Nejčastější škůdci zahrady a jak s nimi bojovat – 1. díl

Jistě na světě nenajdeme zahradníka, který by nikdy v životě neřešil problémy s chorobami a škůdci na pěstovaných rostlinách. Představíme vám některé nejběžnější druhy savého a žravého hmyzu, které si jistě rádi pochutnají na vašich výpěstcích. Ne vždy ovšem stojí za neprospívajícími záhony škůdci, občas za to můžeme i my vlivem pěstitelských chyb. Konec konců právě i ty mnohdy stojí za tím, že se naše rostliny stanou tak snadnými terčem těchto škůdců.
housenky-belaska-zelneho-lze-likvidovat-postriky-i-pripravky-biologicke-ochrany.-je-mozny-i-rucni-sber-vajicek-nebo-samotnych-housenek-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: shutterstock.com

Se škůdci to bývá někdy lítý boj, někteří se totiž objevují každý rok, a to ještě v několika po sobě jdoucích vlnách. Problémem jsou běžné druhy savého i žravého hmyzu, ale v posledních několika letech se mohou stále častěji objevovat i škůdci, kteří se k nám dostali spolu s dováženými rostlinami. Příkladem je třeba zavíječ zimostrázový, který ve velkém škodí během léta na zimostrázech.

Škůdce ale mnohdy přilákáme na svou zahradu sami tím, že vysazené rostliny nechtěně díky pěstitelským chybám oslabíme.

Vždy se tedy snažte v první řadě dodržet potřeby pěstovaných rostlin a sázejte je výhradně na stanoviště, které jim vyhovuje. Dobrou prevencí je také pěstování v druhově pestré polykultuře. Monokulturu se naopak snažte co nejvíce omezit nebo zmenšit její plochu, rostliny pak nebudou pro škůdce tak snadným cílem, nehledě na to, že škody nebudou tak tragické.

Systémová, dotyková nebo biologická ochrana?

V současné době se hodně zahrádkářů snaží snížit spotřebu syntetických látek určených na ochranu rostlin na minimum a o to více používají ochranu na biologické bázi, která nezatěžuje životní prostředí. K tomuto účelu se skvěle hodí různé druhy parazitických hlístic či vosiček. Tyto organismy se živí určitými druhy škůdců, a jakmile jim tato „potrava“ dojde, samy odumřou.

Tito pomocníci se ovšem musí nasadit ve správnou dobu, kdy je ideální teplota. Například zálivku s dravými hlísticemi nesmíme aplikovat při letním úpalu. Jednoduše je nutné při použití biologické ochrany dodržet několik aspektů.

Proti škůdcům stejně tak lze zasáhnout doprovodnou výsadbou některých bylinek nebo aromatických květin, které škůdce odpuzují výraznou vůní nebo kořenovými výměšky. Dobrým pomocníkem je například aksamitník, lichořeřišnice větší nebo měsíček lékařský.

Někdy je ale třeba přeci jen zasáhnout pomocí pesticidů. Ty se nejčastěji prodávají ve formě kapalné nebo práškové. Pak je třeba ještě rozlišit insekticidy systémové a kontaktní. První typ se aplikuje na list a vodivými pletivy se dostane do všech částí rostliny. Druhý typ působí pouze v těch místech, kam byl přímo aplikován, proto je nutné ošetřované rostliny opravdu pečlivě postříkat, aby byl škůdce zlikvidován.

Sledujte noviny na trhu

Každý rok se na trhu objevují nové přípravky insekticidů, ale zároveň jsou i některé z prodeje vyloučeny kvůli obsahu některých látek, které mohou být nebezpečné pro člověka i životní prostředí. Právě díky těmto čilým změnám se může stát, že vám z nabídky zmizí přípravek, na který jste dlouhodobě zvyklí. Jediné, co lze doporučit, je sledování aktuální nabídky, případně se zaměřte na nabídku biologické ochrany rostlin.

Běžní škůdci zahradních rostlin

červci – tento drobný hmyz světlé barvy bývá pokrytý bílou vatovitou hmotou a najdete ho ve skleníku, na venkovních rostlinách i na pokojovkách. Spolehlivou biologickou ochranou jsou slunéčka, jinak budete muset zasáhnout insekticidem v podobě postřiku.

drátovci – do této skupiny řadíme jako běžné škůdce hlavně larvy kovaříků, které se živí podzemními částmi různých druhů rostlin. Ty následně žloutnou a odumírají. Tento škůdce se vyskytuje hlavně na nezkultivované půdě, proto je třeba preventivně půdu často rýt a půdu obracet. Larvy pak sežerou ptáci.

housenky – housenky jsou larvy motýlů a nočních můr, a ačkoli dospělci neznamenají pro pěstované rostliny žádné riziko, u housenek je tomu úplně jinak. Ty totiž po vylíhnutí z vajíčka dokáží i během krátké chvíle rostliny ve velkém poškodit. Největším rizikem jsou hlavně housenky běláska zelného, ty si rády pochutnají hlavně na rostlinách brukvovitých a nejen na nich. Pokud se chcete vyhnout postřikům, můžete sbírat shluky vajíček nebo likvidovat samotné housenky. Další možností je využití dravé bakterie, která housenky zahubí. Na trhu je dále dostupná celá řada insekticidů, které by měly být účinné na žravý hmyz.

dřepčíci – tito malí černí nebo kovově lesklí brouci vytvářejí na rostlinách shluky a napadají hlavně semenáčky brukvovitých rostlin. Jejich výskyt poznáte také podle drobných otvorů vyvrtaných do listů. Dobrou prevencí je likvidace organického odpadu, ve kterém by tento hmyz mohl přežívat. Lze taktéž použít postřik insekticidem během sezony.

háďátka – půdní háďátka bývají problém mnoha užitkových zahrad. Objevují se v mnoha druzích a pouhým okem jsou neviditelná. Jejich přítomnost v půdě snadno poznáme podle zakrslého růstu nebo zdeformovaných částí rostlin. Proti háďátkům lze bojovat hlavně střídáním plodin. Na stejné ploše se nedoporučuje pěstovat po sobě rostliny ze stejné čeledi, hlavně pak jedlé cibuloviny. Výskyt háďátek může snížit také plošná výsadba aromatických bylinek.

O dalších škůdcích si přečtěte v druhém dílu seriálu

5.8.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist