Připravte hrnkovky na přezimování

Chlad ubírá krásu truhlíkům a květináčům, které zdobily okna a terasy od jara. Nastal čas letní výsadbu uklidit a vyměnit za podzimní. Poradíme vám, jak je přezimovat, aby dělaly radost i napřesrok.
oleandr_shutterstock_472343902-1100x618.jpgCelá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Rostlinám vyhovují venkovní podmínky, jako je čerstvý vzduch, přirozené denní světlo a vláha. Proto se je snažte na zahradě nechat, jak nejdéle je možné. Subtropické středomořské rostliny na zahradě vydrží do začátku listopadu. Jestli vaši terasu zdobí i letněné tropické pokojovky, chraňte je před mrazy již od konce srpna.

Před přenesením květin do domu je nutné ošetření. Rostliny očistěte, ostříhejte nemocné listy a odstraňte případnou hnilobu ze zeminy, která vzniká vlivem přemokření. Nezapomeňte zlikvidovat škůdce, kteří by se v místnosti rychle rozšířili na ostatní rostlinky.

Pro opadavé rostliny volte na zimu tmavé místo. Stále zelené druhy budou naopak vyžadovat dostatečný přístup světla. Při zimování rostlinek platí pravidlo, že čím teplejší místnost je, tím více světla rostlina potřebuje.

foto5.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vůně Středomoří či tropů?

Při výběru vhodné místnosti budete pravděpodobně uvažovat o dvou typech rostlin. Subtropické, tedy středomořské, květiny vám budou vděčné za světlou místnost s teplotou 10–12 °C. Tropické druhy potřebují světlé místo v pokojích o teplotě 20–22 °C, pravděpodobně vám tedy budou přes zimu dělat společnost v obývaných místnostech.

Problémem je, že u řady rostlin jejich původní domovinu neznáme, anebo je mylně řadíme do přenesené lokality. Příkladem je bougenvillea či durman, které objevíte na řadě fotografií z dovolené strávené u Středozemního moře. Jde ale o rostliny pocházející z pásu tropického, které vyžadují teplejší místo pro přezimování. Je proto vhodné se již při nákupu květin s jejich nároky seznámit a rozdělit si je do skupin k přezimování.

Krásky českých teras

Oblíbenou rostlinou českých teras jsou vznešené oleandry. Čím mladší kousek máte, tím citlivější zacházení bude vyžadovat. Postupně se ale aklimatizuje i váš oleandr a bude zvládat venkovní teplotu do –5 °C. Stejně jako olivovník, vavřín či javor kalinolistý.

Připomínkou Středomoří bývají na našich zahradách levandule, tymián a šalvěj. Máte-li je vysazené v zemi, není nutná zimní ochrana. Jako hrnkovky je však nutné i tyto rostlinky přenést do světlé chladnější místnosti. Pozornost věnujte rozmarýnu na kmínku, který je vůči mrazu choulostivý. Proto spodní část zabalte například do juty.

Vznešeně na terasách působí mučenky. Kromě passiflory carreuly, která zvládne v našich podmínkách přezimovat zasazená v zemi, bude nutné rostliny přenést do místnosti o teplotě 10–12 °C. Ale pozor – mučenka má ohromný počet druhů a některé exotické kultivary vyžadují v době vegetačního klidu teplotu kolem 20 °C.

Tyčí-li se v nádobách na vaší terase dosna čili cana indická, po prvním mrazu rostliny ostříhejte zhruba 10 cm nad zeminou. Není nutné cibulky vyndávat z květníku, přeneste celou nádobu do místnosti, kde teplota nepřesáhne 10 °C. Během vegetačního klidu oddenky nezalévejte. Pokud hlízy oddělujete, nezapomeňte vzniklé ranky dezinfikovat dřevěným uhlím.

foto3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ani v zimě péče nekončí

Během přezimování omezte zálivku, rostliny nesmí být přeschlé ani přemokřené. Postačí kontrolovat vlhkost zeminy a případně zalít rostliny po týdnu. Ideální je květiny zalévat odstátou vodou pokojové teploty do spodní misky. Do místnosti, kde vaše poklady odpočívají, opatřete teploměr. Překročí-li v místnosti teplota, krátce vyvětrejte. Dejte však pozor, ať na otevřené okno nezapomenete a rostliny tak nevystavíte mrazu. Ani velké výkyvy teplot nemají přenosné rostliny rády.

Zhruba jednou měsíčně rostliny očistěte a zkontrolujte, zda nejsou napadeny škůdci. Zejména na přelomu ledna a února je výskyt škůdců v interiéru hojný. Preventivně pomůže časté větrání, dostatečný prostor mezi květníky a vysoká vzdušná vlhkost, které dosáhnete rosením.

Prořezávání a přesazování rostlin nechte rozhodně až na jaro. Během zimy jsou rostliny v přirozeném vegetačním klidu a váš dobře míněný zákrok by mohl být poslední. Stejně tak se vyhněte hnojení.

 

12.10.2020 4:00| autor: Lenka Malá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist