Přípravy na jaro v okrasné zahradě

Už aby tady bylo jaro. To teplé hřejivé počasí, které probouzí k životu stromy, rostliny a keře v zahradách, jež provoní vzduch svěžestí. Aby se i vaše okrasná zahrada těšila na jarní probuzení, je nutné podniknout určité přípravy. Jaké to jsou?
dale-uz-neodkladejte-rez-okrasnych-drevin.-1100x618.jpgCelá galerie 46 Zdroj: Lucie Peukertová

Před začátkem jara vytváříme trsy barevných keřů, živé ploty, které chrání rostliny před větrem či přímým sluncem. Na záhony, které nemusí mít jen klasické obdélníkové tvary, vysazujeme společně různé druhy květin spolu s léčivými bylinkami a aromatickými rostlinami. Ty svými květy lákají užitečný hmyzmotýli, jiné vůní odpuzují škůdce a kořenovými výměšky příznivě nebo nepříznivě ovlivňují sousední rostliny.

Nezapomeneme ani na popínavé rostliny, pro které vyrobíme jednoduchou treláž nebo je necháme růst na zábradlí altánu. Z plastové fólie si rovněž můžeme vyrobit malé jezírko, kolem kterého vysadíme vlhkomilné rostliny. Do okenních a balkónových truhlíků zase vysazujeme macešky nebo o něco později sedmikrásky či pomněnky. Je toho skutečně hodně, a proto si jednotlivé nejnutnější přípravy rozdělíme do několika kategorií…

Rostliny a dřeviny

Předjaří je kromě sněženek a krokusů specifické také tím, že se právě v těchto dnech vysazuje jako o život. Tak například je vhodné vysazovat stromkykeře, které jsme pořídili v kořenovém balu. Odstraňte kořenové výrůstky a aplikujte dávku startovacích hnojiv. Stejně důkladné ořezávání, jaké provádíme na okrasných živých plotech použijeme i v  případě okrasných trav, třezalek, tavolníků a jim podobných keřů. S blížícím se jarem je také potřeba urychleně dokončit zimní řezy stromů, pokud jsme je již neprovedli v předcházejících měsících. Větší rány ošetříme proti chorobám stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Kontrolujte, zda jim stačí zálivka a nezapomeňte zalévat i dřeviny v nádobách. Ani květiny nezůstávají pozadu. Maceška a petrklíč začnou vykukovat hned jak se oteplí.

Z hlíznatých květin nás překvapí svými žlutými kvítky například talovín. V skleníku nebo na jinak chráněném místě můžeme zatím pilně pokračovat ve výsevu nových rostlinek dle návodu, který bývá obvykle uveden na sáčku se semínky. Dřívější výsevy můžeme již koncem měsíce začít propichovat. Tento čas je také vhodný na přesazování pokojových rostlin v bytech a zimních zahradách!

Trávník a půda

Jak jsme již řekli, vstup do hřejivého a provoněného období většinou startujeme se startovacími hnojivy, která probudí vymrzlou půdu. Pomineme-li to, že trávník musíme i kompletně vyčistit od zimního nepořádku, je také dobré vyhledat místa, kam se sekačka horko těžko dostává a plácek zeminy vysypat mulčovací kůrou.  Co však po zimě potřebuje úplně každý trávník, to je provzdušnění ( za pomoci speciálních provzdušňovacích nástrojů). Vzniklé důlky v zemi vysypejte pískem, který odstraní přebytečnou zamrzlou vodu v půdě. Lysá místa hojně vysypte travním semenem.

Zahradní nábytek a ostatní nezbytnosti

Zahradní nábytek vyrobený ze dřeva musí být patřičně ošetřen nátěrem, který zvýší jeho odolnost a ochrání jej proti UV paprskům a vlhkému prostředí. To kovaný a tepaný zahradní nábytek – lavičky, altánky, stolky a další stačí po zimním pobytu venku umýt saponátem. Když mají od výrobce kvalitní povrchový nátěr odolný proti UV záření i vůči vlhku, neměly by být poškozeny.

Po skončení posledních prací v zahradě bychom si měli najít čas na vyčištění a seřazení veškerého používaného nářadí, neboť jej budeme od jara do léta neustále potřebovat. V tomto období rovněž  provádíme zimní postřik proti škůdcům.

Pokud budete dbát na svou zahradu v předjarním období se stejnou láskou a péčí s jakou ji šlechtíte v letním čase, pak vězte, že vám to zahrada stonásobně oplatí svou krásou.

Text: Lucie Sýkorová

21.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist