Zahradní hygiena v listopadu a jak na úklid zahrady

Úklid není důležitý jen pro náš domov, kdy doslova vysmejčíme všechny kouty přes velké skříně až po ty nejmenší zásuvky. I zahrada si žádá své, a to hlavně na podzim. Do čeho se tedy pustit ještě před zimou, aby byla zahrada co nejlépe připravená na novou sezonu?
suche-listi-z-travniku-i-dlazby-uklidite-fukarem-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Úklid zahrady patří tak nějak už do zažitého „repertoáru“ prací, které nás každý rok čekají. Do čeho se pustit určitě a co třeba až tak moc nechvátá? Při podzimním úklidu pozemku se určitě připravte na to, že bude odpadu poměrně hodně, ale rozhodně se toho nebojte, vše se dá dobře zvládnout a nakonec nemusí ani lísteček ze stromu opustit váš pozemek, naprostá většina těchto materiálů se dá totiž kompostovat.

Pozor na rostliny napadené škůdci

Pokud jste tak už neudělali dříve, určitě už neotálejte s úklidem chorobami a škůdci napadených rostlin. Problém ovšem bývá v tom, že se tyto rostlinné části nedají kompostovat a správně by se neměly odvézt ani do sběrného dvora, kde bude tento odpad opět kompostován.

Větve napadené nektriovou chorobou či nať rajčat a brambor napadená plísní by se měly zlikvidovat vždy spálením, aby se tyto choroby již dál nešířily. Pozor si také dejte na hygienu použitého nářadí, kterým jste tyto napadené rostliny uklízeli nebo třeba řezali větve. Vše pečlivě umyjte a vydezinfikujte, nářadí je další z možností pro rychlé šíření chorob i škůdců na zahradách.

Úklid rostlinné hmoty

Většinu rostlinné hmoty lze snadno kompostovat, je ovšem dobré zvláště pevné výhony alespoň nastříhat nebo nadrtit, kompostovací proces si s nimi mnohem lépe poradí. Vždy ovšem pamatujte, že je nutné rostlinnou hmotu prosypávat i „hnědou“ složkou, nikdy na sebe nekupte v silné vrstvě výhradně zelenou hmotu. Místo rozkladných procesů by nastalo hnití.

Obezřetní buďte také při úklidu ořešákového listí, které má kyselé pH. Do kompostéru lze samozřejmě malé množství listů přidat, ale množství ze vzrostlého stromu raději zpracujte samostatně. Z ořešákového listí lze samostatně vyrobit kyselejší kompost, kterým pak přilepšíte azalkám nebo pěnišníkům. Postup při vrstvení hmot je stejný jako při běžném kompostování, jen s jediným rozdílem, že je výsledný kompost kyselejší a pro většinu běžně pěstovaných rostlin nepříliš vhodný.

Šikovní pomocníci na úklid

Na podzim se bez techniky určitě neobejdete. Pokud potřebujete pravidelně uklízet listí z trávníku nebo z výsadeb, pak se zajímejte o vysavače nebo fukary, dokáží práci zrychlit a mnohdy i zpříjemnit.

Ale ani přesto nezanevřete na tradiční hrábě švédského typu. Ty navíc užijete třeba i při vertikutaci. Listí či při prořezu odstraněnou hmotu snadno shrabete a trávník navíc i načechráte, což je důležité hlavně ve vlhku a při častých deštích, aby se k listům dostal vzduch a nedocházelo tak k rozvoji plísňových chorob.

Úklid skleníku a dezinfekce nádob

Během podzimních měsíců se pusťte také do úklidu skleníku. Z něj vykliďte poslední zbytky pěstované zeleniny a umyjte skla a veškeré zařízené včetně polic. K dezinfekci povrchů a skel použijte vodu s kapkou saponátu a octem. Podobně můžete vydezinfikovat také pěstební nádoby a zahradní nářadí. Techniku zavezte do servisu, kde v této době nebudou tak dlouhé čekací lhůty, jak tomu bývá na jaře.

Na podzim nedělejte:

  • určitě se v této době nepouštějte k prořezu ovocných stromů, nově narašené výhony by nestihly do zimy zdřevnatět a první mrazy by je poškodily
  • úklidu nepodrobte trvalky s okrasnými semeníky a okrasné trávy. Jejich čas ještě přijde, a to hlavně při první námraze a sněhové nadílce, kdy se postarají o krásnou podívanou

 

22.10.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist