Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu

Zima se rychle blíží a je ten pravý čas na to, abychom trošku popřemýšleli i nad osudem užitečných živočichů, kteří se nám během roku nastěhovali na pozemek. Zatímco některé úkryty snadno a rychle vybudujete pomocí přírodních materiálů, pro jiné si můžete skočit do obchodu. V dnešní době stále více zanikají přirozená stanoviště, která dříve poskytovala živočichům útočiště, dnes tomu musíme přece jenom trošku pomoci.

Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu
Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu (Zdroj: Shutterstock)

Ještě před dvaceti lety nikdo moc neřešil, že na své zahradě nemá hmyzí domek ani hromadu listí a dřeva pro ježky, dnes je situace ovšem už trošku jiná. Čím dál tím více se likvidují přírodní stanoviště, divoké porosty dřevin na okrajích měst a stále více je vše tak nějak „zahradnicky sterilní“, takže užiteční živočichové nemají kde získat potravu a kam se uchýlit například na zimu.

Tento problém způsobuje častý úhyn a postupné vymizení některých zvláště užitečných živočichů, kteří byli kdysi běžnou součástí české krajiny.

Rodinné zahrady jsou ovšem jednou z možností, jak živočichům poskytnout vhodné útočiště během celého roku a v zimě dvojnásob, protože právě zimovišť je stále méně.

Jak živočichům pomoci

Svůj pozemek rozhodně nemusíte přeplňovat motýlími krmítky nebo hmyzími hotely, živočichům většinou stačí jen přizpůsobit část zahrady. Největší úspěch bude mít třeba ničím nerušený kout, kde nebudete pravidelně sekat trávník. Nechte ho zarůst domácími druhy keřů a některými plevely, které jsou samy o sobě pro volně žijící živočichy důležité, protože jsou většinou zdrojem cenného nektaru pro hmyz a semen pro ptactvo. Pokud se zde časem nahromadí i spadané listí, je možné, že sem zavítá i ježek.

Pomoci můžete také zvýšením druhové pestrosti v záhonech. Podpořte hlavně staré druhy trvalek, vysazujte ve velkém bylinky a pokud možno nedávejte přednost jen silně prošlechtěným plnokvětým kultivarům, ty totiž neopylují například čmeláci.

Prostě a jednoduše, užiteční živočichové budou vyhledávat hlavně vzdálené a ničím nerušené kouty, které necháte poněkud zdivočet. Nízko sečené trávníky ošetřované hnojivy a postřiky proti plevelům pro ně budou nezajímavé nebo dokonce nebezpečné.

Dovolte jim migrovat

Někdy majitelé zahrady pro podporu výskytu užitečných druhů udělají neskutečně mnoho, ale noví sousedé se prostě jen tak nechtějí nastěhovat. Na vině může být všeobecný nedostatek hmyzu v dané lokalitě, což je problém hlavně velkých měst. Pokud vaše zahrada bude široko daleko jediná, která bude poskytovat útočiště hmyzu, zřejmě se zde jen tak nějaký užitečný opylovač neobjeví.

Největší pastí pro ježky, ropuchy a další obojživelníky jsou ploty s podezdívkou. Ty totiž neumožňují volnou migraci mezi pozemky. Ačkoliv se to nemusí zdát, právě tyto překážky pro naše pomocníky na zahradách mohou být naprosto nepřekonatelné.

Zahrada musí být lákavá nejen z hlediska útočiště, ale musí také poskytovat dostatek potravy. Hmyzožraví ptáci si smlsnou na housenkách nebo jiném hmyzu, ropucha či ježek nepohrdnou slimáky a larvami hmyzu a opylovači vyžadují dostatek květin s pylem a nektarem. Bez dostatku potravy si na zahradu jen těžko nalákáte druhy živočichů, kteří by vám mohli pomoci s nastolením ekologické rovnováhy na vašem pozemku.

Proč podporovat užitečné živočichy

Jak už bylo naznačeno, tito živočichové se podílejí na likvidaci zahradních škůdců, mezi něž řadíme třeba slimáky, larvy žravého hmyzu a plno dalších. Tito škůdci dnes nemají moc přirozených nepřátel, takže dokáží i během krátké chvilky na zahradě spást vaší zeleninovou sklizeň.

Ačkoliv na ně zaberou chemické postřiky, společně se škůdci hubíme i jiné druhy hmyzu, které by se jinak živili právě těmito škůdci. Pokud na své zahradě začnete hospodařit ekologicky, měli by se k vám užiteční živočichové při dodržení všech podmínek postupně nastěhovat nebo přes vás alespoň migrovat, takže by přirozenou cestou redukovali i počty různých škůdců.

Při péči o takovou zahradu se časem zcela obejdete bez chemie, ale je to většinou poměrně dlouhodobý proces. Proto nečekejte již první sezonu na zázraky, vše má svůj čas a přirozený vývoj.

Jaké úkryty můžete vyrobit

Ropuchy a jiní obojživelníci ocení mírně zahloubené útočiště vyplněné kameny, dřevem a prosypané listím, které vytvoří izolační vrstvu. Ptákům nabídněte hnízdní budky, které ocení během sezony. Ježkům sice můžete koupit speciální domeček, který umístíte na zahradu do klidného kouta, ale mnohem efektivnější bude hromada listí a dřeva pod vzrostlým stromem v klidné části zahrady.

Hmyz se spokojí s druhově pestrým trvalkovým záhonem, ve kterém ponecháte přes zimu semeníky a odumřelou rostlinnou hmotu, ale klidně sem postavte i hmyzí hotel s různými typy materiálů, které časem osídlí larvičky. Ptactvu zase nabídněte přirozené zdroje potravy v podobě semeníků trvalek a dřevin, které drží plody na větvích dlouho do zimy.

Publikováno: 29.11.2022, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kroužek Ekocentra

Mohlo by vás dále zajímat

Kompost nejsou jen žížaly

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co všechno žije v našem kompostu?

Co s nalezeným ježkem na podzim

Možná k vám na zahradu přilezl ježek. Máte se o něj postarat nebo ho nechat svému osudu? Poradíme vám.

Ježci v zahradě

Ježci v zahradě

Jak chovat ježky africké

Návod pro chovatele, jak správně chovat ježky africké.

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

Záchrana ježků na zimu

Záchrana ježků na zimu

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!