Příprava půdy na pěstování bylinek

Bylinkový záhon by neměl chybět na žádné zahradě. Skvěle vypadá, voní a hlavně poskytuje léčivé rostliny a koření k přípravě směsí a pokrmů. Jejich pěstování má svá pravidla, velmi důležitá je správně připravená půda. Pokud jste to nestihli na podzim, můžete to dohnat během zimy v případě, že není země zamrzlá.
shutterstock_1335792977-1.jpgCelá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

V minulosti byly bylinné záhony součástí klášterních zahrad a panských sídel. Již za vlády Tudorovců se sázely do pravidelných, symetrických záhonů. Později se zahradníci inspirovali například ve vzorech krajek.

I vy si po vzoru předků vytvořte nějaký pěkný bylinkový záhon, ať se můžete v sezóně těšit z jejich přítomnosti naplno. Vysadit je můžete do klasických obdélníků, ale i do kruhových záhonů, vyvýšených záhonů, do vydlážděných ploch a pochopitelně také do nádob.

Všude, kam chceme bylinky vysít a pěstovat, musíme mít dobře připravenou půdu, která bude zárukou, že v ní budou naše oblíbené druhy dobře prospívat.

shutterstock-561354388.jpg

Zdroj: archiv redakce

Příprava půdy pro bylinky

Odborníci sice doporučují připravit si půdu na pěstování bylinek už na podzim, ale ne vždy se to dá stihnout. Takže toho až tak moc nepropásnete, když s přípravou začnete až v předjaří. A nyní už k tomu nejdůležitějšímu, co se příprav půdy týče:

●    vyhrazený pozemek zbavte důkladně všech vytrvalých plevelů
●    pokud se nevyhýbáte chemii, můžete použít i herbicid, který vám práci usnadní
●    následně půdu zryjte
●    do zryté půdy zapravte dobře rozleželý organický materiál
●    kompost můžete nahradit substrátem na žampiony
●    nedoporučuje se používat ani minerální hnojiva, ani hnůj, bylinky by byly málo aromatické
●    dbejte na správnou kyselost půdy, měla by být mírně kyselá
●    v případě, že pH půdy je pod 6,5, vpravíme do půdy při rytí trochu vápence

Vysazujeme bylinky

Někdo bude chtít mít bylinkový záhon co nejpestřejší, další dá přednost nejoblíbenějším a nejpoužívanějším bylinám v domácnosti, někdo musí vsadit na takové bylinky, jejichž pěstování se v podmínkách dané zahrady osvědčilo.

Pokud víte, že ve vaší půdě a prostředí zahrady se nedaří některé z konkrétních bylin, a přesto byste ji rádi pěstovali, připravte si pro ni vyvýšený záhon anebo pěstební nádobu, do níž namícháte speciální půdní směs podporující dobrý růst této konkrétní byliny. Někdo pěstuje byliny speciálně k léčbě některých svých zdravotních obtíží, někdo zase ke kosmetickým účelům. Výběr je tedy na vás.

TIP MagazínZahrada.cz: Jestliže jste v oboru bylinkářství naprostí začátečníci, máme pro vás radu. Kupte si na jaře na trhu nebo v obchodě sazenice bylinek, o které máte zájem a vysaďte je do připraveného záhonu. Až nabudete zkušenosti, můžete si bylinky začít množit sami a pěstovat je podle svých potřeb.

shutterstock-437448652.jpg

Zdroj: archiv redakce

Bylinky v květinové záhonu? Nebojte se toho

Stále jsme si ještě příliš nezvykli na pěstování bylinek mezi jinými rostlinami, nebo na záhonech, které nemají pevný řád. Je to možná proto, že některé druhy bylinek se rády a často vysemeňují a třeba máta pak udusí i okrasné rostliny, mezi kterými měla tvořit jen doplňkovou výsadbu.

Je však možné bylinkám vyhradit jejich přesné místo a nepustit je dál. Dobře vypadají bylinkové záhony olemované nízkým plůtkem z hustě vysazených zimostrázových keříků. Takový bylinkový záhon vypadá velmi elegantně. Méně formálně bude vypadat ohraničení z levandulových keříků anebo ze šalvěje či yzopu.

Foto: Shutterstock.com

8.1.2021 4:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist