mnozí z nás si jistě také uvědomují, že takový trávník plný chemie není vhodný ani pro malé děti a dokonce ani pro domácí mazlíčky. Je tedy určitě na místě si ujasnit, zda nedat alespoň na části své zahrady přednost krásné, během sezony rozkvetlé, louce, která je ekologicky hodnotná a její nenáročná existence nás bude opravdu bavit.

tr-vn-k-s-jarn-mi-cibulovinami-je-typick-tak-pro-anglickou-zahradu-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Kouzlo louky

Nahrazování intenzivně udržovaných okrasných trávníků nenáročnou loukou nebo také květnatým trávníkem není rozhodně nic nového. U nás se tento trend teprve rozvíjí, ale v zahraničí se s ním setkáte téměř na každém kroku.

Květnatý trávník plní hned několik důležitých funkcí, které ho řadí mezi ekologicky stabilní společenstva podílející se na ekologické stabilitě daného okolí. Díky vyššímu podílu dvouděložných rostlin, mezi které patří i celá řada silně medonosných rostlin, se tyto porosty stávají opravdovým lákadlem pro opylovače a celou řadu dalších druhů hmyzu

Někteří majitelé pozemků se nebojí založit květnatý trávník na celém pozemku i vedle moderního domu. Louka není záležitost pouze pro venkovskou zahradu u chalupy, ale perfektně se uplatní především v městském prostředí, kde přírodě blízká společenstva téměř už nikde nenajdete.

Louku lze založit výsevem na čerstvě urovnaném terénu nebo si tento kvetoucí skvost postupně zapěstovat z doposud okrasného trávníku. Pojďme se podívat na dlouhodobější variantu, která se ovšem hodí především pro ty zahrady, kde už nějaký trávník existuje, ale bylo by poměrně neekonomické a nešetrné ho zcela odstranit a provést nový výsev.

Postup přeměny trávníku na louku

Jednou z možností je postupná přirozená přeměna, kdy se ponechá stávající trávník na pospas přírodním procesům. Pokud okrasný trávník přestanete sekat v takové intenzitě, na kterou jste zvyklí, ale postupně přejdete na systém seče přibližně jednou až dvakrát za měsíc, porost zřídne a umožní rychlou invazi dvouděložných plevelů.

Právě dvouděložné plevely, kterým zahrádkáři vyhlašují několikrát do roka válku a bojují s nimi postřiky, jsou ony opěvované květnaté druhy, které utvářejí vzhled květnatého trávníku. Po omezení četnosti seče přestaňte trávník také hnojit a zcela vynechte vertikutaci a jakékoliv postřiky. Postupem času zřídne porost trav a uvolněná místa nahradí dvouděložné rostliny. Druhové složení se během let výrazně mění v závislosti na stanovištních podmínkách, ale také na druhovém složení porostů v okolí.

Již v druhé sezoně přejděte na systém dvou až tří sečí po odkvetení bylin do roku. Termín seče je důležitý, pokud louku posečete ještě v době plného květu bylin, neumožníte dozrání semen a jejich přirozené rozšíření do okolí.

Někdy se také provádí postupný dosev bylin do trávníku. Postup je podobný jako v předchozím případě. Omezí se seč, vynechají se postřiky, vertikutace a hnojení. Důležitý rozdíl přichází v okamžiku, kdy už trávník začne mírně řídnout. Právě tento okamžik umožňuje dosev semen bylin. Lepšímu vzcházení rostlinek dopomůžete rozrušením půdy vertikutačními hráběmi.

Druhá varianta umožňuje lepší plánování druhového složení. Sami si tak určíte převažující sortiment, přesto je nutné počítat s určitou variabilitou. Z okolí se do trávníku dostane mnoho druhů, se kterými vůbec nepočítáte. Menší nevýhodou je nižší stupeň vzcházivosti semen v zapojeném, i když už prořídlém, trávníku a nutnost nákupu osiva. U obou variant si budete muset na pravou květnatou louku plnou krásných květů pár let počkat. Příroda je spolehlivý tvůrce, ale vše má svůj čas. Na výsledek se ale rozhodně vyplatí počkat!

v-kv-tnat-m-tr-vn-ku-se-pro-snadn-pohyb-pravideln-vysek-vaj-cesti-ky-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Šikovné náhrady trávníku

Ne každé stanoviště na zahradě se hodí pro pěstování trávníku. Přesto na daném místě potřebujeme z různých důvodů kompaktní zelený pokryv, který je efektní během roku a popřípadě ještě navíc umožňuje i občasné přejití po tomto porostu. Tyto a další výhody umožňují praktické a krásné náhrady trávníku, které díky svým vlastnostem dokážou nahradit zelený koberec ve stínu, v podrostu dřevin nebo na vlhkém stanovišti.

Pokud se chystáte v některých částech své zahrady využít skvělý potenciál náhrady trávníku, určitě se zamyslete nad tím, co od porostu očekáváte. Ještě než se vydáte do zahradnictví pro rostliny, udělejte si poznámky týkající se podmínek na stanovišti, zda chcete, aby byl porost zelený po celý rok, jestli vám nevadí opadavé listy, jaké výšky má porost dosáhnout a zda si třeba přejete barevné květy. Důležitá je také otázka jedovatosti plodů a alergenů, které by vám mohly znepříjemňovat pobyt na čerstvém vzduchu

Co můžete od náhrady trávníku očekávat

Trávníkové náhrady mohou mít v závislosti na druhovém složení různé vlastnosti. Pokud chcete z porostu sklízet jedlé plody nebo léčivé listy, vyzkoušejte sortiment ovocných dřevin nebo aromatických bylinek.

Pokud je ale vaším hlavním požadavkem estetická funkce, vybírejte z ryze okrasného sortimentu. Také si uvědomte, jestli budete po náhradě trávníku často chodit a jaké zátěži musí odolávat. Zatímco některé suchovzdorné mateřídoušky snesou častý pohyb poměrně obstojně, některé půdopokryvné dřeviny si poradí spíše s občasným přejitím.

uk-zka-kv-tnat-louky-s-kvetouc-mi-bylinami-a-sortimentem-trav-.JPG

Zdroj: archiv redakce

Nároky na údržbu

Funkci náhrady trávníku plní celá řada trvalek a okrasných keřů. Důležitou vlastností se půdpokryvný charakter růstu, přesto ale tyto rostliny dorůstají různých rozměrů. Zatímco suchovzdorné rozchodníky prakticky kopírují terén, skalníky vrbolisté dorůstají do několika desítek centimetrů.

Se stejnou variabilitou se setkáváme také u následné údržby, kterou musíme věnovat rostlinkám po výsadbě. Nízké mateřídoušky, barvínky nebo třeba tlustonitníky si na zahradě žijí svůj vlastní život, ke kterému nepotřebují téměř žádnou specifickou údržbu kromě občasné zálivky. U vzrůstnějších keřů počítejte s občasným tvarovacím řezem, který udrží dřeviny na uzdě.

Proč nahrazovat trávník

Náhrady trávníku mohou možná některým zahrádkářům přijít zcela zbytečné, ale ve skutečnosti se uplatňují v celé řadě případů. Dobrou práci odvedou hlavně na nepřístupném svahu, na suchém nebo naopak vlhkém stanovišti, v kyselém podrostu nebo tam, kde z různých důvodů nedokážeme zajistit vhodné podmínky pro pěstování trávníku. Může jimi být třeba kamenitá půda, stanoviště s nedostatečně mocnou vrstvou zeminy a mnoho dalších případů.

Dalším důvodem je také možnost snížení časové náročnosti údržby. Trávník patří mezi jeden z nejnáročnější vegetačních prvků na udržovací péči. Vhodně zvolenou náhradou docílíte výrazné úspory času.

Foto: Lucie Peukertová

4.9.2020 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist