Zahrada > Vybavení zahrady > Zahradní jezírka > Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu
Připravujeme zahradní jezírko na novou sezonu
Jezírko nejprve vyčistíme od případných zbytků vodních rostlin a napadaného listí. Příliš zakalenou vodu můžeme zhruba z jedné třetiny vyměnit.
Ze všeho nejdůležitější však bude vyčištění filtru. Propláchneme ho vodou, ale nedezinfikujeme, zničili bychom tak potřebné užitečné bakterie. Z nádrže odstraníme usazeniny, otevřeme ventily, které taktéž překontrolujeme. Pročistíme vodotrysky a další zařízení. Poté zapneme čerpadlo a celý systém uvedeme opět do provozu.
Rostliny zatím nedělíme ani nesázíme, v chladnější vodě by se špatně ujímaly. Až za teplejšího počasí můžeme začít vysazovat a také hnojit speciálními hnojivy k tomu určenými.
Pokud máme v jezírku ryby, nesmíme zapomenout, že potřebují dostatečné množství kyslíku. Pokud náhodou ještě napadne sníh, odmetáme ho. Důvod je jednoduchý: stěny nádrže jsou porostlé řasami, které při nedostatku světla spotřebovávají kyslík, čili disimilují, a naopak. Pokud mají světla dostatek, vytvářejí ho, čili asimilují. A okysličená voda je pro ryby základní podmínkou přežití. Pro zajištění dostatečného množství kyslíku nejen pro ryby, ale i pro rostliny, které jsou jistě také umístěny v jezírkách, je ve většině případů potřeba provést v jezírku filtraci a také do něj přivádět dostatečné množství kyslíku za pomoci čerpadla.
Kvalitní a spolehlivá čerpadla vám zajistí v rybníčku cirkulaci vody a všech vodních prvků. Pro výběr toho správného čerpadla musíte znát požadované množství vody a výšku, do které bude voda vyčerpávána. Vybírat můžete z malých dekorativních vodotrysků až po výkonná čerpadla, která přečerpávající několik tisíc litrů za hodinu. Pamatujte, že je lepší jezírkové čerpadlo lehce předimenzovat a mít dostatečnou rezervu ve výkonu.
Krásně osazené jezírko bude jistě chloubou vaší zahrady. Proto do něj pečlivě vybírejte rostliny, které celou plochu výrazně oživí. Do příslušných zón vybírejte různé rostliny. Při jejich nákupu kontrolujte, zda mají zelené a svěží stonky a listy, nekupujte vodní rostliny povadlé nebo zažloutlé. U zdravé rostliny by měl být kořenový bal pevně držící pohromadě a kořeny v žádném případě nesmějí zahnívat. Hlavním výsadbovým obdobím vodních rostlin je jaro. Ale pokud zatoužíte přidat do svého jezírka další rostlinu, která vás čímkoli zaujme, můžete tak učinit kdykoli v průběhu vegetační sezony.
Text: Zuzana Bohdalová