Přírodní krása v holandském Leidenu

Pokud vás zajímají přírodní zahrady a chcete se pokochat přírodními zahradami, které jsou nejen funkční, ale patří mezi perfektní zahradní díla, zajeďte si pro inspiraci do Holandska. Nedaleko Amsterdamu objevíte Leiden, v jehož útulných ulicích sem tam objevíte typickou holandskou architekturu s malými zahrádkami. Právě mezi nimi se nachází zahrada, kterou jsme navštívili a která rozhodně stojí za to!

Mnohdy si pod pojmem přírodní zahrada představujeme spíše rozlehlé pozemky obklopené poli, lesy a loukami, ale opravdu tomu tak nemusí být. Přírodní zahrada má totiž své místo i v hustě zastavěném městě, ve kterém plní obzvláště důležitou roli. Tak je tomu i v Leidenu, kde přírodě blízkých stanovišť najdete již poskrovnu.

Již před vstupem do zahrady nezůstanete na pochybách, že majitelka ráda zahradničí a že si k tomu ráda do své zahrady přizve divokou přírodu spolu s různými užitečnými živočichy, kteří zde dohlíží na přirozený chod.

Kromě druhů typických pro holandskou krajinu zde objevíte také druhy introdukované, tedy dovezené z cizích krajů, které ovšem svým charakterem neohrožují přirozená rostlinná společenstva. Kvetoucí druhy jsou obaleny pestrými motýly, včelami a čmeláky, v jezírku žijí svůj klidný život žáby a budky zabydlují ptáci.

Zvířata do zahrady patří, toho jsou důkazem i různé zvířecí kovové plastiky rozeseté po celé zahradě. Terasu tak hlídá zajímavě ztvárněná vážka a po trávníku se prochází páreček ptáků. V této zahradě to prostě žije a není se rozhodně čemu divit.

Zajímavá koncepce je základ

Zahrada plní především obytnou funkci, ale zároveň představuje pro svou majitelku, která se na zahradě cítí jako ryba ve vodě, úžasné útočiště před shonem města. V zahradním domku ukrytém za vzrostlými dřevinami sází a pěstuje rostliny, zatímco z terasy, která je hlavním dějištěm pozemku, sleduje všechnu tu krásu kolem sebe.

Na příjemnou terasu s posezením navazuje drobné loubí popnuté beztrnným ostružiníkem. Poblíž posezení se rozprostírá přírodní jezírko s bujnou pobřežní vegetací, ve kterém roste celá řada vodních rostlin. Právě ony udržují vodu perfektně čistou i bez složité technologie. Čistá voda láká různé druhy žab, které objevíte ještě na jednom místě zahrady, v dřevěném džberu poblíž zahradního domku.

Z terasy je krásný výhled na trávníkovou plochu obklopenou trvalkovými a keřovými výsadbami. Zajímavě působí například atraktivní bílá kompozice břízy a hortenzie, které se barevně doplňují především v létě, kdy hortenzii obalí kulovité květy.

V trvalkových záhonech objevíte medonosné sadce, které zde dorůstají úctyhodné výšky okolo dvou metrů. Tyto růžově kvetoucí trvalky lákají přes léto hmyzí opylovače.

Úkryty pro užitečné živočichy

Důležitým tématem celé zahrady jsou různá zimoviště a skrýše pro drobné živočichy, kteří se do tohoto květinového království ochotně nastěhovali. Vodní království v jezírku i v dřevěném džberu si oblíbily žáby a vážky, budky zabydleli ptáci, v klidném koutu nedaleko zahradního domku je vytvořena skrýš, která se v mnoha znacích podobá kompostu, ale ve skutečnosti představuje domek pro ježka a na různých místech se nacházejí uskupení cihel a kamenů, které zase lákají ještěrky.

Majitelka při péči o zahradu nepoužívá žádné chemické přípravky a tento způsob péče se jí v mnohém vrací. Asi největší odměnou jsou jí pestré květy přes celou sezonu a přírodní divadlo, v němž hrají hlavní roli obyvatelé zahrady z živočišné říše.

Text a foto: Lucie Peukertová

18.12.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist