Fólie a textilie na zahradě

Málokteré materiály mají v zahradě tak univerzální využití jako různé zahradní textilie. Uplatní se při stavbě různých zahradních staveb, jsou nepostradatelné při budování jezírka, ale jsou to i skvělí pomocníci na užitkové zahradě. Každý typ textilie se ale hodí pro jiný účel, proto svůj záměr při nákupu zohledněte. Víte, na kolik textilie běžně vyjdou?
shutterstock_709340092-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Na trhu je dostupná celá řada různých typy textilií i folií, které mohou být dobrým pomocníkem každého zahrádkáře. Díky svým fyzikálním vlastnostem mohou do velké míry upravit mikroklima v blízkosti pěstovaných rostlin, nahradí mulč a některé pomohou i při stavebních úpravách nebo při budování jezírka. Jsou dostupné v obchodech zaměřených na prodej stavebnin či zahrádkářských potřeb nebo můžete nakupovat z tepla domova v internetových obchodech. Níže vám přinášíme přehled pořizovacích cen těch nejběžnějších typů, které vám mohou být na zahradě užitečné.

Na co se hodí geotextilie

Geotextilií rozumíme netkaný syntetický materiál, pro který je typická vysoká pevnost. Použití je opravu univerzální, s touto textilií se setkáváme ve stavebnictví i v zahradnickém oboru. Používá se pro separaci různých stavebních hmot, filtruje vodu a je to účinná ochranná a zpevňující vrstva pod jezírkovou folií. Na trhu jsou dostupné různé gramáže. Některé textilie se vyrábí i z recyklovaných materiálů, jsou v nabídce v určitých rozměrech i v celých rolích.

Bublinková fólie

Tento syntetický materiál si spojujeme nejčastěji s balicím materiálem. V zahradnickém oboru se tento materiál dá využít jako dobrý tepelný izolant ve skleníku. Při nízkých teplotách je možné touto fólií přikrýt výsevy rostlin nebo mladou sadbu na noc, kdy hrozí pokles teplot pod bod mrazu. Tohoto pomocníka využijete hlavně v nevytápěném skleníku nebo pařníku.

Netkaná textilie

S touto textilií nízké gramáže jste se jistě už setkali. Je dostupná v různých gramážích, v metráži nebo v roli a může mít i různou barvu.

Bílá netkaná textilie se nejčastěji používá pro zakrytí výsevů a sadby v chladnějších dnech. Je skvěle propustná pro vzduch, přesto ale brání rychlým výkyvům teplot. Je to také skvělá ochrana proti popálení sluncem a některými hmyzími škůdci. Během sezony tedy můžete v době největšího výskytu běláska zelného překrýt nejvíce ohroženou zeleninu touto textilií a zamezíte poškození výsadeb.

Druhou nejběžnější textilií je pak ta černá, která spolu s hnědou i méně běžnou zelenou nahrazuje mulčovací materiály na užitkové zahradě. Zabraňuje zaplevelení, snižuje výpar vody a zabraňuje znečištění plodů při intenzivním dešti od zeminy.

Zakrývací plachty s ocelovými oky

Tyto plachty se prodávají opět v různém provedení. Ocelová oka po obvodu umožňují přichycení této syntetické plachty ke konstrukci pomocí propínacích popruhů. Hodí se na zakrytí sypkých stavebních materiálů nebo třeba naštípaného dřeva, které potřebujete ochránit před deštěm.

Cenová relace folií a textilií

 • Netkaná textilie bílá – přibližně 17 až 20 Kč/m2
 • Netkaná textilie mulčovací černá – přibližně 25 Kč/m2
 • Bublinková folie – přibližně 45 až 50 Kč/m2
 • Plachta s oky – zakrývací plachta – rozměr 2 x 3 m – 89 až 119 Kč/ks, rozměr 4 x 6 m – 299 Kč/ks
 • Tkaná textilie – přibližně 35 až 40 Kč/m2

Ceník geotextilií o různé gramáži

 • Gramáž 150 g/m2 – okolo 11 Kč/m2
 • Gramáž 200 g/m2 – okolo 12 Kč/m2
 • Gramáž 300 g/m2 – okolo 18 Kč/m2
 • Gramáž 400 g/m2 – okolo 27 Kč/m2
 • Gramáž 500 g/m2 – okolo 32 Kč/m2
 • Gramáž 600 g/m2 – okolo 42 Kč/m2
 • Gramáž 800 g/m2 – okolo 60 Kč/m2
 • Gramáž 1000 g/m2 – okolo 83 Kč/m2

 

7.2.2019 4:00| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist