Příprava zahrady na zimu

Dny se krátí, světla ubývá a teplota rychle klesá. Právě nyní je potřeba už dopředu myslet na to, jak zazimovat svou zahradu, abyste minimalizovali případné škody. Ještě před prvními mrazy naplánujte vypuštění závlahového systému, vyčistěte okrasné jezírko a zazimujte technologii, připravte skrýše pro užitečné živočichy a zazimujte nádoby s vysazenými rostlinami.

Příprava zahrady na zimu
Příprava zahrady na zimu (Zdroj: archiv redakce)

Ačkoliv je podzim ve znamení sklizně a sluneční paprsky o sobě ještě sem tam dávají vědět, stále mějte na mysli, že se i práce na zahradě rychle schylují ke konci.

Jakmile začne opadávat listí, je nutné dohlížet na jeho pravidelný úklid zvláště z cestiček a okrasného trávníku, kde může být opravdu na škodu. Přesto na tento přírodní materiál určitě nezanevřete, hodí se jako perfektní doplněk dalších materiálů v kompostéru, vyrobíte z něj skvělou listovka nebo z něj připravíte výsadbový záhon pro brambory na další sezonu. I na podzim je totiž dobré myslet na příští rok.

Péče o záhony

Během října a listopadu se sklidí poslední druhy zeleniny. Vzhledem k předešlým mírným zimám můžete na záhonech ponechat třeba růžičkovou kapustu, mangold nebo špenát. Tyto druhy zeleniny bez problémů můžete sklízet i během zimy, pokud tedy nepřijdou nízké teploty a silná sněhová pokrývka. Špenát a mangold ponechejte na záhonech až do jara, kdy je třeba záhony uvolnit čerstvé sadbě.

Pokud jste v září vyseli zelené hnojení na sklizené záhony, je právě nyní ten správný čas na jeho povrchové zarytí rycími vidlemi. Rostliny rozhodně nezarývejte na hloubku rýče, ve větší hloubce se k této zelené hmotě nedostane vzduch a díky tomu potřebné rozkladné procesy nahradí spíše procesy hnití, které už nejsou žádoucí. Povrchově zapravené zelené hnojení se rychle rozloží a hmota na povrchu záhon zamulčuje, takže půda nepromrzne do hloubky, což ocení hlavně fauna v půdě.

Ovocné stromy

Během října, a pokud to počasí ještě dovolí tak i v první polovině listopadu, je ještě možné vysadit založené prostokořenné ovocné stromy a keře. Vysazené rostliny ale pečlivě zalijte, aby se ke kořenům dostala voda a živiny. Do řezu jádrovin se ale ještě moc nežeňte, raději počkejte na zimu, která je pro tyto práce mnohem vhodnější.

Pozor na vodu

Nízké teploty ani v nejmenším nesvědčí automatickému závlahovému systému, který během října a listopadu vypusťte a zazimujte i závlahové čidlo, ke kterému by se v zimě neměl dostat sníh ani dešťová voda. Systém profoukněte pomocí výkonného kompresoru, který z hadic a postřikovačů odstraní většinu vody.

Úklid – ano i ne

Podzim je pro většinu z nás obdobím, kdy chceme zahradu pěkně vyčistit a uklidit a tím si ji připravit na jaro. Ale vše má své hranice a příliš pečlivý úklid může být mnohdy spíše na škodu.

Zvažte například péči o trvalky. Odumřelé listy sice na záhonech nepůsobí příliš esteticky, ale právě ony dokáží před stále častějšími holomrazy ochránit pupeny rostlin skryté těsně pod půdním povrchem.

Řez okrasných trav nechte až na předjaří, kdy rostliny začínají opět rašit. Suchá květenství dokáží během zimy vykouzlit krásnou podívanou, která stojí za to. Při úklidu zahrady také trochu myslete na užitečné živočichy. Jim určitě věnujte klidný kout zahrady, kde ježkům vytvořte z hromady dřeva prosypaného listím skrýše na zimu. Suché semeníky trvalek ponechte na záhonech zase pro ptáky, kteří si sem zalétnou v méně přívětivém období pro potravu.

Péče o rostliny v nádobách

Na nízké teploty jsou zvláště citlivé hlavně rostliny vysazené v nádobách, kde je kořenový systém mnohem více citlivý na pokles teploty než u rostlin rostoucích ve volné půdě. Pokud nejsou nádoby vybaveny polystyrénovým obložením na vnitřní straně, je nutné toto zazimování provést z vnější strany. Nádoby zazimujete tak, že je po obvodu obložíte silným polystyrénem, který pak ještě můžete zabalit jutou.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Zazimování zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zazimování zahrady

Pěstování půdopokryvných růží

Pěstování půdopokryvných růží

Podzimní práce na zahradě

Co nás čeká na podzim na zahradě?

Co s odkvetlou květinou na jaře

Zahradník Pavel Rubeš poradí, jak si poradíme s odkvetlou květinou v jarním období.

Pěstování jiřin a její odrůdy

Jiřinám se přezdívá královny babího léta. Aby krásně kvetly, je potřeba jim věnovat patřičnou péči.

Jak ochránit zeleninu před prvními mrazy?

Většina druhů zeleniny naše české zimy nezvládne přežít. Je tedy dobré jí sklidit v době, dokud je ještě přijatelné počasí.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.