Připravte užitečným živočichům úkryty na zimu

Zima se rychle blíží a je ten pravý čas na to, abychom trošku popřemýšleli i nad osudem užitečných živočichů, kteří se nám během roku nastěhovali na pozemek. Zatímco některé úkryty snadno a rychle vybudujete pomocí přírodních materiálů, pro jiné si můžete skočit do obchodu. V dnešní době stále více zanikají přirozená stanoviště, která dříve poskytovala živočichům útočiště, dnes tomu musíme přece jenom trošku pomoci.
jezek-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ještě před dvaceti lety nikdo moc neřešil, že na své zahradě nemá hmyzí domek ani hromadu listí a dřeva pro ježky, dnes je situace ovšem už trošku jiná. Čím dál tím více se likvidují přírodní stanoviště, divoké porosty dřevin na okrajích měst a stále více je vše tak nějak „zahradnicky sterilní“, takže užiteční živočichové nemají kde získat potravu a kam se uchýlit například na zimu.

Tento problém způsobuje častý úhyn a postupné vymizení některých zvláště užitečných živočichů, kteří byli kdysi běžnou součástí české krajiny.

Rodinné zahrady jsou ovšem jednou z možností, jak živočichům poskytnout vhodné útočiště během celého roku a v zimě dvojnásob, protože právě zimovišť je stále méně.

Jak živočichům pomoci

Svůj pozemek rozhodně nemusíte přeplňovat motýlími krmítky nebo hmyzími hotely, živočichům většinou stačí jen přizpůsobit část zahrady. Největší úspěch bude mít třeba ničím nerušený kout, kde nebudete pravidelně sekat trávník. Nechte ho zarůst domácími druhy keřů a některými plevely, které jsou samy o sobě pro volně žijící živočichy důležité, protože jsou většinou zdrojem cenného nektaru pro hmyz a semen pro ptactvo. Pokud se zde časem nahromadí i spadané listí, je možné, že sem zavítá i ježek.

Pomoci můžete také zvýšením druhové pestrosti v záhonech. Podpořte hlavně staré druhy trvalek, vysazujte ve velkém bylinky a pokud možno nedávejte přednost jen silně prošlechtěným plnokvětým kultivarům, ty totiž neopylují například čmeláci.

Prostě a jednoduše, užiteční živočichové budou vyhledávat hlavně vzdálené a ničím nerušené kouty, které necháte poněkud zdivočet. Nízko sečené trávníky ošetřované hnojivy a postřiky proti plevelům pro ně budou nezajímavé nebo dokonce nebezpečné.

Dovolte jim migrovat

Někdy majitelé zahrady pro podporu výskytu užitečných druhů udělají neskutečně mnoho, ale noví sousedé se prostě jen tak nechtějí nastěhovat. Na vině může být všeobecný nedostatek hmyzu v dané lokalitě, což je problém hlavně velkých měst. Pokud vaše zahrada bude široko daleko jediná, která bude poskytovat útočiště hmyzu, zřejmě se zde jen tak nějaký užitečný opylovač neobjeví.

Největší pastí pro ježky, ropuchy a další obojživelníky jsou ploty s podezdívkou. Ty totiž neumožňují volnou migraci mezi pozemky. Ačkoliv se to nemusí zdát, právě tyto překážky pro naše pomocníky na zahradách mohou být naprosto nepřekonatelné.

Zahrada musí být lákavá nejen z hlediska útočiště, ale musí také poskytovat dostatek potravy. Hmyzožraví ptáci si smlsnou na housenkách nebo jiném hmyzu, ropucha či ježek nepohrdnou slimáky a larvami hmyzu a opylovači vyžadují dostatek květin s pylem a nektarem. Bez dostatku potravy si na zahradu jen těžko nalákáte druhy živočichů, kteří by vám mohli pomoci s nastolením ekologické rovnováhy na vašem pozemku.

Proč podporovat užitečné živočichy

Jak už bylo naznačeno, tito živočichové se podílejí na likvidaci zahradních škůdců, mezi něž řadíme třeba slimáky, larvy žravého hmyzu a plno dalších. Tito škůdci dnes nemají moc přirozených nepřátel, takže dokáží i během krátké chvilky na zahradě spást vaší zeleninovou sklizeň.

Ačkoliv na ně zaberou chemické postřiky, společně se škůdci hubíme i jiné druhy hmyzu, které by se jinak živili právě těmito škůdci. Pokud na své zahradě začnete hospodařit ekologicky, měli by se k vám užiteční živočichové při dodržení všech podmínek postupně nastěhovat nebo přes vás alespoň migrovat, takže by přirozenou cestou redukovali i počty různých škůdců.

Při péči o takovou zahradu se časem zcela obejdete bez chemie, ale je to většinou poměrně dlouhodobý proces. Proto nečekejte již první sezonu na zázraky, vše má svůj čas a přirozený vývoj.

Jaké úkryty můžete vyrobit

Ropuchy a jiní obojživelníci ocení mírně zahloubené útočiště vyplněné kameny, dřevem a prosypané listím, které vytvoří izolační vrstvu. Ptákům nabídněte hnízdní budky, které ocení během sezony. Ježkům sice můžete koupit speciální domeček, který umístíte na zahradu do klidného kouta, ale mnohem efektivnější bude hromada listí a dřeva pod vzrostlým stromem v klidné části zahrady.

Hmyz se spokojí s druhově pestrým trvalkovým záhonem, ve kterém ponecháte přes zimu semeníky a odumřelou rostlinnou hmotu, ale klidně sem postavte i hmyzí hotel s různými typy materiálů, které časem osídlí larvičky. Ptactvu zase nabídněte přirozené zdroje potravy v podobě semeníků trvalek a dřevin, které drží plody na větvích dlouho do zimy.

29.11.2022 4:00| autor: Lucie Peukertová | zdroj: Kroužek Ekocentra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist