Příprava půdy na pěstování bylinek

Jestli plánujete pěstování bylinek, je čas připomenout si, jak si správně připravit půdu. I když odborníci doporučují připravit ji již na podzim, nebojte se, vše lze dohnat v předjaří. Historie pěstování bylinek je dlouhá, a tak se za tu dobu vyvinul již určitý řád, jak postupovat.

Víte, že bylinky byly vysazovány do pravidelných, symetrických záhonů již v dobách Tudorovců? Do květinových motivů v zahradách tehdy zahradníci přenášeli vzory z krajek a také z kamenných reliéfů. Snad proto je až dodnes pěstování bylinek v různých typech záhonů stále oblíbené.

Bylinky se vysazují nejen do klasických obdélníků, ale i do jednoduchých kol, do vyvýšených záhonů, do vydlážděných ploch a pochopitelně také do nádob.

Všude, kam chceme bylinky vysít a pěstovat, musíme mít dobře připravenou půdu, která bude zárukou, že v ní budou naše oblíbené druhy dobře prospívat.

Jak připravit půdu

Odborníci sice doporučují připravit si půdu na pěstování bylinek už na podzim, ale ne vždy se to dá stihnout. Takže toho až tak moc nepropásnete, když s přípravou začnete až v předjaří. A nyní už k tomu nejdůležitějšímu, co se příprav půdy týče:

●    vyhrazený pozemek zbavte důkladně všech vytrvalých plevelů
●    pokud se nevyhýbáte chemii, můžete použít i herbicid, který vám práci usnadní
●    následně půdu zryjte
●    do zryté půdy zapravte dobře rozleželý organický materiál
●    kompost můžete nahradit substrátem na žampiony
●    nedoporučuje se používat ani minerální hnojiva, ani hnůj, bylinky by byly málo aromatické
●    dbejte na správnou kyselost půdy, měla by být mírně kyselá
●    v případě, že pH půdy je pod 6,5, vpravíme do půdy při rytí trochu vápence

Jaké bylinky vysazovat

Někdo bude chtít mít bylinkový záhon co nejpestřejší, další dá přednost nejoblíbenějším a nejpoužívanějším bylinám v domácnosti, někdo musí vsadit na takové bylinky, jejichž pěstování se v podmínkách dané zahrady osvědčilo.

Pokud víte, že ve vaší půdě a prostředí zahrady se nedaří některé z konkrétních bylin, a přesto byste ji rádi pěstovali, připravte si pro ni vyvýšený záhon anebo pěstební nádobu, do níž namícháte speciální půdní směs podporující dobrý růst této konkrétní byliny. Někdo pěstuje byliny speciálně k léčbě některých svých zdravotních obtíží, někdo zase ke kosmetickým účelům. Výběr je tedy na vás.

Rada pro začátečníky

Jestliže jste v oboru bylinkářství naprostí začátečníci, máme pro vás radu. Kupte si na jaře na trhu nebo v obchodě sazenice bylinek, o které máte zájem a vysaďte je do připraveného záhonu. Až nabudete zkušenosti, můžete si bylinky začít množit sami a pěstovat je podle svých potřeb.

Méně obvyklé způsoby pěstování

Stále jsme si ještě příliš nezvykli na pěstování bylinek mezi jinými rostlinami, nebo na záhonech, které nemají pevný řád. Je to možná proto, že některé druhy bylinek se rády a často vysemeňují a třeba máta pak udusí i okrasné rostliny, mezi kterými měla tvořit jen doplňkovou výsadbu.

Je však možné bylinkám vyhradit jejich přesné místo a nepustit je dál. Dobře vypadají bylinkové záhony olemované nízkým plůtkem z hustě vysazených zimostrázových keříků. Takový bylinkový záhon vypadá velmi elegantně. Méně formálně bude vypadat ohraničení z levandulových keříků anebo ze šalvěje či yzopu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

26.1.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist