Příjemný doplněk zahrady a terasy: koberec

Máte na terase nebo kolem bazénu palubkovou nebo kamennou podlahu a zdá se vám trochu studená a holá? Pokud máte pocit, že tomu něco schází, zkuste na podlahu položit krásný kusový koberec, který dá vyniknout zahradnímu nábytku a své okolí dokonale zútulní. Jaké koberce se do zahrady, pod zahradní stoly, křesla a pohovky nejlépe hodí?
koberec-do-zahrady-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

​Typ koberce vyberte podle jeho umístění

Dobře vybraný koberec, který barvou i materiálem podtrhne nábytek, zpříjemní pobyt na každé zahradě. Zahrada je ale široký pojem – koberec vyberte podle toho, kam jej máte v úmyslu položit. Místa v zahradě se totiž liší podle toho, jak moc na koberec budou působit rozmary počasí – nejméně budou trpět koberce v zimní zahradě, na verandě a v uzavřených zasklených altánech. Sem můžete položit bez problémů i pěkný peršan, který už uvnitř domu nechcete. O něco odolnější musí být koberec do otevřených zahradních staveb, jako jsou pergoly, otevřené altány a loubí. Koberec je tady sice pod střechou, ale protože tyto stavby nemají stěny, občas na něj může spadnout nějaká ta kapka deště. Sem vybírejte materiály nenasákavé a nesmáčivé.

TIP: Vybírejte koberce se zvýšenou odolností proti zašpinění, antistatické, nejlépe v nesmáčivé úpravě, odolné vůči propálení a také barevně stálé. Nezapomeňte, že zahradní koberec bude vystaven slunečnímu záření a i pod zahradním přístřeškem na něj bude působit mnohem intenzivnější světlo, než je tomu v interiéru. Zahradní koberec by měl být pevný, kompaktní, nenasákavý.

Materiály na výběr

Ideální do vlhkého prostředí jsou pevné kusové koberce vynilové nebo syntetická tráva. Vysoce esteticky působí koberce kokosové. Nechte je venku pod pergolou bez obav, jen za dlouhých dešťů je uložte, aby zbytečně nezvlhly. Výborný je koberec z bambusového vlákna odolný vůči vodě a vzdušné vlhkosti – a také koberec ze stejně odolného vlákna sisalového. A kde koberce na zahradu, terasu nebo pod pergolu hledat? Možností je mnoho: zkuste třeba projít sortiment kusových koberců společností koberce-trend.cz, koberce-breno.cz. koberce-on-line.cz, vopi.cz. Inspiraci také můžete načerpat na adrese carpetoptions.com.au.

O dalších zahradních doplňcích si přečtěte v článku Zahradní truhly řeší problém úložného prostoru v zahradě.

Alena Jansová

9.8.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist